Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1670 – v 60.tych rokoch ľudia fajčili banánové šupky a najslávnejšia fotografia lochnesskej príšery je hoax

3867

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dočítate o slávnej fotografii lochnesskej príšery, známej ako „Surgeon’s Photograph“ a o fajčení banánových šupiek.  

11 4

Fínsko má jednu z najnižších dojčenských úmrtností na svete. To znamená, že veľmi málo novorodencov umiera v prvých rokoch života v porovnaní s inými krajinami. Úroveň dojčenskej úmrtnosti sa zvyčajne meria počtom úmrtí detí mladších ako jeden rok na 1000 živých pôrodov. Island drží prvé miesto na svete v tomto ukazovateli. Island je známy svojím vysokým štandardom zdravotníctva a celkovou kvalitou života, čo prispieva k nízkemu počtu úmrtí novorodencov. Obidve tieto krajiny majú vynikajúce zdravotnícke systémy, ktoré umožňujú včasnú identifikáciu a liečbu zdravotných problémov u novorodencov, čo je jedným z dôležitých faktorov v boji proti dojčenskej úmrtnosti.

21 4

Carreymu sa podarilo vyjednať za tento film plat 7 miliónov dolárov. Nicolas Cage, ktorého navrhli, aby sa stal Carreyho partnerom, sa pokúsil vyjednať zvýšenie honoráru o 2 milióny dolárov, no New Line sa rozhodla ho neobsadiť a namiesto toho tam obsadili Jeffa Danielsa. Daniels dostal len okolo 50 000 dolárov. New Line Cinema pôvodne Danielsa vo filme nechcela, keďže bol v tom čase známy len svojou dramatickou tvorbou. Farrellyovci a Carrey však chceli Danielsa obsadiť do tejto úlohy. 

31 3

V Argentínskych Pampách je gitara vytvorená výlučne zo stromov. Viacfarebný nástroj, ktorý sa tiahne pozdĺž 2/3 míle, vytvoril jeden argentínsky farmár na pamiatku svojej manželky, ktorá tragicky zomrela vo veku 25 rokov. Po prelete ponad polia v Pampách, manželka Pedra Uretu Graciela navrhla, aby vložili dizajn gitary do svojich vlastných polí. Ureta nikdy nemal čas premýšľať o premene svojho poľa na obrovské umelecké dielo a povedal jej, že projekt odložia, kým obaja nebudú mať viac času. V roku 1977 však Graciela nečakane zomrela na mozgovú aneuryzmu, čo ho inšpirovalo do toho ísť.

41 3

Väčšina toaliet v Hongkongu je navrhnutá tak, aby sa splachovali morskou vodou namiesto sladkej vody. Hongkong je husto obývané mesto s obmedzenými prírodnými zdrojmi sladkej vody, a preto je dôležité efektívne hospodáriť s týmito zdrojmi. Takýto systém umožňuje šetriť sladkú vodu pre ďalšie dôležité použitie, napríklad na pitie, varenie a iné činnosti, ktoré vyžadujú vyššiu kvalitu vody. Používanie morskej vody na splachovanie toaliet je ekologicky udržateľným riešením, ktoré pomáha zmierniť dopyt po sladkej vode a chrániť prírodné zdroje.

51 3

Príbeh slávnej fotografie lochnesskej príšery, známej ako „Surgeon’s Photograph“, sa stal v roku 1934. Táto fotografia bola neskôr odhalená ako podvod. Fotografiu vytvoril Christian Spurling, synovec Marmaduka Wetherella, a použil hračkársku ponorku s pripevnenou hlavou morského hada na vyvolanie dojmu, že zachytil lochnesskú príšeru. Práve toto priznanie Christiana Spurlinga pred svojou smrťou v roku 1994 odhalilo pravdu o podvode. Tento prípad spolu s ďalšími teóriami a fotografiami prispeli k ďalšej kontroverzii a záhadám okolo lochnesskej príšery.

61 3

V roku 1967 Berkeley Barb, noviny o kontrakultúre, zverejnili recept na premenu banánovej šupky na silný halucinogén, čím sa začalo šírenie „banánových klebiet“. The Berkeley Barb v článku použil výraz bananadine, fiktívna chemikália, o ktorej sa neskôr predpokladalo, že je zodpovedná za halucinogénne účinky sprevádzajúce fajčenie banánových šupiek. Bol to však iba výmysel.

71 3

Macaulay Culkin sa stal prvým detským hercom, ktorý získal honorár vo výške 1 milión dolárov za film. Táto historická udalosť sa stala v roku 1990 pri nakrúcaní kultového vianočného filmu „Sám doma“ (Home Alone). Macaulay Culkin si zahral hlavnú postavu Kevina McCallistera a jeho vynikajúci výkon viedol k neuveriteľnému komerčnému úspechu filmu.“Sám doma“ sa stal jedným z najlukratívnejších komediálnych filmov vôbec a stal sa prelomovým bodom v kariére Macaulaya Culkina. Jeho herecký talent a charismatický prejav ho vystrelili do svetového povedomia a stal sa jedným z najobľúbenejších detských hercov svojej doby.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.