Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1668 – Michael Jordan chcel pôvodne podpísať zmluvu s Adidas, nie Nike a výstavba Burj Khalifa trvala 22 miliónov človekohodín

8815

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o zvláštnej anatómii homára, kde mozog sa nachádza v jeho hrdle a zuby v žalúdku a prečo nakoniec podpísal Michael Jordan zmluvu s Nike a nie Adidas?

Samotný mozog homára sa nachádza v jeho hrdle Tento orgán zohráva kľúčovú úlohu pri riadení rôznych funkcií a chovania homára. Nervový systém homára je umiestnený v jeho bruchu. Rozprestiera sa po celej dĺžke tela a je zodpovedný za prenos signálov a impulzov medzi mozgom a rôznymi časťami tela. Zuby homára sa nachádzajú v žalúdku. Sú tvrdé a slúžia na drvenie a spracovanie potravy. Požívajú potravu priamo v žalúdku, kde sa začína proces trávenia. Obličky sa nachádzajú v hlave homára. Zaujímavým fenoménom je, že homáre majú tendenciu uprednostňovať jednu prednú končatinu pred druhou, podobne ako ľudia. To znamená, že môžu byť praváci alebo ľaváci.

V roku 2011 ministerstvo školstva Arménska zaradilo šach do učebných osnov základných škôl pre deti staršie ako 6 rokov. Šach je povinný pre žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka a vyučuje sa 2 hodiny týždenne. Na program sa minulo viac ako 1,5 milióna dolárov. Zaradenie šachu do škôl verejnosť prijala vo všeobecnosti pozitívne, no niektorí rodičia tvrdili, že školský program ich detí je už aj tak dosť komplikovaný a preťažený.

Slávny fyzik Stephen Hawking a generálny riaditeľ Tesla Motors Elon Musk tiež vyjadrili svoje obavy z toho, aby sa umelá inteligencia nevymkla spod kontroly „Je možné si predstaviť, že takáto technológia prekabáti finančné trhy, nahradádza ľudských výskumníkov, manipuluje s ľudskými vodcami a vyvíja zbrane, ktorým ani nerozumieme,“ povedal Hawking v článku, napísal pre The Independent. „Zatiaľ čo krátkodobý vplyv AI závisí od toho, kto ju ovláda, dlhodobý vplyv závisí od toho, či sa dá vôbec kontrolovať.“ Musk tiež na Twitteri napísal: „Musíme byť mimoriadne opatrní s AI. Môže to byť potenciálne nebezpečnejšie ako jadrové zbrane.“

Tento jednoduchý spôsob skúšky zrelosti melónov je užitočný a efektívny. Keď sa melón dotýka zeme, v mieste, kde je položený, môže byť farba šupky bledšia. Táto časť sa nazýva „bledá škvrna“. Ak je táto škvrna žltšia, naznačuje to, že melón je zrelší a sladší. To je preto, lebo keď melón dozrieva, cukry sa hromadia a menia farbu, čo sa prejavuje v podobe žltej farby. Červený vodový melóny po zbere už nezreje. Preto ak už má červený melón bledšiu škvrnu, nezmení sa a nebude dozrievať, čiže bude mať rovnakú chuť, akú má v čase zberu. Tento spôsob vám pomôže vybrať si zrelý melón, ktorý bude chutný a sladký.

V roku 1984, keď sa basketbalista Michael Jordan pripravoval na podpis svojej prvej profesionálnej zmluvy so športovým výrobcom, mal záujem spolupracovať s firmou Adidas. Michael Jordan bol začínajúcim hráčom, ktorý práve dokončil kariéru na univerzite a predtým reprezentoval USA na letných olympijských hrách. Avšak, vtedy výkonný riaditeľ spoločnosti Adidas, Horst Dassler, sa rozhodol, že Adidas neinvestuje toľko finančných prostriedkov do podpísania zmluvy s Jordanom. Nike, konkurenčná spoločnosť, uvidela potenciál v Michaelovi Jordanovi a ochotne s mladým hráčom podpísala zmluvu. Táto spolupráca s Nike sa ukázala ako mimoriadne úspešná a stala sa základom pre sériu populárnych tenisiek s názvom „Air Jordan“.

Telo Xin Zhui, známej aj ako Lady Dai, je výnimočne dobre zachované telo starovekej čínskej aristokratky, ktorá zomrela okolo roku 163 pred n. l. Je to jeden z najlepšie zachovaných archeologických nálezov v Číne. Jej hrobka bola objavená v provincii Hunan v roku 1971. Telo bolo nájdené v nádrži s tekutinou, ktorá vznikla v dôsledku balzamovania, a v hermeticky uzavretom hrobe, čo vytvorilo ideálne podmienky pre uchovanie jej pokožky a tkanív. Jedným z najfascinujúcejších aspektov je skutočnosť, že jej vnútorné orgány sú stále v relatívne dobrej kondícii a neporušené. Telo Xin Zhui bolo dôkladne študované a zároveň je významnou atrakciou pre turistov a vedcov.

Burj Khalifa je najvyšší mrakodrap na svete, nachádzajúci sa v Dubaji. Výstavba mrakodrapu začala v januári 2004 a bol dokončený v roku 2010 a náklady na jeho výstavbu sa odhadujú na viac než 1,5 miliardy dolárov. Burj Khalifa je vysoký 828 metrov, čo z neho robí najvyššiu budovu na svete. Má viac než 160 podlaží a 24 000 okien. Čistenie okien na budove trvá tímu 36 ľudí tri mesiace.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre