Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1666 – hudobný festival, ktorý sa koná pod vodou a najvyšší kaktus na svete mal takmer 24 metrov

8098

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kto je to tidsoptimist a prečo muž vo Švédsku utiekol z väzenia len jeden deň ped jeho prepustením

Podvodný hudobný festival Lower Keys sa primárne zameriava na propagáciu ekologického potápania. Odohráva sa v Looe Key Reef, regióne Florida Keys National Marine Sanctuary. Svätyňa, založená v roku 1990, má rozlohu 9 800 štvorcových kilometrov. Výsledkom je, že chráni  rozsiahly bariérový útes, ktorý prebieha paralelne s 201 kilometrov dlhým ostrovným reťazcom. Účastníkom tohto jedinečného festivalu sa naskytá úchvatný pohľad na pulzujúci podmorský život a koralové formácie Looe Key. Plávajú medzi oceánskou krásou, pričom počúvajú zoznam skladieb s vodnou tematikou vysielaný pod vodou. Miestna rozhlasová stanica prehráva hudbu pod vodou cez vodotesné reproduktory zavesené pod člnmi umiestnenými nad útesom.

Vlani na jeseň vyzvala služba amerického národného parku návštevníkov, aby sa zdržali lízania tohto konkrétneho druhu ropúch. Dôvod? Silná psychedelická zlúčenina vylučovaná cez kožu viedla k nárastu prípadov pytliactva, nadmerného zberu a nezákonného obchodovania. Napriek varovaniam sekréty ropuchy pri priamom požití zvyčajne nevyvolávajú psychedelické zážitky. V skutočnosti sú pri požití toxické a môžu viesť k zástave srdca. Keď sa sekréty zbierajú, sušia a fajčia, môžu však vyvolať naopak sluchové a zrakové halucinácie.

51-ročný švédsky väzeň sa v novembri dostal z väzenia, „pretože ho bolel zub a chcel ísť k zubárovi“. Štyri dni sa sťažoval väzenským úradníkom na bolesť a nakoniec ušiel, pretože to jednoducho nemohol vydržať. Väzeň, ktorý mal byť aj tak prepustený na druhý deň, sa po ošetrení zuba ohlásil na polícii. Jeho trest – pôvodne jeden mesiac – bol zvýšený len o jeden deň.

Tidsoptimist je švédsky výraz, ktorý sa používa k popisu osoby, ktorá má sklon podceňovať množstvo času potrebného na splnenie určitých zadaní alebo dokončení projektu. Tidsoptimisti často predpokladajú, že na všetky úlohy alebo činnosti budú potrebovať oveľa menej času, než v skutočnosti potrebujú, čo je náchylné k nedodržiavaniu plánov a nedochvíľnosti. Výraz pochádza zo švédčiny, kde „tid“ znamená „čas“. 

Najväčším druhom kaktusu je mexický obrovský kardón, avšak najvyšší kaktus, aký kedy bol zmeraný – bol kaktus Saguaro, vysoký viac ako 23 metrov! Tento kaktus nemal „ramená“ a v roku 1986 ho zvrhla veterná smršť. Obrovská rastlina, ktorej vek sa odhaduje asi na 150 rokov, je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najvyšší kaktus na svete. V podstate, hoci je mexický obrovský kardón vyšší ako saguaro, najvyšším kaktusom vôbec bol kaktus Saguaro.

Holandsko bolo prvou krajinou na svete, ktorá v roku 2001 legálne povolila manželstvo osôb rovnakého pohlavia. Bolo to historicky významné rozhodnutie a Holandsko sa tak stala priekopníkom v uznávaní a legalizácii manželstiev pre homosexuálne páry.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre