Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1682 – falošná epidémia, ktorá zachránila 8000 Židov a Warren Buffett, ktorý si už v 14-tich kúpil farmu s rozlohou 40 akrov

11177

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o falošných „budovách“ v Londýne, či New Yorku a o vzdelávacích reformách na Kube, keď moc prevzali Fidel Castro a Che Guevara.

V malom regióne nacistami okupovaného Poľska pomohla fingovaná epidémia týfusu zachrániť tisíce ľudí pred nútenými prácami alebo smrťou. „Epidémiu“ spôsobil lekár Eugene Lazowski v meste Rozwadow a jeho okolí, 240 kilometrov južne od Varšavy. Tým, že nacistov prinútil dať do karantény tucet okolitých dedín, falošný mor udržal 8 000 dedinčanov – vrátane malého počtu ukrývaných Židov – relatívne v bezpečí na viac ako dva roky. V čase, keď Lazowski začal pracovať pre poľský Červený kríž, už boli po celom Poľsku zriadené židovské getá, vrátane geta pre 400 Židov, ktoré susedilo s Lazowského dvorom v Rozwadowe. Počas posledných mesiacov existencie geta Lazowski tajne liečil Židov a poskytoval zdravotnícke pomôcky. Na komunikáciu mu slúžili biele handry priviazané k plotu na dvore.

LAGEOS-1 bol vypustený do vesmíru 4. mája 1976 zo základne Vandenberg v Kalifornii. Jeho hlavným cieľom bolo zhromažďovať údaje o zmene tvaru Zeme, pohybe tektonických dosiek, a dokonca aj skúmať gravitačné pole Zeme. LAGEOS-1 je výnimočný aj tým, že je v ňom vložený malý disk s posolstvom určeným pre budúce generácie alebo prípadnú mimozemskú civilizáciu. Posolstvo obsahuje rôzne informácie o Zemi, ľudskom živote, kultúre a vede. Je to spôsob, ako sa naša civilizácia snaží uchovať odkaz pre budúcnosť a ukázať, kto sme a čo sme dokázali. LAGEOS-1 samozrejme nebude opäť vstupovať do atmosféry, ale zostane vo vesmíre až do doby, kým ho gravitácia Zeme nezláka k zániku v atmosfére, čo sa predpokladá v období mnohých miliónov rokov. 

Warren Buffett je známy americký investičný magnát, miliardár a filantrop, ktorý už v mladom veku prejavoval svoje schopnosti v oblasti podnikania a investovania. Jeho úspešný podnikateľský prístup začal už v detstve, keď sa začal venovať rôznym ziskovým aktivitám. Jedným z jeho prvých podnikateľských krokov bolo predávanie časopisov od dverí k dverám, tiež Coca-Coly alebo žuvačiek. Vďaka tomu a iným aktivitám dokázal ušetriť peniaze a začať investovať. Na strednej škole investoval do podniku, ktorý vlastnil jeho otec, a kúpil 40-akrovú farmu, na ktorej pracoval nájomný farmár. Pozemok kúpil, keď mal 14 rokov za 1200 dolárov z jeho úspor. V čase, keď dokončil vysokú školu, Buffett nazhromaždil úspory vo výške 9 800 dolárov (dnes asi 121 000 dolárov).

V Londýne alebo New Yorku sa nachádzajú „budovy“, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako normálne budovy, ale v skutočnosti slúžia ako fasády pre systémy vetrania a údržby metra. Tieto fasády boli vytvorené tak, aby sa harmonicky začlenili do mestského prostredia a skryli potrebnú infraštruktúru pre verejnú dopravu. Takéto fasády majú niekoľko účelov. Po prvé, udržiavajú estetický vzhľad miestnych ulíc a budov tým, že zakrývajú technické zariadenia, ktoré by inak mohli pôsobiť neprirodzene alebo nepríjemne. Po druhé, umožňujú prístup k podzemným systémom metra pre údržbu a opravy, čo je dôležité pre plynulý chod dopravy a bezpečnosť cestujúcich.

Čo urobila show, aby odhalila, koľko má SpongeBob rokov? V epizóde „Sleepy Time“ dostane SpongeBob svoju občianku, ktorá ukazuje, že sa narodil 14. júla 1986. Epizóda „No Free Rides“ ukazuje jeho doklad ešte raz s rovnakým dátumom narodenia, takže sa to považuje za oficiálne. To by však znamenalo, že SpongeBob mal 13 rokov, keď mala séria oficiálnu premiéru (17. júla 1999), takže sa vo veľmi mladom veku uchádzal o prácu v Krusty Krab – a dostal ju.

V roku 2012 použila značka Nescafé pieseň „Feeling Good“ od rockovej skupiny Muse vo svojej reklame bez predchádzajúceho povolenia od skupiny. Skupina Muse následne podala žalobu na Nescafé za porušenie autorských práv. Neskôr došlo k finančnému vyrovnaniu medzi skupinou Muse a značkou Nescafé. Skupina Muse sa rozhodla využiť túto príležitosť na dobrý účel a darovala peniaze získané z finančného vyrovnania na charitatívne účely. Konkrétne išlo o príspevok na charitu v rámci organizácie Oxfam.

Fidel Castro a Che Guevara mali významný vplyv na zvýšenie gramotnosti na Kube. Po prevzatí moci v roku 1959 začala kubánska vláda zavádzať vzdelávacie reformy, ktoré mali za cieľ odstrániť negramotnosť a zvýšiť gramotnosť obyvateľstva.Vďaka ich úsiliu a programom, ako napríklad „Alfabetización Nacional“, ktorý bol vyhlásený v roku 1961, sa podarilo v pomerne krátkom čase zvýšiť gramotnosť z približne 60-76% na približne 96%. Tento výrazný skok v gramotnosti sa podaril v priebehu jedného roka, vďaka masívnym vzdelávacím iniciatívam a dobrovoľníckej práci.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123, 4, 5, 67

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre