Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1587 – matica na rotore vrtuľníka sa volá Ježišova matica, lebo ak sa uvoľní, jedinou možnosťou záchrany je modliť sa a anglický kráľ Henrich VIII. Tudor mal sluhov, ktorí mu po veľkej potrebe utierali zadok

16648

Vedeli ste, že matica na rotore vrtuľníka sa volá Ježišova matica, lebo ak sa uvoľní, jedinou možnosťou záchrany je modliť sa? Počuli ste o tom, že anglický kráľ Henrich VIII. Tudor mal sluhov, ktorí mu po veľkej potrebe utierali zadok? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Muž menom James Edwin Wide z Južnej Afriky mal pracovný úraz, pri ktorom prišiel o obidve nohy. Pracoval ako výhybkár v 19. storočí a vycvičil šimpanza menom Jack, aby ho na vozíku odtlačil do práce aj z práce. Naučil ho aj upratovať a zametať pracovisko. Keď videl, aký je šikovný, vycvičil ho aj na manipuláciu so signalizáciou výhybiek. Podľa počtu zapískaní na píšťalke vedel šimpanz ktorú koľaj ma zmeniť. Za celú jeho 9-ročnú prax nedošlo na tomto úseku k ani jednej kolízii.

Keď sú fretky veľmi vzrušené, predvedú šialenú sériu poskokov do strán, dopredu a dozadu, ktoré sa nazývajú „vojnový tanec lasíc“. Prírodovedci predpokladajú, že vo voľnej prírode tento akt fretky používajú na dezorientáciu koristi.

Strom, ktorý vlastní sám seba je biely dub v Aténach v americkej Georgii, o ktorom sa všeobecne predpokladá, že legálne vlastní sám seba a 2,5 metra pôdy, ktorá ho obklopuje. Podľa starých novín bola pre strom spísaná listina napísaná plukovníkom Williamom Jacksonom, ktorá v roku 1800 udelila vlastníctvo pôdy stromu samému.

Anglický kráľ Henrich VIII. Tudor mal poddaných pomocníkov, ktorých úlohou bolo utrieť mu po veľkej potrebe zadok. Nazývali sa „Ženíchovia zo stolice“ a Henrich VIII. ich mal počas svojej vlády 4, pričom všetci boli pasovaní za rytierov.

Clocky sa nazývajú hodiny, ktoré sú čiastočne budíkom a čiastočne robotom. Okrem poriadne hlasného alarmu funguje Clocky tak, že sa zroluje z vášho nočného stolíka. Pohybuje sa po podlahe, uteká pred vami a skrýva sa, kým ho nedobehnete alebo nenájdete nenájdete.

Medzi talianskými dedinkami Casorzo a Grana môžete nájsť pri ceste pozoruhodný úkaz. Tým je dvojitý strom. Na mieste stojí viac než sto rokov starý morušovník čierny a čo je zaujímavé, tak z jeho koruny vyrastá ďalší strom – čerešňa vtáčia, ktorej vek je odhadovaný na 30 rokov. Obidva stromy sú vysoké približne 5 metrov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre