Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1674 – hlúposť je choroba, ktorá sa dá vyliečiť a román Gadsby je napísaný bez použitia písmena „E“

2459

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o modernom otroctve a koľko je otrokov v dnešnej dobe a o románe Gadsby z roku 1939, ktorý bol napísaný bez použitia písmena „e“ v texte.

11 8

Gadsby je román Ernesta Vincenta Wrighta z roku 1939, ktorý neobsahuje žiadne slová obsahujúce písmeno E, najbežnejšie písmeno v angličtine. Dej sa točí okolo umierajúceho fiktívneho mesta Branton Hills, ktoré je revitalizované v dôsledku úsilia hlavného hrdinu Johna Gadsbyho a mládežníckeho organizátora. Kniha sa stala obľúbenou medzi fanúšikmi „obmedzeného písania“ a medzi niektorými zberateľmi kníh je vyhľadávanou raritou. Napriek Wrightovmu tvrdeniu dielo náhodne obsahuje štyri použitia písmena „e“: „the“ trikrát a „officers“ raz (po slovensky „dôstojníci“).

21 8

K modernému otroctvu dochádza, „keď je osoba pod kontrolou inej osoby, ktorá používa násilie a silu na udržanie tejto kontroly, a cieľom tejto kontroly je vykorisťovanie“. Vplyv otroctva sa rozširuje, keď sa zameriava na zraniteľné skupiny, ako sú deti. Podľa tejto definície výskum nadácie Walk Free Foundation z roku 2018 odhadol, že na svete bolo asi 40,3 milióna otrokov. V inom odhade, ktorý naznačuje, že počet je okolo 45,8 milióna, sa odhaduje, že okolo 10 miliónov týchto súčasných otrokov sú deti. Moderné otroctvo pretrváva z mnohých rovnakých dôvodov ako staršie variácie: je to ekonomicky výhodná prax pre zotročovateľov, napriek etickým obavám. 

31 6

Takmer všetky samce levov v národnom parku Pendjari v západnej Afrike sú buď bez hrivy, alebo majú veľmi krátke hrivy. Levy bez hrivy boli zaznamenané aj v Senegale, v sudánskom národnom parku Dinder a v národnom parku Tsavo East v Keni. Kastrované levy majú často malú alebo žiadnu hrivu, pretože odstránenie pohlavných žliaz inhibuje produkciu testosterónu. Zvýšený testosterón môže byť príčinou levíc s hrivou hlásených v severnej Botswane.

41 6

James Watson bol spolu s Francisom Crickom a Mauriceom Wilkinsovom jedným z vedcov, ktorí v roku 1953 identifikovali špirálovitú štruktúru DNA, za čo získali Nobelovu cenu. Watson bol známy svojím aktívnym prístupom k výskumu a kontroverznými výrokmi, ktoré spôsobili veľa diskusií a kritiky. Je dôležité si uvedomiť, že jeho názory na hlúposť ako „chorobu, ktorú sa dá vyliečiť“ sú kontroverzné a stretli sa s veľkým odporom vedeckej aj etickej komunity. Tento názor sa považuje za neadekvátny a nepodložený a je spájaný s nepochopením komplexnosti mentálnej diverzity a inteligencie.

51 6

Nollywood je názov pre filmový priemysel v Nigérii, ktorý je jedným z najdôležitejších a najväčších filmových priemyslov v Afrike a na svete. Nollywood je známy svojou rýchlosťou produkcie a veľkým objemom filmov. Výroba filmov v Nollywoode je často charakterizovaná relatívne nízkymi nákladmi na výrobu a krátkym časom medzi nápadom a hotovým filmom. Nollywood má veľký vplyv na kultúru a spoločnosť v Nigérii a v širšom africkom kontexte. Filmy z Nollywoodu sú často distribuované v celej Afrike a majú obrovskú popularitu v rámci africkej diaspori v rôznych častiach sveta. Počtom natočených filmov ja jeden rok je na druhom mieste.

61 6

Zdôrazňuje sa, že židovská tradícia považuje manželstvo a rodinný život za dôležité a sex je v rámci manželstva chápaný ako dar a súčasť tejto vzťahovej intimity. Tento pohľad na sex ako súčasť zdravého manželského vzťahu a jeho betónovanie na vzájomnom rešpektovaní a potešení je jasne prítomný v judaizme. Sex v judaizme je chápaný ako súčasť posvätného a harmonického manželského vzťahu, kde sú rešpektované potreby a potešenie oboch partnerov.

71 6

Rýchlosť zvuku pri lusknutí prstami je približne 32 km/h, je široko známa a považuje sa za orientačnú hodnotu. Táto rýchlosť je však skôr spojená s pohybom vzduchu pri lusknutí a nie s priamym pohybom prsta. Lusknutie prstami vytvára rázovú vlnu v plyne (vzduchu), ktorý je medzi prstami. Keď sa vzduch rýchlo stlačí, vznikne zvuk, ktorý počujeme ako charakteristický „lusknutie“. Rýchlosť zvuku vo vzduchu je asi 343 metrov za sekundu (približne 1235 km/h) pri bežných podmienkach (teplota a tlak na hladine mora). Táto rýchlosť zvuku je rýchlosť, ktorou sa rozširuje rázová vlna pri lusknutí prstami.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.