Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1566 – Juneau, hlavné mesto Aljašky nie je pripojené na severoamerický diaľničný systém, preto sa sem dá dostať len lietadlom, alebo loďou a prasatá boli v stredoveku súdne najtrestanejšie zvieratá v Európe

4434

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že Juneau, hlavné mesto Aljašky nie je pripojené na severoamerický diaľničný systém, preto sa sem dá dostať len lietadlom, alebo loďou a prečítate si aj o tom, ako boli prasatá v stredoveku súdne najtrestanejšie zvieratá v Európe.

1 19

Vlk hrivnatý (latinsky Chrysocyon brachyurus) je najväčšia psovitá šelma v Južnej Amerike. Jeho znaky sú podobné líškam s dlhými nohami, ale nie sú príbuzné ani s líškami, ani s vlkmi. Je to jediný druh rodu Chrysocyon (čo znamená „zlatý pes“). Týchto vlkov si tiež ľudia bežne mýlia s mýtickým tvorom Chupacabra.

2 11

Keď Clintovi Malarchukovi (Buffalo Sabres), brankárovi v NHL, v roku 1989 počas zápasu s St. Louis Blues nešťastne prerezali krčnú tepnu korčule iného hráča, jeho hlavnou myšlienkou bolo čo najrýchlejšie zísť z ľadu, aby ho matka nevidela umierať. Zachránil ho jeho tréner Jim Pizzutelli, bývalý zdravotník americkej armády, ktorý slúžil vo vojne vo Vietname. Malarchuk bol už o 10 dní späť na ľade.

3 14

Prvý organ na svete vyrobil pred približne 2200 rokmi grécky inžinier Ctesibius z Alexandrie, čím sa stali píšťalové organy o 200 rokov staršie ako samotné kresťanstvo. Cirkev ich prijala až o 1000 rokov neskôr, keď Karol Veľký požiadal o jeden z nich pre svoju súkromnú kaplnku.

4 9

Jediným miestom na Zemi, kde spolu žijú krokodíly aj aligátory, sú Spojené štáty americké, na Floride Everglades. Zatiaľ čo aligátory majú vo svojej rodine 8 rôznych druhov, krokodíly majú až 15 rôznych druhov. Základným rozdielom medzi nimi je to, že aligátory majú širokú, zaoblenú tlamu v tvare U, zatiaľ čo krokodíly majú dlhé špicaté tlamy v tvare V. Rozdiel v tvare tlamy znamená, že aligátory môžu vyvinúť väčšiu silu úst, čo je užitočné pri rozbíjaní stavovcov s tvrdou škrupinou, ako sú korytnačky.

5 12

Je moderná doba a máme obrovské možnosti si uľahčovať rôzne veci. Nie všetko je však ekologické. Jednorazové plienky dnes využívajú takmer všetci rodičia a preto sa dostali na tretie miesto v množstve obsahu komunálneho odpadu. Ak sa však použitá plienka vyhodí niekde v prírode, trvalo by to až 500 rokov, kým by sa rozložila.

6 10

V období medzi 10. a 18. storočím boli zvieratá v Európe často postavené pred súd za obvinenia od vraždy až po ublíženie na zdraví, či krádeže. Boli vypočutí ľudskí svedkovia a zvieratám boli často poskytnutí aj právnici. Zistilo sa, že najčastejšie a najhoršie sa previnili ošípané. Zaznamenaných bolo približne 100 súdnych procesov so zvieratami, ale historici odhadujú, že ich bolo oveľa viac.

7 9

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.