Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1584 – trepanácia bol zákrok, ktorým si ľudia vŕtali do hlavy diery, aby duchovia mohli prúdiť dovnútra aj von z tela a v roku 1998 zasiahol blesk futbalové ihrisko počas zápasu, pričom zomrelo 11 hráčov tímu Bena Tshadi

4653

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že trepanácia bol zákrok, ktorým si ľudia vŕtali do hlavy diery, aby duchovia mohli prúdiť dovnútra aj von z tela a prečítate si o tom, ako v roku 1998 zasiahol blesk futbalové ihrisko počas zápasu, pričom zomrelo 11 hráčov tímu Bena Tshadi.

V roku 1998 sa v Konžskej demokratickej republike odohral futbalový zápas medzi tímami Bena Tshadi a Basangana. Skóre bolo 1:1, keď náhle blesk zasiahol ihrisko počas zápasu a zabil všetkých jedenásť hráčov Bena Tshadi a 30 ďalších ľudí bolo zranených. Športovci z Basangy vyviazli bez zranení.

Francúzsky kráľ Karol VI. trpel takzvanými sklenenými bludmi, psychiatrickým fenoménom, pri ktorom ľudia veria, že sú vyrobení zo skla. Karol VI. odmietol dovoliť ľuďom dotýkať sa ho a nosil vystužený odev, aby sa chránil pred náhodným „rozbitím“.

Trepanácia je chirurgický zákrok, ktorý vykonávali ľudia už v dobe kamennej. Dôvody boli rôzne: náboženské, ako napríklad oslobodiť ľudí od démonov, ktorí by ich mohli mučiť, spôsob poskytnutia práva prechodu do dospelosti alebo premeny niekoho na bojovníka, ale aj terapeutické dôvody na liečbu nádorov, kŕčov, epilepsie, migrény, straty vedomia a zmien správania.

Hubert Blaine Wolfeschlegelsteinhausenbergerdorff Senior je len skrátená verzia mužovho mena. Jeho celé meno je: Adolph Blaine Charles David Earl Frederick Gerald Hubert Irvin John Kenneth Lloyd Martin Nero Oliver Paul Quincy Randolph Sherman Thomas Uncas Victor William Xerxes Yancy Zeus Wolfeschlegelsteinhausenbergerdorffwelchevoralternwarengewissenhaftschaferswessenschafewarenwohlgepflegeundvorschutzorgzwolfhunderttausendjahresvorandieerscheinenvonderersteerdemenschderraumschiffgenachtmittungsteinundsiebeniridiumelektrischmotorsgebrauchlichtalsseinursprungvonkraftgestartseinlangefahrthinzwischensternartigraumaumaufdersuchennachbarschahntehabschaftdersuchennachbarschahntenbeftdersvonverstandigmenschlichkeitkonntefortpflanzenundsicherfreuenanlebenslanglichfreudeundruhemitnichteinfurchtvorangreifenvorandererintelligentgeschopfsvonhinzwischensternartigraum Sr.

Kryptofázia je fenomén, pri ktorom si dvojčatá vytvárajú jazyk, ktorým hovoria iba medzi sebou. Jazyky dvojčiat sa často skladajú z onomatopoje a nové slová vytvárajú dvojčatá zjednodušením slov, ktoré používajú dospelí okolo nich. Až 50 % malých dvojčiat si dokáže vyvinúť vlastný jazyk, v ktorom spolu komunikujú.

Žena menom Ruth Belville s rodičmi sa živila predajom presného času ľuďom v Londýne. Každý deň si nastavila svoje vreckové hodinky na oficiálny greenwichský čas v miestnom observatóriu, potom chodila po meste a nechala ľudí nastaviť svoje hodiny podľa jej presného času.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre