V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako Američania využili sonarové schopnosti delfínov a pravidlo XIX., ktoré by nebolo na škodu zaviesť aj v štáte slovenskom. 

Knižnica al-Qarawiyyin v marockom Feze je najstaršou fungujúcou knižnicou na svete. Založila ju Fatima al-Fihri v roku 859 a je súčasťou univerzity Al-Qarawiyyin. Knižnica bola odvtedy obnovená do svojej bývalej slávy a vzácne dokumenty, ktoré boli kedysi pod zámkom sú teraz prístupné verejnosti.

Historické dôkazy naznačujú, že používali kohl (kajal) ako očné linky. Arabský emisár menom Ibrahim Al-Tartushi poznamenal, že Vikingovia oboch pohlaví nosili okolo očí tmavý, trvalý make-up.

Pravidlo XIX Senátu Spojených štátov, ktoré ustanovil senátny výbor pre pravidlá a správu, upravuje predmet diskusie na pôde Senátu. Uvádza sa v ňom, že „žiadny senátor v diskusii, priamo alebo nepriamo, žiadnou formou slov nepripisuje inému senátorovi alebo iným senátorom žiadne správanie alebo motív, ktorý by bol nehodný“. Pravidlo existuje, aby senátori mohli viesť otvorenú diskusiu v úctivom a občianskom prostredí bez strachu, že budú osobne urážaní a ponižovaní svojimi kolegami.

Mary Shelley vytvorila príbeh v daždivé popoludnie v roku 1816 v Ženeve, kde bývala so svojím manželom, básnikom Percym Bysshe Shelleym, ich priateľom lordom Byronom a Johnom Polidorim. Skupina, uväznená vo vnútri nepriaznivým počasím, trávila čas rozprávaním a písaním strašidelných príbehov. Mary Frankensteina publikovala o dva roky neskôr. 

Yellowstonský národný park je domovom viac ako 10 000 hydrotermálnych prvkov vrátane viac ako 500 gejzírov. To je asi polovica svetových gejzírov a najväčšia koncentrácia aktívnych gejzírov na svete. 

Asi 32 km od Seattlu leží námorná základňa Kitsap, ktorá môže byť domovom najväčšieho arzenálu jadrových zbraní na svete. Základňu bránia delfíny vycvičené americkým námorníctvom. Využívajú svoje „potápačské skúsenosti“ a neuveriteľné sonarové schopnosti, aby pomohli toto miesto chrániť.

Podľa botanickej definíciebaklažány bobule, pretože sa vyvíjajú z jedného kvetu a obsahujú malé jedlé semená. Okrem toho bobule pri dozrievaní nevyschnú ani sa nerozštiepia. Preto sa rovnako ako paradajky, hrozno a uhorky aj baklažány klasifikujú ako bobule. 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.