Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1683 – spievajúce podlahy v japonských chrámoch a cisár Nero, ktorý dal vykastrovať mladého chlapca a vystupoval s ním na verejnosti ako so svojou manželkou

21300

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o jednej z mnohých zvráteností cisára Nera a o benzíne v 19. storočí, ktorý bol taký bezcenný, že sa vyhadzoval alebo spaľoval.

Manželka cisára Nera, Poppaea Sabina, zomrela v roku 65 nášho letopočtu. Nero bol v tej dobe už kontroverzným cisárom, ktorý bol známy svojou extravaganciou a neortodoxným správaním. Po smrti Poppaei sa Nero stretol s chlapcom menom Sporus, ktorý náhodne pripomínal jeho zosnulú manželku. Nero nechal Sporusa vykastrovať, aby mal viac ženských rysov a následne s ním verejne vystupoval, pričom ho označoval za reinkarnáciu Poppaei Sabiny. Tento čin bolo možné vnímať ako prejav jeho excentrickosti a zvrátenosti. Táto situácia dodatočne prispela k jeho zlej povesti a negatívnemu obrazu v histórii.

„Slávičie podlahy“ sú podlahy, ktoré pri chôdzi štebotajú. Tieto podlahy boli použité na chodbách niektorých chrámov a palácov, najznámejším príkladom je hrad Nijō v Kjóte v Japonsku. Suché dosky prirodzene vŕzgajú pod tlakom, ale tieto podlahy boli postavené tak, že klince podlahy sa trú o plášť alebo svorku, čo spôsobuje „štebotanie“. Nie je jasné, či bol dizajn zámerný. Zdá sa, že aspoň spočiatku efekt vznikol náhodou. Informačná tabuľa na hrade Nijō uvádza, že „spev slávikov nie je v skutočnosti úmyselný, vychádza skôr z pohybu klincov proti zhlukom v podlahe spôsobených opotrebovaním v priebehu rokov“. Legenda hovorí, že vŕzgajúce podlahy slúžili ako bezpečnostné zariadenie, ktoré zaisťovalo, že sa nikto nemôže nepozorovane preplížiť cez chodby.

Matka Justina Biebera, Malette, mala 17 rokov, keď otehotnela. Nikdy sa nevydala za Bieberovho otca, občasného priateľa Jeremyho Jacka Biebera a vo svojej knihe „Nowhere but Up“ píše, že ľudia v jej okolí na ňu tlačili, aby radšej prerušila tehotenstvo. „Vedela som, že musím urobiť to, čo je potrebné,“ píše. „Jednoducho som nemohla ísť na potrat.“

V meste Havana na Kube sa nachádza park, kde stojí socha Johna Lennona. Zaujímavosťou je, že vedľa sochy sedí platený strážca, ktorý dohliada na jeho charakteristické okuliare. Dôvodom je to, že tieto okuliare boli počas posledných rokov opakovane ukradnuté alebo poškodené.

Starí Rimania preniesli do modernej spoločnosti mnoho tradícií, no na moč mali určite iný pohľad. Bolo to považované za oveľa užitočnejšie ako dnes. Používali ho ako čistiaci prostriedok na pranie bielizne, čistenie zubov, ako aj na opaľovanie kože. V starovekých práčovniach sa dokonca zbieral moč do obrovských hlinených nádob, ktoré boli umiestnené na verejnosti, aby si ľudia mohli uľaviť. Nakoniec sa použilo a vyzbieralo toľko moču, že naň rímsky cisár uvalil daň. Pecunia non olet, čo znamená „peniaze nesmrdia“, bola slávna fráza, ktorá vznikla v dôsledku tejto dane, ktorú zaviedli cisári Nero a Vespasianus v 1. storočí nášho letopočtu.

V priebehu 19. storočia bol benzín považovaný za vedľajší produkt pri ťažbe ropy a jeho spracovaní. Na počiatku bola ropa hlavne využívaná na výrobu lampového oleja a maziva, ktoré mali vyššiu hodnotu. Benzín bol považovaný za nepotrebný vedľajší produkt, ktorý sa často spálil alebo vyhodil.  Táto situácia sa výrazne zmenila s nástupom automobilov a ich pohonných systémov. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa automobily začali stávať populárnejšími, čo viedlo k zvýšenému dopytu po benzíne a tým aj k rastúcej hodnote tejto látky. Postupne sa začali vytvárať ropné rafinérie a procesy na vyrábanie benzínu ako hlavného paliva pre automobily.

Onychofágia je odborný termín používaný na označenie zvyku obhrýzania nechtov. Táto činnosť môže byť často prejavom úzkosti, stresu alebo nervozity. Onychofágia môže mať negatívny vplyv na zdravie nechtov a kože okolo nechtov, pretože to môže spôsobiť poranenia, zápaly a iné problémy. 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre