Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1681 – kto boli kastráti a čo zachránilo život Rite Marley pri pokuse o atentát na jej manžela Boba Marleyho?

13203

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o chobotnici s názvom argonaut a jej neobvyklým spôsobom rozmnožovania, a o jednom z najväčších diamantov na svete s názvom Koh-i-Noor.

Kastráti boli výnimoční speváci, ktorí prešli nezvyčajným chirurgickým zákrokom v mladom veku – konkrétne kastrováním pred dosiahnutím puberty. Týmto spôsobom sa im zachovala detinská veľkosť hlasových strún a tým vytvorili jedinečný hlasový rozsah. Ich spev bol veľmi vážený pre schopnosť dosahovať vysoké a nádherné tóny. Kastráti boli výraznými postavami v hudobnom svete 17. a 18. storočia. Hoci začali v rámci cirkevných zborov a liturgických spevov, neskôr sa stali dôležitými interpretmi v operách. V roku 1748 sa pápež pokúsil zakázať toto kastrovanie spevákov, no pokus nebol úspešný. To je čiastočne kvôli tomu, že kastráti vždy prilákali veľké množstvo divákov do kostolov aj divadiel. Ich vystúpenia boli nesmierne populárne a ich hlasové predstavenia boli považované za výnimočné umelecké zážitky.

Pieseň „Ain’t No Sunshine,“ vydaná v roku 1971, si získala širokú popularitu svojím nezameniteľným zvukom a textom. Jej tvorca, Bill Withers, mal pôvodne inú predstavu o texte piesne. V počiatočnej fáze písania piesne mal Withers zámer napísať viac rôznych veršov namiesto opakovania frázy „I know“ (Viem). Plánoval viac textu a variácií, no potom prišli do hry ostatní hudobníci a Rradili mu, aby ponechal túto časť piesne nezmenenú, opakujúcu sa, čo dodáva skladbe jej charakteristický rytmus a emocionálny náboj. Withers následne počúvol ich radu a rozhodol sa nechať pieseň tak, ako ju poznáme dnes.

Príbeh Laiky, prvého živého tvora vypusteného do vesmíru, je dojemným a zároveň smutným príkladom, ako pokusy o preskúmanie neznámeho môžu mať etické a ľudské dôsledky. Laika, malá psia sučka, bola v roku 1957 vyslaná do vesmíru v rámci sovietskeho programu Sputnik. Jeden z vedcov, ktorí sa podieľali na príprave Laiky na tento let, ju priviedol domov, aby sa pohrala s jeho deťmi. Avšak je smutné, že vedci vedeli, že pravdepodobne Laika túto cestu neprežije. V tých časoch neexistovali spôsoby, ako ju bezpečne vrátiť späť na Zem. Laika zomrela po niekoľkých hodinách po vypustení, čo vzbudilo kritiku a otázky týkajúce sa etiky a humánneho zaobchádzania so zvieratami vo vedeckých experimentoch.

Zatiaľ čo pavúky čiernej vdovy (Latrodectus hesperus) a ich jedovaté uhryznutie sú pre ľudí bežným postrachom, pavúky, ktoré nazývajú časti južných Spojených štátov domovom, sa tiež majú dosť čoho báť. Zdá sa, že pavúky hnedé vdovy (Latrodectus geometricus) si nerozumejú so svojimi bratrancami z rovnakého rodu a v priebehu posledných desaťročí vedci pozorovali, že pavúky hnedé vdovy čoraz viac vytláčajú čierne vdovy. Pavúky hnedé vdovy vyhľadávajú a zabíjajú blízke čierne vdovy z dôvodov, ktoré sa vedci stále snažia skutočne pochopiť.

Druh chobotnice s názvom argonaut má neobvyklý spôsob rozmnožovania, kedy si samec vytvorí samostatný pohlavný orgán, nazývaný hectocotylus, na prenos spermií samici. Tento orgán sa následne oddelí od tela samca a je darovaný samici na uskutočnenie oplodnenia. Hectocotylus je špeciálny orgán, ktorý samci argonauta vytvoria priamo zo svojho ramena. Samica argonauta ho prijme do svojho tela a využije ho na oplodnenie svojich vajíčok.

Koh-i-Noor je slávny diamant, ktorý je jedným z najznámejších a najväčších diamantov na svete. Jeho názov pochádza z perzského výrazu „Koh-i-Noor“, čo znamená „Hora svetla“. Tento drahokam má dlhú a pestrú históriu spojenú s rôznymi kultúrami a vládcami.Koh-i-Noor bol získaný v Indii, kde sa domorodí vládcovia snažili uchovať ho ako symbol moci a krásy. Drahokam prešiel do rúk rôznych dynastií, vrátane mogulských cisárov. Neskôr bol zdobením britských a európskych kráľovských korunovačných klenotov. Tento diamant má veľký historický a kultúrny význam, ale tiež bol príčinou sporov a kontroverzií medzi krajinami a dynastiami, ktoré ho vlastnili. Dnes je Koh-i-Noor súčasťou britskej kráľovskej korunovačnej kolekcie a je vystavený v Tower of London.

Rita Marley bola v skutočnosti v roku 1976 vážne zranená počas pokusu o atentát na Boba Marleyho a jeho rodinu v ich dome v Kingston, Jamajka. Atentát sa konal krátko pred plánovaným koncertom s názvom „Smile Jamaica“, ktorý mal podporiť pokoj a zmierenie v krajine. Počas útoku boli Bob Marley, Rita Marley a ďalší členovia jeho skupiny zranení. Rita Marley utrpela vážne zranenie, keď jej zasiahla guľka do hlavy. Bob Marley utrpel menšie zranenia. Atentát mal výrazný vplyv na ich životy a hudobnú kariéru. Obaja však prežili.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre