Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1579 – hasiči, ktorí v roku 2019 boli pri ničivom požiari Notre Dame mali určenú postupnosť umeleckých diel, ktoré mali zachrániť a existujú huby, ktoré sa živia gama žiarením, niektoré z nich rastú aj v Černobyle

3767

Vedeli ste, že hasiči, ktorí v roku 2019 boli pri ničivom požiari Notre Dame mali určenú postupnosť umeleckých diel, ktoré mali zachrániť? Počuli ste o tom, že existujú huby, ktoré sa živia gama žiarením a niektoré z nich rastú aj v Černobyle? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 100

Ježkovia sú väčšinou vykreslení s jablkami a hruškami nesúcimi na chrbtoch. Ovocie však netvorí ich hlavný zdroj potravy. Ježkovia sa nazývajú aj „priateľmi záhradníkov“, pretože pomáhajú udržať pod kontrolou záhradných škodcov, ako sú slimáky a rôzny iný hmyz.

2 61

Predtým, ako boli stromy, bola Zem pokrytá obrovskými hubami. V rôznych starovekých civilizáciách po celom svete vrátane Ruska, Číny, Grécka, Egypta, Mexika a Latinskej Ameriky sa praktizovali hubové rituály. Mnohí verili, že huby majú vlastnosti, ktoré dokážu produkovať nadľudskú silu, pomáhajú pri hľadaní stratených predmetov a privádzajú dušu do ríše bohov. Niektoré huby sú mäsožravé a živia sa pavúkmi a škrkavkami. Existujú však aj druhy húb, ktoré sa živia gama žiarením a niektoré z nich rastú v Černobyle a „požierajú“ žiarenie.

3 77

Prieskumník v roku 1992 našiel zlúčeninu s názvom Calanolid A v určitých stromoch v malajskom dažďovom pralese. Vedci potom zistili, že má látka anti-HIV vlastnosti. Nanešťastie pre nich nemohli deväť rokov nájsť inú vzorku, pretože takmer všetky stromy tohto druhu boli vyrúbané na palivové drevo a stavebný materiál.

4 51

Keď samička osy prekĺzne úzkym priechodom na figu, odtrhnú sa jej krídla a zatiaľ tak úspešne opelí samičí kvet. Teraz už osa, neschopná letu, je uväznená vo vnútri dozrievajúceho ovocia, kde je trávená špeciálnymi enzýmami figy. Podľa fosílnych záznamov tento proces prebiehal prakticky nezmenený posledných 34 miliónov rokov. Takže to znamená, že figy sa živia aj osami.

5 61

Hasiči, ktorí zasahovali pri požiari v parížskom Notre Dame v roku 2019, vedeli presne, ktoré umelecké diela treba zachrániť a kde sa nachádzajú. Vedeli aj to, v akom poradí ich majú zachraňovať, podľa protokolu, vytvoreného pre takúto katastrofu.

6 51

Karí korenie priniesli v skutočnosti do Japonska Briti. Briti priviezli karí z Indie späť do Británie a predstavili ho Japonsku po tom, čo ukončilo svoju politiku sebaizolácie. Kari v Japonsku je kategorizované ako jedlo zo Západu.

7 50

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.