Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1669 – existuje 4x viac druhov orchideí, ako cicavcov a počas Rwandskej genocídy bolo zabitých 500 000 – 1 000 000 ľudí

6883

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo si Fínsko vyslúžilo názov „krajina tisícich jazier“ koľko v skutočnosti sa ich tam nachádza a aké plastické operácie podstúpila Marilyn Monroe

12

Orchidey sú jednou z najväčších rodín kvitnúcich rastlín na Zemi a ich druhová diverzita je mimoriadne bohatá. Odhaduje sa, že existuje viac než 25 000 druhov orchideí po celom svete. Na druhej strane je známe asi 5 500 až 6 000 druhov cicavcov. To znamená, že počet druhov orchideí je približne štyrikrát väčší ako počet druhov cicavcov. Orchidey majú širokú škálu tvarov, farieb a prispôsobení, čo ich robí fascinujúcimi a obľúbenými rastlinami pre záhradníkov, botanikov aj priemyselne pre ich krásu a jedinečnosť.

21 7

Fínsko o sebe hovorí ako o „krajine tisícich jazier“, no v skutočnosti ich má omnoho viac – presnejšie 188 000 jazier. Sladká voda celkovo pokrýva 10 % celkovej pevniny krajiny. Región severne od hlavného mesta Helsinki je známy ako Lakeland a tvorí ho 25 % vody. Je to najväčšia jazerná oblasť v Európe.

31 1

90 % tehotenstiev dospievajúcich dievčat v rozvojových krajinách je medzi vydatými dievčatami. Keď dievča porodí deti skôr, ako je fyzicky alebo emocionálne pripravené, má to vážne následky: u dievčat do 15 rokov je päťkrát vyššia pravdepodobnosť, že zomrú pri pôrode, ako u žien vo veku dvadsať rokov. V skutočnosti sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) komplikácie súvisiace s tehotenstvom a pôrodom druhou príčinou úmrtia dievčat vo veku 15 až 19 rokov na celom svete.

41 1

Každú zimu populácia žralokov modrých, ktoré sa pohybujú a živia sa pozdĺž pobrežia Baja California, mizne hlboko v Tichom oceáne – plávajú 30 až 40 dní, aby dosiahli bod približne v polovici cesty medzi Mexikom a Havajom. Na toto konkrétne miesto v oceáne toho veľa nejde. Je hlboké asi 3 000 – 5 000 metrov a je dosť neúrodné, pokiaľ ide o potravu. Ale obrovské žraloky – ktoré môžu dosiahnuť dĺžku takmer 6.7 metrov  – tam zostávajú približne od apríla do júla a sú zoskupené v oblasti menšej ako Panama. Keď prídu samce, začnú sa potápať až do 200 metrov, opakovane, až 150-krát denne.

51 1

Okrem jej platinových blond vlasov, ktoré boli prirodzene hnedé, mala na začiatku svojej kariéry operácie na úpravu čeľuste a nosa, aby pôsobila proti mierne „čarodejníckemu“ profilu a vytvorila dokonalosť, ktorú v tom čase požadovali štúdiá.

Spravna sablona – kopia – kopia – kopia

 

„Naše tajomstvo je v našom materskom ceste – magickej kombinácii tvorenej miestnymi odrodami divých kvasníc a laktobacilov – plus niekoľkými ďalšími užitočnými mikróbmi – na vytvorenie prirodzeného zdroja fermentácie, ktorý umožňuje kysnúť bez použitia komerčných kvasníc. K Naše materské cesto dodáva slávnu Boudinovu chuť a štruktúru na rozdiel od akéhokoľvek iného chleba na svete. Do každého bochníka nášho kysnutého cesta pečieme kúsok histórie, pričom na začiatok každej dávky používame časť pôvodného materského cesta, o ktoré sme sa starali viac ako 166 rokov. Výroba našich ručne vyrábaných bochníkov trvá až 72 hodín od začiatku až po dokončenie.“

71 1

Rwandská genocída sa udiala v roku 1994 v Rwande, malom stredoafrickom štáte. Začala 6. apríla a trvala približne 100 dní, do polovice júla. Počas tohto krátkeho obdobia bolo odhadom zabitých medzi 500 000 až 1 000 000 príslušníkov etnického kmeňa Tutsi. Genocídii predchádzali dlhodobé etnické napätia a konflikty medzi Tutsi a Hutu, ktoré sa dostali do vrcholu po atentáte na rwandského prezidenta Juvénala Habyarimanu. Počas genocídy sa Hutu extrémisti a vládne sily organizovali, aby systematicky zabíjali Tutsiov a Hutuov, ktorí boli proti genocíde. Masakry, známe aj ako „100 dní národného šialenstva,“ boli charakterizované hromadnými vraždami, znásilňovaním, mučením a násilnými deportáciami. 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.