Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1684 – Pápež František pracujúci ako vyhadzovač v bare a zápcha v Číne v roku 2010 trvajúca 9 dní a 100 km

12516

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o ruskom lekárovi, ktorý si v roku 1961 sám úspešne vyoperoval slepé črevo a o Pápežovi Františkovi, ktorý za mlada vystriedal niekoľko rôznych zamestnaní.

12 3

Pápež František sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v Argentíne. Predtým než sa stal pápežom, Jorge Mario Bergoglio (ktorý až neskôr prijal meno pápež František) pracoval v rôznych profesiách, vrátane práce ako chemik, vo vydavateľstve a tiež pracoval ako vyhadzovač v bare. Vo svojom mladšom veku, keď ešte nebol kňazom, mala jeho životná cesta rôzne aspekty a skúsenosti. Neskôr sa rozhodol venovať duchovnému životu a pokračoval vo svojej kariére ako kňaz a potom biskup. V roku 2013 bol zvolený za pápeža a prijal meno František. Jeho pontifikát sa vyznačuje zameraním na sociálnu spravodlivosť, ochranu životného prostredia a jednoduchý životný štýl.

21 35

Kráľovná Alžbeta II (vtedy ako princezná Alžbeta) slúžila počas druhej svetovej vojny. Počas vojny sa anglická kráľovská rodina aktívne zapojila do úsilia krajiny a podieľala sa na rôznych úlohách v rámci vojenských a civilných služieb. Princezná Alžbeta, ktorá sa neskôr stala Kráľovnou Alžbetou II, sa dobrovoľne zapojila do vojenskej služby. V roku 1945, keď mala iba 19 rokov, vstúpila do ženského kráľovského armádneho korpusu (Women’s Royal Army Corps, skratka WRAC) a bola vycvičená ako mechanik a vodič. Slúžila v rôznych jednotkách a svoje povinnosti plnila počas vojny až do jej skončenia. Je to jeden z mnohých príkladov, kedy monarchovia a členovia kráľovskej rodiny aktívne prispievali počas vojnových období a prejavili solidaritu so svojimi krajanmi.

31 11

V roku 1961 sa ruský lekár Leonid Rogozov sa dostal zložitej situácie na sovietskej výskumnej stanici v Antarktíde s názvom Novolazarevskaja. Rogozov bol jediným lekárom na stanici a v priebehu niekoľkých dní sám pocítil vážne bolesti v bruchu. Zistil, že má zápal slepého čreva, ktorý sa stával neznesiteľným. Keďže na stanici nebol žiadny iný lekár a situácia sa rýchlo zhoršovala, Rogozov sa rozhodol, že si slepého črevo odstráni sám. Dňa 30. apríla 1961 podstúpil Rogozov náročnú operáciu na samom sebe. Asistovali mu členovia posádky, ktorí mu podávali nástroje a poskytovali pomoc. Operácia trvala približne dve hodiny a napriek obmedzeným zdrojom a nástrojom sa Rogozovovi podarilo úspešne odstrániť svoje vlastné slepé črevo. Rogozov prežil a neskôr sa vrátil k lekárskej praxi.

41 11

„Prejav kulte osobnosti a jeho dôsledkoch“, ľudovo známy ako Chruščovov tajný prejav, bola správa sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova, prvého tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, prednesená na 20. zjazde Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Únie 25. februára 1956. Chruščovov prejav bol ostro kritický voči vláde zosnulého generálneho tajomníka a premiéra Josifa Stalina, najmä v súvislosti s čistkami, ktoré sa vyznačovali najmä v posledných rokoch 30. rokov. Prejav bol vo svojej dobe veľmi šokujúci. Existujú správy, že niektorí z prítomných utrpeli infarkt a iní si neskôr vzali život v dôsledku šoku z odhalenia Stalinovho použitia teroru. 

51 11

Podzemné požiare v uhoľných baniach môžu horieť veľmi dlho, niekedy dokonca desaťročia alebo storočia. Tieto podzemné požiare sú bežne nazývané „uhľové požiare“ a môžu vzniknúť z rôznych dôvodov. Požiar v podzemnej bani môže byť problémom nielen z dôvodu strát uhlia, ale aj kvôli environmentálnym problémom. Tieto požiare produkujú veľké množstvo dymu, plynu a toxických látok, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ovzdušie, pôdu a vodné zdroje. Na celom svete existuje množstvo takýchto podzemných požiarov, ktoré môžu trvať dlhé obdobia. Príklady zahŕňajú požiare v uhoľných baniach v USA, Číne, Indii a iných krajinách. Riešenie týchto požiarov môže byť náročné a často si vyžaduje špeciálne metódy, ako napríklad hermetický uzáver bane, chladenie požiaru alebo kontrolovaný spôsob hasenia.

61 12

V roku 2010 masívna dopravná zápcha v Číne, neďaleko Pekingu, spomalila vozidlá na deväť dní. Vozidlá, väčšinou nákladné autá smerujúce do Pekingu, stáli v rade asi 100 km kvôli hustej premávke, cestným prácam a poruchám. Prerušená premávka sa tiahla medzi Jiningom vo Vnútornom Mongolsku a Huai’anom v provincii Che-pej, severozápadne od Pekingu. Diaľnicu, ktorá je súčasťou rýchlostnej cesty Peking-Tibet, vo veľkej miere využívajú nákladné autá prepravujúce uhlie z Vnútorného Mongolska.

71 10

Existuje orchester s názvom „The Vegetable Orchestra“ (Zeleninový orchester), ktorý hrá na nástroje vyrobené výlučne zo zeleniny. Tento orchester vytvára hudbu pomocou zeleniny rôznych druhov a tvarov, ako sú tekvica, mrkva, zemiaky, paprika a ďalšie. Ich nástroje sú vytvorené tak, že sa do zeleniny vyrežú dierky, ktoré vytvárajú zvuk, keď sa do zeleniny fúka alebo sa na ňu tlčie. The Vegetable Orchestra pochádza z Viedne, Rakúsko, a bol založený v roku 1998. Ich hudba zahŕňa rôzne žánre od experimentálnej a elektronickej hudby po klasickejšie kompozície.  Po ukončení predstavenia nástroje rozoberú a spolu s divákmi pripravujú zeleninovú polievku z použitej zeleniny. Týmto spôsobom sa nezničí žiadny materiál a celý proces je zameraný na udržateľnosť.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.