Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1663 – prasiatko pracujúce na letisku a existuje syndróm Michelinských pneumatík

14720

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo v niektorých komunitách v Indonézii pochovávajú bábätká do kmeňov stromov a aká frekvencia močenia je normálna?

„Deti pochováme v kmeňoch stromov, aby vietor mohol odviať ich duše,“ vysvetľujú miestni. Kmeň stromu je pokrytý malými výklenkami, z ktorých každý bol dojímavým miestom posledného odpočinku dieťaťa, mŕtveho ešte pred prerezaním prvého zuba. Smrť a pochovávanie, ovládané zložitým súborom dlho zaužívaných zvykov, sú vždy prítomnou črtou života v Tana Toraja, izolovanej, prevažne animistickej komunite v centre tohto málo známeho ostrova vo východnej Indonézii.

Prvé prasiatko poskytujúce letiskovú terapiu na svete púta pozornosť tým, že pózuje na selfie s cestujúcimi a zabáva ich hračkárskym klavírom. Päťročné prasiatko LiLou pracuje na medzinárodnom letisku v San Franciscu, kde je súčasťou zvieracieho tímu, ktorý pomáha zmierniť stres alebo úzkosť cestujúcich pred ich letom. LiLou nosí čiapku pilota, má načerveno nalakované nechty na nohách a vie tiež predvádzať rôzne triky.

Napísanie filmu Matrix, režírovaného súrodencami Wachowskými (Lilly Wachowski a Lana Wachowski), trvalo približne päť rokov. Počas tohto obdobia napísali 14 rôznych návrhov scenára a mali viac ako 500 storyboardov pre konečné koncepty. Pracovali na rôznych revíziách scenára a vypracovali množstvo nápadov, kým dosiahli finálnu podobu filmu. Ich úsilie a tvrdá práca prispeli k tomu, že Matrix sa stal kultovým filmom a zanechal významnú stopu v oblasti kinematografie a sci-fi žánru.

Keď bola Shakira v rodnej Kolumbii, dostala vyhadzov zo školského zboru na jej katolíckej škole po tom, čo jej učiteľka hudby údajne povedal, že jej vibrato je príliš silné a že znela „ako koza“. „Nikdy som sa nedostala do školského zboru, pretože učiteľke hudby sa nepáčil môj hlas. Bola som dosť smutná. Ale asi mala pravdu, mala som hlas trochu ako koza, ale môj otec mi povedal, aby som sa nikdy nevzdávala a pokračovala a oplatilo sa“, povedala Shakira.

Syndróm Michelinských pneumatík (tiež známy ako Kunze-Riehmov syndróm) je stav vyskytujúci sa u detí, ktorý je charakterizovaný mnohopočetnými, symetrickými, kruhovými kožnými záhybmi alebo pásikmi na predlaktiach, dolných končatinách a krku, ktorý je prítomný pri narodení. Záhyby zmiznú neskôr v živote. Pripomínajú maskota Bibenduma, maskota výrobcu pneumatík Michelin, odtiaľ pochádza názov tohto syndrómu.

V južnom meste Guangzhou je najväčšia očná nemocnica v Číne. Asi pred piatimi rokmi sa ukázalo, že očné centrum Zhongshan potrebuje rozšírenie. Stále viac a viac detí prichádza s rozmazaným videním na diaľku spôsobeným krátkozrakosťou a keďže toľko ľudí potrebuje očné testy a okuliare, nemocnica praská vo švíkoch. Východnú Áziu zachvátil bezprecedentný nárast krátkozrakosti. Pred 60 rokmi bolo 10 – 20 % čínskej populácie krátkozrakých. Dnes je to až 90 % tínedžerov a mladých dospelých. V Soule je neuveriteľných 96,5 % 19-ročných mužov krátkozrakých.

Normálna frekvencia močenia u zdravého muža alebo ženy je 6 až 7 krát denne. Niektorým ľuďom však vyhovuje ísť len 4-krát denne. Iní možno budú musieť ísť 10-krát denne. Nech je to akokoľvek, kľúčom je vaša denná rutina a množstvo prijatých tekutín. Dávajte si však pozor na akúkoľvek zmenu v množstve, frekvencii alebo type vylúčeného moču, ako aj na akékoľvek iné príznaky, ako je bolesť alebo pálenie pri močení – môže to znamenať problém.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre