Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1671 – korytnačka o veľkosti auta a v Kolumbii je chlapec s menom Netflix de Jesús

11547

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o korytnačke o veľkosti auta a o žene, ktorá si sama úspešne vykonala cisársky rez.

Korytnačka veľkosti malého auta sa kedysi pred 60 miliónmi rokov túlala po území dnešnej Južnej Ameriky, čo naznačujú jej fosílne pozostatky. Korytnačka bola objavená v uhoľnej bani v Kolumbii v roku 2005 a dostala meno Carbonemys cofrinii, čo znamená „uhoľná korytnačka“. Vedci tvrdia, že C. cofrinii patrí do skupiny korytnačiek s bočným krkom, známych ako pelomedusoides. Korytnačia lebka, približne veľká ako futbalová lopta NFL, bola najkompletnejšou z fosílnych pozostatkov.

V marci 2000 si Inés Ramírez Pérez, Mexičanka zo štátu Oaxaca, na sebe vykonala cisársky rez. Inés Ramírez sadla na lavičku a vypila tri malé poháre tvrdého alkoholu. Potom použila kuchynský nôž s dĺžkou 15 centimetrov na rozrezanie brucha. Rozrezala si kožu vo zvislej línii 17 centimetrov. Po hodinovej operácii siahla do maternice a vytiahla svojho chlapčeka. Potom nožnicami rozstrihla pupočnú šnúru a upadla do bezvedomia. Po nadobudnutí vedomia použila oblečenie na obviazanie rany a poslala jedného zo svojich starších synov, aby našiel pomoc. Napriek tomu, že nemala žiadne lekárske vzdelanie, operácia bola úspešná a ona aj jej dieťa prežili.

Vracanie je zámerná reakcia tela, ktorá sa vyvinula ako čistiaci mechanizmus na odstránenie toxínov alebo cudzích telies zo žalúdka a pažeráka. Keďže obsah žalúdka je vysoko kyslý, zvracanie môže byť dosť škodlivé pre hrdlo, ústa a zuby, no slinenie to pomáha znižovať riedením a vyplachovaním. Sliny sú tiež slabo zásadité, čo pomáha neutralizovať kyselinu.

Slovo „idiot“ pochádza z gréckeho podstatného mena ἰδιώτης idiōtēs „súkromná osoba, jednotlivec“ (na rozdiel od štátu), „súkromný občan“ (na rozdiel od niekoho s politickým úradom), „obyčajný človek“, „ osoba bez odborných znalostí, laik, neskôr „nekvalifikovaný“, „neznalý“, odvodené od prídavného mena ἴδιος idios „osobný“ (neverejný, nezdieľaný). V latinčine bol idiota prevzatý vo význame „nevzdelaný“, „neznalý“, „obyčajný“ a v neskorej latinčine to znamenalo „hrubý, negramotný, nevedomý“. Vo francúzštine si ponechala význam „negramotný“, „nevedomý“ a v 13. storočí pridala význam „hlúpy“. V angličtine sa pridal v 14. storočí význam „mentálne nedostatočný“.

V Kolumbii je dieťa, ktoré nesie neobvyklé meno Netflix de Jesús Rodríguez Restrepo. Toto meno je výnimočné a pravdepodobne si získalo pozornosť kvôli zaujímavosti a nezvyčajnosti. Rodičia majú právo vybrať pre svoje deti akékoľvek meno, ktoré je v súlade s miestnymi právnymi predpismi, a toto bolo oficiálne schválené.

Konzumácia nadmerného množstva kávy, najmä šesť a viac šálok denne, môže zvýšiť riziko srdcových ochorení a iných zdravotných problémov. Káva obsahuje kofeín, a ak sa konzumuje v nadmernom množstve, môže to mať negatívny vplyv na zdravie. Štúdie ukázali, že nadmerná konzumácia kávy môže zvýšiť krvný tlak, čo je rizikový faktor pre srdcové ochorenia. Taktiež kofeín môže spôsobiť nervozitu, nespavosť a iné problémy so spánkom, čo tiež môže negatívne ovplyvniť kardiovaskulárne zdravie.

Steve Jobs, odsúdený na smrť, dostal novú pečeň. V roku 2009 ležal na nemocničnom lôžku v Memphise, bol slabý a strácal vedomie, ale bol dostatočne ostražitý – a správal sa ako Steve Jobs, autoritársky dizajnérsky mudrc –, že vyhlásil kyslíkovú masku za úplne neprijateľnú. Nesúhlasil s dizajnom. Jobs nariadil svojim správcom, aby mu priniesli päť iných, aby si mohol vybrať tú najlepšiu. Toto nebola jeho jediná kritika lekárskeho vybavenia. Pohrdol aj kyslíkovým monitorom na prste.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre