Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1592 – skokové sekundy sa využívajú ako kompenzácia rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa a v anglickej jadrovej elektrárni Sellafield majú chladničku na skladovanie mŕtvych rádioaktívnych čajok

6793

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že skokové sekundy sa využívajú ako kompenzácia rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa a prečítate si o tom, ako v anglickej jadrovej elektrárni Sellafield majú chladničku na skladovanie mŕtvych rádioaktívnych čajok.

Rotácia a rýchlosť Zeme sa mení s počasím a geologickými udalosťami. To znamená, že čas meraný ľuďmi a čas fáza dňa vychádzajúca z otočenia Zeme k Slnku, nemusia byť totožné. Niekedy sú na úpravu potrebné skokové sekundy. Dňa 31. decembra 2016 bola pridaná skoková sekunda a existoval čas 23:59:60.

Sue, najkompletnejšiu kostru T. Rexa, objavila paleontologička Sue Hendrickson, keď jej a jej posádke praskla pneumatika na konci paleontologickej sezóny v roku 1990. Počas opravy kolesa Hendricksonová našla kosti na útese, čo viedlo k objavu ďalších, väčších kostí v útesovej formácii.

Tibetskí mnísi trávia týždne až mesiace starostlivým nasýpaním farebného piesku na podložky, aby vytvorili veľmi detailné a komplexné umelecké dielo hodné múzea, ktoré je známe ako Piesková Mandala. Po dokončení sú tieto zložité obrazy rituálne zničené, čo symbolizuje budhistickú vieru v nestálosť.

V jadrovej elektrárni Sellafield v Anglicku je priemyselná mraznička plná rozširujúcej sa hory rádioaktívnych čajok, ktoré zastrelili ostreľovači zamestnaní v elektrárni. Dôvodom kontaminácie je to, že na mieste sú otvorené nádrže na skladovanie paliva, v ktorých sa občas pri kúpaní čajky zachytia.

Vrak lode Antikythéra z 1. storočia pred n. l. objavili grécki potápači a lovci morských húb v lete roku 1900. Získali artefakty, ktoré zahŕňali umenie, šperky, sochu Herakla, mince, ale predovšetkým mechanizmus z Antikythéry, ktorý pozostával zo vzájomne prepojených ozubených kolies, ktoré počítali pohyby Slnka, Mesiaca a dátumy zatmenia.

Notoricky známy americký sériový vrah menom Richard Kuklinski (prezývaný aj Ľadový muž), ktorý vraždil medzi rokmi 1980 až 1984, raz vložil telo obete do suda s cementom a nechal ho pred reštauráciou. Pravidelne navštevoval reštauráciu a čakal na objavenie tela, až kým jedného dňa sud nezmizol. Majitelia reštaurácie o tom nikdy nediskutovali a telo sa nikdy nenašlo.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre