Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1591 – Zzyzx je obec v Kalifornii, ktorá dostala bizarný názov preto, aby s určitosťou bola posledným slovom v ktoromkoľvek slovníku a sfúknutie narodeninových sviečok zvyšuje počet baktérií na torte o 1 400 %

7309

Vedeli ste, že Zzyzx je obec v Kalifornii, ktorá dostala bizarný názov preto, aby s určitosťou bola posledným slovom v ktoromkoľvek slovníku? Počuli ste, že sfúknutie narodeninových sviečok zvyšuje počet baktérií na torte o 1 400 %? Aj o týchto faktoch si prečítate v zaujímavostiach ku káve.

Štúdia v časopise Journal of Food Research zistila, že sfúknutie sviečok na povrchu torty malo za následok o 1400 % viac baktérií. Štúdia mala názov „Prenos baktérií spojený so sfúknutím sviečok na narodeninovej torte“. Nabudúce si preto rozmyslite, či budete pokračovať v tejto tradícii.

Hugh Jackman pracoval ako narodeninový klaun menom „Coco“ a zarábal len 50 dolárov za vystúpenie. Jackman v novinách povedal: „Bol som klaun Coco a nemal som pripravené žiadne kúzelnícke triky. A pamätám si, ako šesťročné dieťa vstalo na večierku a povedalo: ‚Mami, tento klaun je hrozný, nepozná žiadne triky‘ – a malo pravdu.“

V americkom štáte Illinois sa nachádza mesto s názvom Normal. Podľa sčítania ľudu z roku 2020 žilo v meste 52 736 obyvateľov. Normal je menšia z dvoch hlavných obcí metropolitnej oblasti Bloomington–Normal a siedma najľudnatejšia komunita štátu Illinois mimo metropolitnej oblasti Chicaga. Meno dostalo podľa miestnej „normálnej školy“, učiteľskej inštitúcie, ktorej cieľom je vštepovať žiakom kultúrne normy. Mottom mesta je „Všetko je presne také, ako sa zdá byť!“.

Ak by ste išli po diaľnici Interstate 15 v blízkosti Údolia smrti v Kalifornii, pravdepodobne by ste minuli značku obce s názvom, ktorý by ste nevedeli vyslovi: Zzyzx (číta sa ako Zyzex). V Zzyzx nenájdete žiadne obchody, reštaurácie a dokonca ani domy. Ale nájdete tu Desert Studies Center, výskumnú stanicu prevádzkovanú Robom Fultonom, ktorý donedávna bol tiež jediným trvalým pobytom v meste. Rob Fulton strávil viac ako tri desaťročia riadením Centra ako jediný obyvateľ Zzyzx. Zomrel pri autonehode v roku 2018, krátko po tom, čo bol príbeh o ňom odvysielaný. Pamätajú si ho ako odborníka na flóru a faunu svojej milovanej púšte Mojave.

George Clooney kúpil vietnamské prasiatko s menom Max ako darček pre svoju vtedajšiu priateľku, herečku Kelly Preston. Keď sa ich vzťah skončil, Clooney choval prasiatko ďalších 18 rokov, až kým Max nezomrel v roku 2006. Clooney o Maxovi hovoril ako o najdlhšom vzťahu, aký kedy mal.

Obrovská tichomorská chobotnica nakladie približne 56 000 vajíčok v poslednom mesiaci tehotenstva, uvádza NPR. Spočiatku tieto vajíčka plávajú okolitou vodou bez väzby na svoju matku. Potom však matka pozbiera každé vajce – veľké asi ako zrnko ryže – a zapletie ich do do chápadiel, čo jej umožní kontrolu nad nimi.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre