Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1679 – koľko stojí výstup na Mount Everest a kto bol holub Gustav?

9575

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že ovsené mlieko bolo vynájdené až v 90. rokoch minulého storočia a tiež sa dozviete, ako fungovali manželské zväzky v starovekom Grécku.

Gustav, tiež známy ako NPS.42.31066, bol holubom holubárskej služby RAF. Za to, že priniesol prvú správu o vylodení v Normandii na britskú pevninu počas druhej svetovej vojny, získal Dickinovu medailu, známu aj ako zvierací Viktóriin kríž.

Výstup na jednu z najvyšších hor na svete, Mount Everest, prináša so sebou náklady, ktoré sa pohybujú medzi 35 000 a 80 000 americkými dolármi, niekedy sa to môže vyšplhať aj vyššie. Tieto náklady zahŕňajú rôzne výdavky spojené s plánovaním, vybavením a organizáciou expedície. Medzi tieto náklady patrí zabezpečenie kvalitnej výbavy pre horolezcov, ubytovanie, strava, doprava do základného tábora a späť, ako aj platby pre horských vodcov a nosičov, ktorí podporujú a pomáhajú horolezcom počas celého výstupu. Napriek tomu, že tieto náklady môžu byť vysoké, povolenie na výstup samotné predstavuje značnú časť z tejto sumy. Už len samotná povolenka, ktorá je nevyhnutná na výstup na Mount Everest, stojí až 11 000 amerických dolárov.

V starovekom Egypte sa považovalo za manželský zväzok, keď sa dvojica rozhodla spolu nasťahovať a začať spoločný život. Vzhľadom na to, že manželstvá boli často vnímané aj ako spoločenská zmluva a obstarávanie potomstva bolo dôležité pre kontinuitu rodiny, spolužitie páru bolo dôležitým krokom k založeniu rodiny. Svadobné obrady boli rezervované pre vyššie spoločenské vrstvy. Tieto obrady zvyčajne zahŕňali náboženské obrady, ktoré boli uskutočňované v chrámoch, a mohli zahŕňať rôzne symbolické akty a rituály, ktoré symbolizovali zjednotenie dvoch jedincov.

Ide o krátke nedobrovoľné zášklby svalu, alebo celej skupiny svalov. Majú tendenciu vás zobudiť pri prechode z prvého do druhého štádia spánku. Vtedy sa váš srdcový tep spomalí, rovnako ako dýchanie, a svaly sa začnú uvoľňovať. Môže to byť sprevádzané pocitom padania, alebo vizuálnou halucináciou. Nadmerný príjem kofeínu a fyzický a emocionálny stres môžu zvýšiť ich frekvenciu. Niektorí vedci sa domnievajú, že mozog nesprávne interpretuje stav tela v procese zaspávania. Myslí si, že človek je stále v bdelom stave, ale všimne si, že sa svaly nehýbu, a tak vyšle signál, aby sa dali do pohybu. Hypnické zášklby sú úplne normálne a podľa odborníkov sú len zriedka znakom akéhokoľvek ochorenia. Nie sú neurologickou poruchou.

Ovsené mlieko je rastlinné mlieko získané z celých zŕn ovsa extrahovaním rastlinného materiálu vodou. Ovsené mlieko má krémovú štruktúru a jemnú chuť podobnú ovseným vločkám a vyrába sa v rôznych príchutiach, ako je sladené, nesladené, vanilkové, či čokoládové.Na rozdiel od iných rastlinných mliek, ktoré majú pôvod už v 13. storočí, ovsené mlieko vyvinul v 90. rokoch 20. storočia švédsky vedec Rickard Öste. V rokoch 2017 – 2019 sa predaj ovseného mlieka v Spojených štátoch zvýšil 10-násobne a jeden veľký výrobca, spoločnosť Oatly, oznámil trojnásobný nárast celosvetového predaja. Koncom roka 2020 sa trh s ovseným mliekom stal druhým najväčším medzi rastlinnými mliekami v Spojených štátoch, po lídrovi, mandľovom mlieku, ale prevýšil predaj sójového mlieka.

S ružovým prasiatkom Kalbim sa zaobchádzalo ako s akýmkoľvek iným milovaným domácim miláčikom. Napriek svojmu uštipačnému názvu – Kalbi znamená v kórejčine pečené rebrá – bolo prasiatko oblečené v roztomilých šatách a zavinuté v prikrývkach ako bábätko. Potešujúce videá prasaťa získali na kanáli YouTube viac ako 100 000 sledovateľov len niekoľko týždňov po debute. Medzi roztomilými zábermi Kalbiho však jeho majiteľ na kameru ukázal kúsky surového bravčového mäsa, čo je pripomienkou údajného cieľa YouTubera: zjesť svojho domáceho maznáčika po 100 dňoch.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre