Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1661 – dávajte si pozor na to, čo hovoríte na Islande a gymnasta s drevenou nohou získal získal na olympijských hrách 3 zlaté medaily

7169

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že otvárač na konzervy bol vynájdený až 50 rokov po vynájdení konzervovaných potravín a dozviete sa aj to, ako americký gymnasta s drevenou nohou získal na OH tri zlaté medaily.

„Ég Mun Finna Þig Í Fjöru“ – na Islande má táto fráza, v preklade „Nájdem ťa na pláži“, hlbší význam, než sa zdá na prvý pohľad. Znamená to niečo v zmysle: „Pomstím sa!“ alebo „Nenúťte ma, aby som vám ublížil, pretože to urobím!“

George Louis Eyser (31. augusta 1870 – 6. marca 1919) bol nemecko-americký gymnasta, ktorý súťažil na letných olympijských hrách v St. Louis v roku 1904, pričom za jeden deň získal šesť medailí, vrátane troch zlatých a dvoch strieborných. Eyser súťažil s drevenou protézou miesto ľavej nohy, pretože prišiel o pravú nohu po tom, čo ho prešiel vlak. Získal zlaté medaily v preskoku, na bradlách a v lezení na lane.

Otvárač na konzervy bol vynájdený až o niekoľko desaťročí neskôr po vynájdení samotných konzervovaných potravín. Konzervy boli vyvinuté na konci 18. storočia. Napriek existencii konzerv bolo ich otváranie na začiatku pomerne nepraktické a obtiažné. Konzervy bolo potrebné otvárať kladivkom alebo inými ručnými nástrojmi, čo vyžadovalo značné úsilie a zručnosť. Výsledkom boli často zranenia a poškodené potraviny. Otvárač na konzervy, tak ako ho poznáme dnes, bol patentovaný až v roku 1858 americkým inžinierom Ezra J. Warnerom.

V Iráne má zákonný vek trestnej zodpovednosti pre chlapcov a dievčatá rôzne hranice. Podľa iránskeho trestného práva môžu chlapci byť zodpovední za trestný čin až od 15 rokov veku. To znamená, že ak je chlapec mladší ako 15 rokov, nemôže byť trestne stíhaný za svoje činy a je považovaný za nezodpovedného v právnom zmysle. Pre dievčatá je vek trestnej zodpovednosti v Iráne o niečo nižší. Dievčatá môžu byť považované za zodpovedné za trestný čin od 9 rokov veku. To znamená, že ak je dievčatko vo veku 9 rokov alebo staršie a spácha trestný čin, môže byť privedené pred súd a považované za trestne zodpovedné za svoje činy.

Gilbert Stuart prvýkrát namaľoval Georgea Washingtona v roku 1795 (v diele, ktoré je dnes známe len z kópií). Tento obraz bol taký úspešný, že podľa umelca Rembrandta Pealea si Martha Washington „priala portrét pre seba“. Presvedčila svojho manžela, aby si maľoval obraz „pod podmienkou, že keď skončí, bude to jej“. Stuart sa však s obrázkom nechcel rozlúčiť a nechal ho nedokončený, aby sa naň mohol odvolávať pri výrobe budúcich zákaziek. Tento obraz, známy ako portrét „Athenaeum“, pretože sa dostal do Boston Athenaeum po Stuartovej smrti, slúžil ako základ pre rytinu Washingtonu, ktorá sa objavuje na jednodolárovej bankovke.

Niekoľko vedeckých štúdií potvrdzuje, že hlad má vplyv na naše nakupovanie a konzumné správanie. Keď sme hladní, náš mozog sa mení a môže to mať vplyv na naše rozhodnutia a preferencie pri nakupovaní. Hlad spôsobuje, že sme viac zameraní na okamžité uspokojenie a rýchle zadováženie potravy. Okrem toho hlad ovplyvňuje aj naše vnímanie hodnoty tovaru. Keď sme hladní, môžeme mať tendenciu preceňovať hodnotu jedla alebo iných produktov, a preto sme ochotní utratiť viac peňazí za tovar, ktorý by sme inak možno nepotrebovali.

Axolotly majú schopnosť regenerovať končatiny, orgány a dokonca aj časti mozgu. Ak sú napadnuté alebo zranené, dokážu tkanivá rýchlo opraviť a obnoviť funkciu poškodených častí tela. Táto unikátna schopnosť regenerácie ich odlišuje od väčšiny cicavcov, ktoré majú obmedzenú schopnosť obnoviť poškodené tkanivá. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou axolotlov je ich odolnosť voči rakovine. Vo výskume sa ukázalo, že majú schopnosť zablokovať vývoj nádorových buniek a tým sa brániť rakovine.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre