Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1569 – japonskí námorníci jedávajú každý piatok karí, aby im to pomáhalo sledovať dni v týždni a najmenšia gitara na svete má veľkosť približnú jednej červenej krvinke a hrá sa na nej pomocou laserov

4630

Vedeli ste, že japonskí námorníci jedávajú každý piatok karí, aby im to pomáhalo sledovať dni v týždni? Počuli ste už o najmenšej gitare na svete, ktorá má veľkosť približnú jednej červenej krvinke a hrá sa na nej pomocou laserov? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 37

Thorny Devil (Moloch tŕnitý) je druh jašterice pochádzajúcej z Austrálie, je známy aj pod prezývkami drak ostnatý alebo horský čert. Dospelý jedinec môže dorásť do dĺžky 20 cm a celé telo má posiate ostrými tŕňmi, ktoré využíva na obranu. Žije vo vyprahnutých krovinách a púštiach vnútrozemia kontinentu a môže sa dožiť šesť až 20 rokov.

2 21

Audie Murphy, najviac vyznamenaný americký vojak 2. svetovej vojny, trpel únavou z boja po zvyšok svojho života. Znášal chronickú nespavosť a opakujúce sa nočné mory a pod vankúšom mal vždy nabitú pištoľ. Nakoniec začal spať sám vo svojej garáži so zapnutými svetlami.

3 28

Predtým, ako Walt Disney otvoril Disneyland, došli mu peniaze a nebol schopný odstrániť všetku burinu a dokončiť terénne úpravy. A tak napísal latinské názvy burín na malé tabuľky, ktoré im dodávali dojem, že tam boli zasadené úmyselne. Toto konanie však prezradil až na 10. výročí otvorenia Disneylandu.

4 16

V roku 1910 sa dvaja chlapci, Louis (10) a Temple (6) Abernathyovci, rozhodli prejsť Ameriku na koni z mesta Tipton v Oklahome na Manhattan v štáte New York, aby sa stretli s prezidentom Theodorom Rooseveltom. Túto cestu podnikli v roku 1910. Privítali ich ako celebrity a jazdili na koňoch v sprievode za autom, ktoré viezlo Roosevelta. Kým boli v New Yorku, chlapci si kúpili malé auto Brush Motor Car, na ktorom sa opäť sami odviezli späť do Oklahomy, pričom svoje kone prepravili domov vlakom.

5 20

Napriek tomu, že korenie karí pochádza z Indie, recepty s použitím tohto výrazného korenia sa uchytili po celom svete. Japonské lode JMSDF podávajú kari každý piatok, aby pomohli námorníkom poznačiť plynutie času. Každá loď JMSDF je hrdá na to, že má dokonca svoj vlastný jedinečný recept na kari. Rôzne lodné recepty môžu výrazne kontrastovať kvôli nezvyčajným prísadám – karí podávané na hliadkovej lodi Hachijo napríklad zahŕňa kečup, kávu a dva druhy syra.

6 17

Najmenšia funkčná gitara na svete, prezývaná aj ako nano gitara, má dĺžku 10 mikrónov (približne ako veľkosť červených krviniek). Má šesť strún, z ktorých každá má šírku asi 100 atómov, a na struny sa hrá pomocou ultratenkých laserov. Jej tóny sú asi 130 000-krát vyššie ako u bežnej gitary, čo je údajne najvyššia výška tónu, aká bola kedy zaznamenaná.

7 16

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.