Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1662 – žraloky sú staršie ako samotné stromy a tarantuly a žaby sú najlepší priatelia

15421

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o najstaršej reštaurácii na svete so sídlom v Madride a o nemilých praktikách, ktoré sa sa vykonávajú na ťavách, ktoré sa účastnia súťaží krásy.

Stavba Empire State Building začala 17. marca 1930 a bola dokončená o trinásť a pol mesiaca neskôr, 1. mája 1931. Táto 102-poschodová mrakodrapová budova stojí v New Yorku a bola jednou z najvyšších budov na svete po mnoho desaťročí. Bol to technologický zázrak svojej doby a symbol amerického priemyslu a odhodlania počas Veľkej hospodárskej krízy.

Stromy, ako ich poznáme dnes – primárny kmeň, veľká výška a koruna listov – sa na planéte objavili až v neskorom devónskom období, asi pred 360 miliónmi rokov. Možno vás prekvapí, že žraloky sú staršie ako stromy, pretože existujú už najmenej 400 miliónov rokov. Žraloky sú tu skutočne už veľmi dlho, čo dokazuje ich odolnosť. Prežili všetkých päť globálnych masových vyhynutí, ktoré vyhladili 80 % megafauny planéty. V najhoršej takejto udalosti, pred 251 miliónmi rokov, bolo zabitých až 95 % druhov.

Sobrino de Botín je španielska reštaurácia v Madride a najstaršia reštaurácia na svete s nepretržitou prevádzkou. Umelec Francisco de Goya pracoval v Café Botín ako čašník počas toho, ako čakal na prijatie na Kráľovskú akadémiu výtvarných umení. Reštaurácia sa spomína v románe Ernesta Hemingwaya a v knihe Fortunata y Jacinta od Benita Péreza Galdósa (vydané v rokoch 1886–1887). Slávnu reštauráciu, ktorá bola prvýkrát otvorená ako hostinec, založil v roku 1725 francúzsky kuchár Jean Botín a jeho manželka.

Dvanásť tiav bolo diskvalifikovaných z každoročnej súťaže krásy tiav v Saudskej Arábii v roku 2018 po tom, čo bol veterinár prichytený pri vykonávaní plastických operácii na ťavách. Na jeho klinike dostali ťavy aj botulotoxínové injekcie, aby ich papule vyzerali lákavejšie. Používajú botox na papuľu, nos a dokonca aj čeľusť. Za kľúčové atribúty ťavej krásy sa považujú jemné uši a veľký nos.

Guggenheimovo múzeum údajne odmietlo žiadosť Bieleho domu o zapožičanie obrazu „Krajina so snehom“, Van Goghovo dielo z roku 1888 zobrazujúce muža a psa kráčajúcich po poli. Hlavná kurátorka Guggenheima Nancy Spector žiadosť zamietla, no povedala, že Biely dom si môže namiesto toho zapožičať 18-karátovú zlatú toaletu – inštaláciu umelca Maurizia Cattelana.

Ukázalo sa, že títo malí obojživelníci sa živia nepriateľmi pavúkov. Dravé mravce, ktorí môžu preniknúť do ktorejkoľvek malej diery, často kradnúť vajíčka pavúka a používať ich ako potravu. Spoľahlivé prístrešie nie je vždy nápomocné a samotné tarantuly so špecializáciou na väčšiu korisť sa nedokážu vyrovnať s takými malými nepriateľmi. Mikro žaby naopak milujú konzumovať mravce, čím si získali lásku týchto obrovských pavúkov. Tarantuly sa starajú o svojich malých kamarátov, chránia ich všetkými možnými spôsobmi, poskytujú útočisko a chránia ich pred dravcami. Výmenou žaby zaručujú bezpečnosť ich budúcich potomkov, čo prispieva k prosperite tarantúl v tropických lesoch.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre