Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1670 – v 60.tych rokoch ľudia fajčili banánové šupky a najslávnejšia fotografia lochnesskej príšery je hoax

3941

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dočítate o slávnej fotografii lochnesskej príšery, známej ako „Surgeon’s Photograph“ a o fajčení banánových šupiek.

Fínsko má jednu z najnižších dojčenských úmrtností na svete. To znamená, že veľmi málo novorodencov umiera v prvých rokoch života v porovnaní s inými krajinami. Úroveň dojčenskej úmrtnosti sa zvyčajne meria počtom úmrtí detí mladších ako jeden rok na 1000 živých pôrodov. Island drží prvé miesto na svete v tomto ukazovateli. Island je známy svojím vysokým štandardom zdravotníctva a celkovou kvalitou života, čo prispieva k nízkemu počtu úmrtí novorodencov. Obidve tieto krajiny majú vynikajúce zdravotnícke systémy, ktoré umožňujú včasnú identifikáciu a liečbu zdravotných problémov u novorodencov, čo je jedným z dôležitých faktorov v boji proti dojčenskej úmrtnosti.

Carreymu sa podarilo vyjednať za tento film plat 7 miliónov dolárov. Nicolas Cage, ktorého navrhli, aby sa stal Carreyho partnerom, sa pokúsil vyjednať zvýšenie honoráru o 2 milióny dolárov, no New Line sa rozhodla ho neobsadiť a namiesto toho tam obsadili Jeffa Danielsa. Daniels dostal len okolo 50 000 dolárov. New Line Cinema pôvodne Danielsa vo filme nechcela, keďže bol v tom čase známy len svojou dramatickou tvorbou. Farrellyovci a Carrey však chceli Danielsa obsadiť do tejto úlohy.

V Argentínskych Pampách je gitara vytvorená výlučne zo stromov. Viacfarebný nástroj, ktorý sa tiahne pozdĺž 2/3 míle, vytvoril jeden argentínsky farmár na pamiatku svojej manželky, ktorá tragicky zomrela vo veku 25 rokov. Po prelete ponad polia v Pampách, manželka Pedra Uretu Graciela navrhla, aby vložili dizajn gitary do svojich vlastných polí. Ureta nikdy nemal čas premýšľať o premene svojho poľa na obrovské umelecké dielo a povedal jej, že projekt odložia, kým obaja nebudú mať viac času. V roku 1977 však Graciela nečakane zomrela na mozgovú aneuryzmu, čo ho inšpirovalo do toho ísť.

Väčšina toaliet v Hongkongu je navrhnutá tak, aby sa splachovali morskou vodou namiesto sladkej vody. Hongkong je husto obývané mesto s obmedzenými prírodnými zdrojmi sladkej vody, a preto je dôležité efektívne hospodáriť s týmito zdrojmi. Takýto systém umožňuje šetriť sladkú vodu pre ďalšie dôležité použitie, napríklad na pitie, varenie a iné činnosti, ktoré vyžadujú vyššiu kvalitu vody. Používanie morskej vody na splachovanie toaliet je ekologicky udržateľným riešením, ktoré pomáha zmierniť dopyt po sladkej vode a chrániť prírodné zdroje.

Príbeh slávnej fotografie lochnesskej príšery, známej ako „Surgeon’s Photograph“, sa stal v roku 1934. Táto fotografia bola neskôr odhalená ako podvod. Fotografiu vytvoril Christian Spurling, synovec Marmaduka Wetherella, a použil hračkársku ponorku s pripevnenou hlavou morského hada na vyvolanie dojmu, že zachytil lochnesskú príšeru. Práve toto priznanie Christiana Spurlinga pred svojou smrťou v roku 1994 odhalilo pravdu o podvode. Tento prípad spolu s ďalšími teóriami a fotografiami prispeli k ďalšej kontroverzii a záhadám okolo lochnesskej príšery.

V roku 1967 Berkeley Barb, noviny o kontrakultúre, zverejnili recept na premenu banánovej šupky na silný halucinogén, čím sa začalo šírenie „banánových klebiet“. The Berkeley Barb v článku použil výraz bananadine, fiktívna chemikália, o ktorej sa neskôr predpokladalo, že je zodpovedná za halucinogénne účinky sprevádzajúce fajčenie banánových šupiek. Bol to však iba výmysel.

Macaulay Culkin sa stal prvým detským hercom, ktorý získal honorár vo výške 1 milión dolárov za film. Táto historická udalosť sa stala v roku 1990 pri nakrúcaní kultového vianočného filmu „Sám doma“ (Home Alone). Macaulay Culkin si zahral hlavnú postavu Kevina McCallistera a jeho vynikajúci výkon viedol k neuveriteľnému komerčnému úspechu filmu.“Sám doma“ sa stal jedným z najlukratívnejších komediálnych filmov vôbec a stal sa prelomovým bodom v kariére Macaulaya Culkina. Jeho herecký talent a charismatický prejav ho vystrelili do svetového povedomia a stal sa jedným z najobľúbenejších detských hercov svojej doby.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre