V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo nebezpečné uchovávajú Novozélandské školy a tiež to, ako nám malé pohyby hrtana pomáhajú učiniť správnu voľbu.

Armádne mravce sú známe svojím komplexným sociálnym správaním. Keď sa oddelia od hlavnej skupiny, môžu byť zmätené a začať nasledovať svoju vlastnú pachovú stopu v kruhoch. To môže viesť k javu nazývanému „špirála smrti“, kedy sa mravce navzájom nasledujú, až kým nezomrú vyčerpaním alebo hladom.

Podľa novej biografie filmovej hviezdy založenej na rozhovoroch s Waynovými blízkymi spolupracovníkmi a filmovou legendou Orsonom Wellesom, Josif Stalin nariadil KGB zavraždiť Johna Wayna, pretože považoval jeho protikomunistickú rétoriku za hrozbu pre Sovietsky zväz. 

V článku časopisu Healthline sa hovorí o tom, že ak k mám prehovára vnútorný hlas, v mozgu sa spustia rovnaké mechanizmy, ako pri počúvaní vonkajších zvukov. To znamená, že keď ho „počujeme“, je to vlastne výsledok malých svalových pohybov v hrtane.

Podľa novozélandského zákona o atómovej energii z roku 1945 môžu školy poskytujúce stredoškolské vzdelávanie vlastniť a používať takmer pol kg uránu na vzdelávacie účely. Čo sa týka univerzít, tie majú povolených 9 kg uránu. 

V roku 1962 získal inžinier spoločnosti Volvo Nils Bohlin patent na svoj vynález trojbodového bezpečnostného pásu. Keďže išlo o tzv. „otvorený patent“, ostatní výrobcovia mohli dizajn slobodne používať. Toto rozhodnutie učinila spoločnosť Volvo s cieľom zachrániť životy a urobiť svet bezpečnejším miestom.

Používanie gilotíny pokračovalo vo Francúzskudo 20. storočia. Aj, keď sa počty znižovali medzi rokmi 1965 a poslednou popravou v roku 1977 sa uskutočnilo ešte osem. V septembri 1981 Francúzsko zakázalo trest smrti a konečne upustilo od používania gilotíny.

Podľa časopisu Ranger Rick Národnej federácie voľne žijúcich živočíchov, leňochody nejedia nič iné ako listy. To spôsobuje, že ich črevá produkujú veľké množstvo plynu, ktorý tu nemôže ostať veľmi dlho. Aj napriek tomu, leňochody neprdia. Namiesto toho, plyn absorbujú samotné črevá, ktoré ho presúvajú do krvného obehu a ďalej sa vydychuje pľúcami.

 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.