Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1589 – obyvatelia starovekého Babylonu oslavovali nový rok fackovaním panovníka po tvári a Mike Bezhlavé Kurča bolo kura bez hlavy, ktoré vydržalo nažive takmer 2 roky

11778

Vedeli ste, že obyvatelia starovekého Babylonu oslavovali nový rok fackovaním panovníka po tvári? Po čuli ste o tom, že Mike Bezhlavé Kurča bolo kura bez hlavy, ktoré vydržalo nažive takmer 2 roky? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Na štvrtý deň osláv babylonského Nového roka mali Babylončania zvyk udrieť kráľa po líci a priviesť ho k slzám. Treba poznamenať, že aj veľký babylonský kráľ ako Nabuchodonozor II. (605 – 562 pred Kristom), mocný dobyvateľ celého starovekého sveta, sa ochotne a pokorne podrobil takémuto ponižujúcemu štandardnému novoročnému oslavovaniu v starovekom asýrskom a babylonskom svete. Ak panovník začal plakať, považovalo sa to za požehnanie od bohov.

Mike the Headless Chicken (Mike Bezhlavé Kurča) bolo kura (kohút) bez hlavy, ktoré vydržalo žiť takmer dva roky. Jeho majiteľ mu kvapkadlom podával kvapôčky mlieka a vody priamo do otvoreného hrdla.

Podmorské lúky s morskou trávou majú vynikajúcu schopnosť prijímať a ukladať uhlík na morskom dne ochudobnenom o kyslík, kde sa rozkladá oveľa pomalšie ako na súši. Tento sediment bez obsahu kyslíka zachytáva uhlík v odumretom rastlinnom materiáli, ktorý potom môže zostať zachovaný na stovky rokov. Presné množstvo uhlíka, ktoré môže lúka s morskou trávou prijať, ovplyvňuje veľa faktorov, ale hrubé výpočty ukazujú, že ak obnovíme jeden hektár morskej lúky, zodpovedalo by to najmenej desiatim hektárom suchého lesa.

David Bowie sa pobil s kamarátom Georgeom Underwoodom kvôli dievčaťu, o ktorom obaja dúfali, že s ním budú chodiť. Obaja mali v tom čase len 15 rokov a ich priateľstvo zdanlivo zostalo nedotknuté. Impulzívny úder päsťou však náhodou poškriabal očnú buľvu, čo malo za následok paralýzu svalov, ktoré sťahujú dúhovku. Od toho dňa zostala Bowieho ľavá zrenička v pevnej rozšírenej polohe.

Leonard Schroeder, prvý americký vojak, ktorý pristál na pláži počas invázie do Normandie, bol dvakrát postrelený a nielenže prežil, ale dožil sa 90 rokov.

Najväčšia populácia tiav vo voľnej prírode, ktorá sa k roku 2023 odhaduje na viac ako 1 milión jedincov, sa nenachádza ani v Arábii, ani v Mongolsku, tradičných domovoch skutočne divých tiav, ale v austrálskej púšti. Podľa webovej stránky vlády Severného teritória sa počet ťavej populácie môže zdvojnásobiť každých deväť rokov, zostanú žiť nekontrolované.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre