Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1610 – Snehové vločky na Marse a 11 dolárová hodnota Oscarov

10988

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že peniaze niekdy strácajú svoju hodnotu, ale aj to, ako očné buľvy dokážu meniť svoj tvar. 

V roku 1822 poľovník neďaleko Meklenburska v Nemecku zostrelil bociana s nezvyčajným predmetom. V krku mal zapichnutú kopiu vyrobenú z čierneho dreva. Keď vedci zistili, že predmet pochádza z Afriky, zranený bocian poskytol prvé konkrétne dôkazy o migrácii vtákov na veľké vzdialenosti. Predpokladá sa, že bocian letel zo strednej Afriky.

Aj, keď sa skutočná hodnota oscarovej trofeje pohybuje okolo 4000 dolárov, pre nikoho kto ju vyhrá má nevyčísliteľnú hodnotu. Víťazi majú totiž zakázané trofej predávať skôr, ako ju ponúknu späť Akadémii za 1 dolár. 

Franz Liszt dostal toľko žiadostí o pramienky svojich vlasov, že si kúpil psa a namiesto nich poslal fanušíkom jeho srsť.

Ronald Wayne bol jedným z troch spoluzakladateľov spoločnosti Apple. Svoj 10% podiel predal v roku 1976 spoločnosti za 800 dolárov. Bol zodpovedný za poskytovanie administratívneho dohľadu a dokumentáciu.

Bez primeranej ochrany môže vesmírne žiarenie predstavovať výraznú hrozbu pre ľudské telo. Vystavenie sa veľkému množstvu žiarenia môžu mať akútne aj chronické zdravotné problémy siahajúce od krátkodobej choroby z ožiarenia až po potenciál rozvoja rakoviny v dlhodobom horizonte.

Podľa štúdie NASA môžu astronauti, ktorí strávia mesiace cestovaním na Mars, zaznamenať zmeny v zraku v dôsledku tlaku tekutín, ktoré nebudú odtekať z ich hláv v prostredí s nízkou gravitáciou. Nahromadenie tekutiny môže spôsobiť, že očné buľvy zmenia tvar a povedú k problémom so zrakom.

Mars je studená a suchá planéta s tenkou atmosférou. Teplota na Marse môže pohybovať od -125 stupňov Celzia na póloch až po 20 stupňov Celzia na rovníku. Väčšinu Marsu tvorí oxid uhličitý, čo je aj dôvod, prečo sú snehové vločky vytvorené z neho a nie z vody. Snehové vločky na Marse nie sú, ako tie na Zemi. Pripomínajú skôr námrazu a tvoria sa až v tedy, keď teplota klesne pod -125 stupňov Celzia. Vločky nepadajú, ale vytvárajú efekt podobný hmle. 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre