Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1680 – nesmrteľný Jeruzalem a neviditeľná socha predaná za 15 000 eur.

8571

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o ostrove, na ktorom sa nachádza jediný dom a jeden strom a o neviditeľnej soche, ktorá bola vydražená za 15 000 eur.

História Jeruzalema je skutočne bohatá na udalosti, konflikty a zmeny, ktoré ovplyvnili túto dôležitú svätú mestskú oblasť pre mnohé náboženstvá. Jeruzalem bol zničený dvakrát: Prvýkrát to bolo počas Babylonského zajatia v roku 586 pred Kr. a potom počas Rímskeho dobytia Jeruzalema v roku 70 nášho letopočtu. Jeruzalem bol 23-krát obliehaný, čo znamená, že mesto bolo obklopené vojenskými silami, a obyvatelia boli nútení k zlomu či kapitulácii. Bolo napadnuté celkom 52-krát a dobyté 44-krát, čo znamená, že nepriateľské sily získali kontrolu nad mestom.

Prechod cez cestu môže byť pre tých menej pohyblivých stresujúca záležitosť. Green Man+ prideľuje dlhší čas zeleného svetla starším osobám a osobám so zdravotným postihnutím (OZP). Starší chodci vo veku 60 rokov a viac a OZP môžu očakávať až o 13 sekúnd dlhšiu zelenú signalizáciu, keď využijú signalizované priechody pre chodcov vybavené systémom Green Man+. Potrebujú jednoducho priložiť svoju koncesnú kartu pre seniorov na čítačku namontovanú nad štandardným tlačidlom na stĺpe semafora, aby predĺžili trvanie zeleného svetla o 3 až 13 sekúnd, v závislosti od dĺžky prechodu.

Vo svete umenia neexistujú žiadne pravidlá, iba názory a preferencie. Taliansky umelec Salvatore Garau v roku 20214 predal neviditeľnú sochu za 15 000 eur. Pôvodná cena sochy bola stanovená na 6 000 až 9 000 eur; cena sa však zvýšila po podaní niekoľkých ponúk. Socha s názvom „Io Sono“ (v taliančine „Ja som“) je podľa 67-ročného umelca „nehmotná“, čo znamená, že socha v skutočnosti neexistuje. Aj keď za predaj dostal veľa kritiky, Garau tvrdí, že jeho umelecké dielo nie je „nič“, ale „vákuum“. „Vákuum nie je nič iné ako priestor plný energie, a aj keď ho vyprázdnime a nezostane nič, podľa Heisenbergovho princípu neurčitosti „nič“ má hmotnosť,“ povedal Garau o svojej soche „Preto má energiu, ktorá sa kondenzuje a premieňa na častice, teda na nás.“

Just Room Enough ostrov, tiež známy ako Hub Island, je ostrov nachádzajúci sa v reťazci Thousand Islands v New Yorku v Spojených štátoch amerických. Leží na rieke Saint Lawrence medzi ostrovmi Heart a Imperial Isle, neďaleko hraníc USA s Kanadou. Ostrov je súčasťou Alexandria Bay, dediny v meste Alexandria, Jefferson County, New York. Ostrov je známy tým, že je najmenším obývaným ostrovom, ktorý má rozlohu okolo 310 m2. Ostrov, ktorý v 50. rokoch kúpila rodina Sizelandovcov, má dom, strom, kríky a malú pláž.

Beyoncé údajne zaplatili 24 miliónov dolárov za hodinový VIP koncert. Práve takéto výplaty pomohli Beyoncé stať sa jednou z najbohatších amerických žien s čistým majetkom 450 miliónov dolárov. Beyoncé mala svoj prvý kompletný koncert po viac ako štyroch rokoch v luxusnom rezorte v Dubaji pre publikum len pozvaných influencerov a novinárov. Vystúpila na neoficiálnom otvorení hotela Atlantis the Royal 21. januára 2023 a pozvala vybraných hostí na „víkend, kde sa vaše sny stanú vaším cieľom“. Beyoncé zaspievala 19-piesňový set vrátane spolupráce so svojou najstaršou dcérou, 11-ročnou Blue Ivy, na živom debute Brown Skin Girl.

Federálny zákon v Spojených štátoch ustanovuje trestné sankcie pre osoby, ktoré „zoberú, vlastnia, predávajú, kupujú, vymieňajú, ponúkajú na predaj, kúpu alebo výmenný obchod, prepravujú, vyvezú alebo dovezú, kedykoľvek a akýmkoľvek spôsobom, akéhokoľvek orla skalného alebo orliakia bielohlavého, či už je živý alebo mŕtvy, alebo jeho časť (vrátane peria), hniezdo alebo vajce.“ Zákon definuje „vziať“ ako „prenasledovať, strieľať, otráviť, zraňovať, zabíja, chytať, obťažovať alebo rušiť“. Porušenie zákona môže mať za následok pokutu 100 000 USD (200 000 USD pre organizácie), odňatie slobody na jeden rok alebo oboje za prvý trestný čin. Za ďalšie priestupky sa výrazne zvyšujú tresty a druhé porušenie tohto zákona je trestným činom.

Johnny Cash, ikona americkej hudby, bol známy svojím hudobným talentom, charizmou a zaujímavým životným príbehom. Jeho oddanosť kresťanskej viere bola dôležitou súčasťou jeho života. V roku 1990 sa rozhodol nahrať celý Nový zákon z Biblie. Táto nahrávka zaznamenáva Cashov hlboký duchovný záujem a jeho snahu priblížiť poslucháčom kresťanské učenia z pohľadu biblického textu. Tento projekt má viac ako 19 hodín záznamu, pričom Johnny Cash číta rôzne knihy Nového zákona. Tento krok odhaľuje Cashov osobný vzťah k viere a jeho snahu o hlbšie pochopenie a prežívanie biblických posolstiev. Jeho hlas, ktorý bol hlboký a výrazný, prispel k autenticite tejto nahrávky.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre