Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1565 – namiesto „žili šťastne až kým neumreli“ nemecké rozprávky končia slovami „ak nezomreli, tak žijú dodnes“ a najjedovatejším živočíchom na Zemi je morský slimák – homôľka

9349

Vedeli ste, že namiesto „žili šťastne až kým neumreli“ nemecké rozprávky končia slovami „ak nezomreli, tak žijú dodnes“? Počuli ste o tom, že najjedovatejším živočíchom na Zemi je morský slimák – homôľka? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 15

Ihla bola vyrobená umiestnením úzkeho volfrámového drôtu do atmosféry dusíka a jej vystavením silnému elektrickému poľu v zariadení nazývanom poľný iónový mikroskop. Dusík reagoval s volfrámom rýchlejšie v miestach, kde bolo zakrivenie vyššie, a nakoniec vytvoril hrot s atómovým polomerom. Tieto hroty (nazývané aj nanohroty) sa používajú v skenovacej tunelovej mikroskopii (STM) na odhalenie povrchových vlastností materiálov pri atómovom rozlíšení.

2 9

Zoroastrizmus je iránske náboženstvo a jedna z najstarších organizovaných náboženstiev na svete, založená na učení iránsky hovoriaceho proroka Zoroastra. Ježkovia sú v zoroastrizme považovaní ako posvätné zviera, ktoré Mazdayasna majú zakázané zabíjať alebo ubližovať. Takmer všetky zoroastriánske domácnosti, ktoré dokonca aj dnes žijú v Iráne, majú domáceho ježka, ktorý im udržiava svätý dom a pojedá chrobáky a parazity.

3 12

Pazúry leňochoda fungujú opačne ako ľudská ruka. Ich predvolenou pozíciou je pevné a silné zovretie a leňochody preto musia vyvinúť silu, aby ich otvorili. To je dôvod, prečo leňochody nepadajú z konárov stromov, keď spia.

4 7

Prvé zaznamenané použitie forenznej entomológie bolo čínskym detektívom v roku 1235 nášho letopočtu. Pri vyšetrovaní vraždy v dedine dal detektív Song Ci každú kosu v dedine na kontrolu. Vinník sa našiel a neskôr aj priznal po tom, ako mu na kose pristávali muchy, ktorých prilákalo stopové množstvo krvi.

5 8

Kronikár Roger z Wendoveru uviedol, že podľa záznamov v roku 1209 jeden zo študentov Oxfordskej univerzity zavraždil ženu a ušiel. Rozzúrení mešťania sa preto chceli pomstiť, tak zajali dvoch alebo troch študentov z rovnakej univerzity a obesili ich. Univerzita zo strachu ukončila svoju činnosť a jej členovia odišli do Cambridgeu, Readingu a Paríža, pričom v Cambridgei založili novú univerzitu.

6 8

Morský slimák, známy pod názvom homôľka, je jedným z najjedovatejších živočíchov na Zemi. Keď ryba prepláva okolo neho, slimák uvoľní oblak inzulínu, čo spôsobí, že sa ryba dostane do hypoglikemického šoku. Tento akt ju znehybní, aby mohol rybe vstreknúť jedovatú tekutinu s 200 toxínmi.

7 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.