Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1590 – v roku 1890 bolo v New Yorku vypustených 100 európskych škorcov a dnes sú v Severnej Amerike premnožené a slávny kmeň kanibalov, ktorý žije na ostrove Sentinel, nevie rozložiť oheň

10987

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate, že v roku 1890 bolo v New Yorku vypustených 100 európskych škorcov a dnes sú v Severnej Amerike premnožené a dozviete sa aj to, že slávny kmeň kanibalov, ktorý žije na ostrove Sentinel, nevie rozložiť oheň.

Levy jedia hyeny, ale nie je to bežný jav. Levy zabíjajú hyeny, aby obmedzili súťaž o jedlo. Levy považujú hyeny a iných vrcholových predátorov za hrozbu pre svoje územie a život, čo vysvetľuje, prečo ich levy zabíjajú. Je dôležité poznamenať, že levy nezabíjajú hyeny, aby ich jedli. Vo väčšine prípadov je vidieť, že levy nechávajú hyeny zomrieť, namiesto toho, aby ich jedli.

Baileys vynašiel v roku 1973 Juhoafričan David Gluckman, ktorý pracoval pre londýnsku marketingovú agentúru navrhujúcu nápoje pre írsku spoločnosť. Názov bol inšpirovaný miestnou reštauráciou Baileys Bistro.

Keďže India má viac ako 400 miliónov vegetariánov, každé balené jedlo alebo iné produkty v v obchodoch musia mať označenie, aby bolo možné rozlíšiť, či je to vegetariánske alebo nevegetariánske. Vegetariánsky symbol je zelený štvorec so zelenou bodkou v strede, zatiaľ čo nevegetariánsky symbol je červený.

Slávne izolovaný kmeň lovcov a zberačov Sentineles zrejme nevie, ako rozložiť oheň. Pozorovania uskutočnené výsadkovými skupinami v opustených dedinách dospeli k záveru, že Sentinelčania čakajú na údery blesku a potom udržujú výsledné žeravé uhlíky horieť tak dlho, ako len môžu.

Európske škorce sú neuveriteľne inváznym druhom, ktorý do USA doviedol Eugene Schieffelin. Presvedčený, že krajina potrebuje každého vtáka zo Shakespearových diel, nechal v roku 1890 v New Yorku vypustiť približne 100 škorcov. Teraz sú jedným z najpočetnejších vtákov v Severnej Amerike s počtom približne 200 miliónov.

V roku 1926 Poľsko poslalo USA narodeninovú pohľadnicu s viac ako 5,5 miliónmi podpisov. Poľský občan Leopold Kotnowski navštívil Biely dom, aby odovzdal pohľadnicu k 150. narodeninám Ameriky. Má 111 zväzkov a 30 000 strán plných umenia, fotografií, básní a lisovaných kvetov.

Britská popová speváčka Vera Lynn zabávala vojakov už počas 2. svetovej vojny. V roku 2017 vydala nový album na oslavu svojich 100. narodenín, čím sa stala najstaršou umelkyňou na svete a prvou storočnou umelkyňou, ktorá mala album v rebríčkoch.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre