Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1675 – 75 000 kilometrov dlhá „prechádzka“ a Hitlerove príšerné opisy utrpenia a zabíjania zvierat

3164

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o Kanaďanovi, ktorý peši precestoval 75 000 kilometrov a zistíte o koľko menej sa dožívajú japonskí zápasníci sumo v porovnaní s bežnými mužmi.  

11 9

 

Morčatám rastú zuby po celý život. Ich predné zuby rastú približne 1-3 mm mesačne. Tento neustály rast zubov je potrebný, pretože morčatá sú bylinožravci a potrebujú stále abrazívne potraviny, aby si zuby obrusovali a udržiavali ich v správnej dĺžke.  Preto je dôležité, aby majitelia morčiat poskytovali primeranú stravu, ktorá zahŕňa tvrdé potraviny, ako je seno a čerstvá zelenina, a zabezpečovali pravidelnú starostlivosť o ich zuby. 

21 9

Ženy vo Švajčiarsku získali právo voliť vo federálnych voľbách po referende vo februári 1971. Prvým federálnym hlasovaním, ktorého sa ženy mohli zúčastniť, boli voľby do Federálneho zhromaždenia 31. októbra 1971. Avšak až v roku 1990 rozhodnutím Federálneho najvyššieho súdu Švajčiarska získali ženy plné hlasovacie právo v poslednom švajčiarskom kantóne Appenzell Innerrhoden. Skoršie referendum o volebnom práve žien sa konalo 1. februára 1959 a odmietla ho väčšina (67 %) mužov vo Švajčiarsku. Napriek tomu v niektorých francúzsky hovoriacich kantónoch ženy získali právo voliť v kantonálnych referendách. 

31 7

Na svoje 45. narodeniny sa rodák z Quebecu Jean Béliveau vybral na prechádzku. Prešiel cez montrealský most Jacque Cartier v Montreale, kde pôvodne sníval o úteku pred životom predavača neónových nápisov, a prešiel 75 554 kilometrov cez 64 krajín. Zničil 54 párov topánok, ale nejako sa mu podarilo udržať vzťah so svojou manželkou Luce, ktorá zostala doma, zatiaľ čo Jean strávila 11 rokov chodením po svete. Keď sa však vrátil do Kanady, niektorí ľudia kritizovali jeho „prechádzku“ ako zhovievavý únik z krízy stredného veku, pretože sa nekonala pre konkrétnu charitu.

41 7

Cena za umiestnenie hviezdy na Chodníku slávy v Hollywoode je 75 000 amerických dolárov. Kúpiť si hviezdu na Chodníku slávy však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Chodník slávy je výnimočným symbolom Hollywoodu a je rezervovaný pre slávne osobnosti v oblasti filmu, televízie, hudby a divadla, ktoré sú verejne uznávané za svoj výnimočný prínos. Hviezdu na Chodníku slávy musí navrhnúť a nominovať niekto, kto je súčasťou kultúrneho priemyslu a je ochotný financovať jej umiestnenie. To sa deje na základe nominácií od filmových spoločností, televíznych sietí, hudobných vydavateľstiev a podobne. Pre bežných ľudí je prakticky nemožné si kúpiť hviezdu na Chodníku slávy, pretože to nie je len otázka financií, ale aj uznania a prínosu pre rozvoj kultúry a zábavy.

51 7

Na sklonku života sa Adolf Hitler držal vegetariánskej stravy. Nie je jasné, kedy a prečo s tým začal, pretože niektoré záznamy o jeho stravovacích návykoch pred druhou svetovou vojnou naznačujú, že konzumoval mäso aspoň do roku 1937. V roku 1938 Hitlerovi lekári nasadili bezmäsitú diétu a od roku 1942 sa sám identifikoval ako vegetarián. Správy od ľudí, ktorí poznali Hitlera a boli oboznámení s jeho stravovaním, naznačujú, že v tomto období nekonzumoval mäso, a ako poznamenali viacerí svedkovia – napríklad Albert Speer (vo svojich memoároch Inside the Third Reich) Hitler používal príšerné opisy utrpenia a zabíjania zvierat pri jedálenskom stole, aby sa pokúsil odradiť svojich kolegov od jedenia mäsa. Fancúzski vedci vykonali na fragmente Hitlerovej lebky v roku 2018 rozbor a nenašli žiadne stopy mäsových vlákien v zubnom kameni na Hitlerových zuboch.

61 7

Autorské práva, ktoré zabránili ostatným používať Mickey Mouse-a na svojich produktoch a médiách, vypršia v roku 2024. To znamená, že všetci na svete môžu začať používať Mickey Mouse-a na svete bez získania povolenia, alebo platenia licenčných poplatkov. Ochranné známky spoločnosti Disney budú stále chránené, pretože na rozdiel od autorských práv nemajú žiadne časové obmedzenie. Preto je možné, že nebudete môcť použiť meno Mickey Mouse, ale je v poriadku použiť jeho obrázok. Dávajte si však pozor na použitie farieb. Mickey Mouse z roku 1924 bol čiernobiely. Farebne sa objavil až v roku 1935. V dôsledku toho si možno budeme musieť počkať na rok 2035, kým začneme vytvárať farebné verzie.

71 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.