Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1580 – v roku 1985 sa teroristi pokúsili o útok na lietadlo, no bomba vybuchla ešte na letisku v Tokiu a manželky Vikingov v Škandinávii mali nárok na rozvod a svoje veno si mohli nechať

2207

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o tom, ako sa v roku 1985 teroristi pokúsili o útok na lietadlo, no bomba vybuchla ešte na letisku v Tokiu a dozviete sa aj to, že manželky Vikingov v Škandinávii mali nárok na rozvod a svoje veno si mohli nechať.

1 103

Arnold Schwarzenegger sa stal naturalizovaným občanom USA 17. septembra 1983. Krátko predtým, ako získal občianstvo, požiadal rakúske úrady o právo ponechať si jeho rakúske občianstvo, keďže Rakúsko zvyčajne dvojaké občianstvo neumožňuje. Jeho žiadosti bolo vyhovené a on si ponechal aj rakúske občianstvo.

2 63

Predtým, ako sa na scéne objavili dinosaury a vtáky, boli kráľmi Zeme vážky s rozpätím krídel asi 76,2 centimetrov. Vážky tu žili už pred 300 miliónmi rokov v období neskorého paleozoika.

3 79

Snehové sklenené gule boli v roku 1900 náhodne vynájdené 24-ročným opravárom lekárskych nástrojov. Pokúšal sa vyrobiť jasnejšiu žiarovku pre operačné sály, a tak na to skúsil použiť sklo naplnené vodou s reflexnými časticami. Efekt mu pripadal ako sneh, a tak dostal nápad na vyrábanie ozdobných, sklenených snehových gúľ.

4 52

Ženy Vikingov v Škandinávii mohli vlastniť majetok, požiadať o rozvod a získať tak späť svoje veno, keď sa ich manželstvá skončili. Ženy mali tendenciu vydávať sa vo veku 12 až 15 rokov a rodiny vyjednávali o usporiadaní týchto manželstiev, ale žena mala zvyčajne hlavné slovo. Ak sa žena chcela rozviesť, musela si k sebe domov svedkov a vyhlásiť pred nimi, že sa s manželom rozvádza. V manželskej zmluve sa zvyčajne uvádzalo, ako sa rozdelí ich spoločný majetok v prípade rozvodu.

5 64

V roku 1985 došlo k pokusu o teroristický útok na lietadlo v Tokiu, ale bomba vybuchla o hodinu skôr, ešte na letisku. Páchatelia si neuvedomili, že Japonsko nedodržiava letný čas, a tak bomba vybuchla skôr, ako sa dostala na palubu. Pri útoku zomreli dvaja zamestnanci letiska, ktorí manipulovali s batožinou a ďalší štyria boli zranení.

6 53

Edgar Allan Poe záhadne zomrel po tom, čo bol šesť dní nezvestný. Hoci bol stále nažive, keď ho konečne našiel jeho priateľ doktor Joseph Snodgrass, mal na sebe lacné a špinavé oblečenie niekoho iného a nebol dostatočne zorientovaný, aby vedel opísať, kde bol. Nájdený bol neďaleko írskej krčmy v meste Baltimore v štáte Maryland.

7 51

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.