Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1673 – v najväčších kukučkových hodinách na svete má samotná kukučka 150 kg a deň mal kedysi 22 hodín a rok 400 dní

15642

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aké bolo posledné želanie slávneho filozofa Sokrata pred jeho smrťou a podľa čoho pomenováva IKEA svoje produkty?

Východná Čína pomenováva avokádo „è lí“, čo sa prekladá ako „hruška aligátora“, a taktiež ako „huángyóu guǒ“ – „maslové ovocie“, čím sa odkazuje na jeho podobu a textúru. V Taiwane sa naopak označuje ako „luò lí“ alebo „syrová hruška“, pričom tieto názvy zdôrazňujú jeho vzhľad a charakteristiku v ich kultúre. Tieto rozdielne názvy ukazujú, ako jedna plodina môže mať rôzne výrazy v rôznych častiach krajiny.

V najväčších kukučkových hodinách na svete, ktoré sa nachádzajú v Tribergu v Nemecku, samotná kukučka váži skoro 150 kilogramov. Celá vec je založená na oveľa menších kukučkových hodinách, ktoré sú staré asi 100 rokov – Tribergove hodiny sú jednoducho zväčšené. Šesťdesiatkrát. S rozmermi 4,5 x 4,5 metra bežia ako bežné kukučkové hodiny.

IKEA má zaujímavý koncept pomenovávania svojich produktov. Zameriava sa na miesta v rôznych krajinách Škandinávie, ktoré sú pre ňu blízke a dôležité. Pohovky, konferenčné stolíky, police na knihy a kľučky dverí sú pomenované podľa miest vo Švédsku, čím sa odkazuje na korene spoločnosti. Postele, skrine a predsieňový nábytok sú pomenované podľa miest v Nórsku, čo môže symbolizovať určitý štýl a estetiku. Koberce sú pomenované podľa miest v Dánsku, čo môže odkazovať na tradíciu textilného remesla v tejto krajine. A nakoniec, jedálenské stoly a stoličky sú pomenované podľa miest vo Fínsku, čím sa možno zdôrazňuje dôležitosť jedla a spoločných chvíľ vo fínskej kultúre.

Keď bol starogrécky filozof Sokratés v roku 399 pred Kr. postavený pred súd, dostal možnosť navrhnúť si vlastný trest za obvinenia, ktoré proti nemu boli vznesené, vrátane bezbožnosti a kazenia mládeže. Navrhol, že by mal byť odmenený za svoje prínosy pre spoločnosť namiesto toho, aby bol potrestaný. Navrhol, že vláda by mu mala poskytnúť plat za jeho učenie a intelektuálne úsilie. Tiež požiadal o bezplatné jedlá, čo bol bežný postup pre občanov, ktorí slúžili štátu rôznymi spôsobmi. Jeho návrh však nebol akceptovaný a nakoniec bol odsúdený na smrť vypitím jedu, čím skončil život jedného z najvplyvnejších filozofov v dejinách.

Počas Studenej vojny a obdobia McCarthyho éry v Spojených štátoch sa vláda snažila monitorovať a potláčať činnosť komunistických skupín a organizácií.V roku 1957 sa odhaduje, že z celkového počtu 10 000 členov Komunistickej strany USA bolo až 1 500 informátorov FBI. Títo informátori mali za úlohu získavať informácie o činnostiach a členoch komunistickej strany, čím prispievali k úsiliu vlády o zamedzenie šírenia komunizmu a potenciálnych hrozieb pre národnú bezpečnosť. Táto prax bola kontroverzná a viedla k mnohým etickým otázkam týkajúcim sa slobody prejavu a ochrany občianskych práv. Zároveň však ilustruje politické napätie a strach z komunizmu, ktoré ovplyvňovalo americkú spoločnosť počas tejto doby.

Miley Cyrus sa prvýkrát ocitla na pódiu v nezvyčajnej úlohe, keď fanúšikovia jej otca, country speváka Billyho Raya, začali hádzať podprsenky a spodnú bielizeň. Miley sa rozhodla prevziať túto neočakávanú situáciu s nadhľadom a humorom. Za odvahu, ktorú preukázala pri zbieraní týchto neobvyklých „darov“ od fanúšikov, dostala od otca symbolických 10 dolárov. Táto skúsenosť ju zasvätila do sveta hudobného priemyslu a otvorila dvere k jej neskôr úspešnej kariére.

Pred približne 400 miliónmi rokov mala Zem deň dlhší približne 22 hodín a rok bol dlhší než dnes, mal viac ako 400 dní. Tieto zmeny v dĺžke dňa a roka sú spojené s procesom nazývaným viazaná rotácia. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim dĺžku dňa a roka na Zemi je tzv. vnútorná dynamika planéty a gravitačné interakcie medzi Zemou a Mesiacom. Gravitácia Mesiaca spôsobuje, že Mesiace postupne spomaľuje rotáciu Zeme. Výsledkom toho sa dĺžka dňa Zeme postupne zväčšuje a jej rotácia sa spomaľuje. Taktiež je tu proces nazývaný rekularizácia obežnej dráhy Zeme, čo znamená, že gravitačné interakcie medzi planétami v slnečnej sústave vedú k tomu, že obežné dráhy planét sa stabilizujú na dlhodobé periody.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre