Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1686 – dávajte si pozor v Thajsku, či vám nechýba časť odevu a zvýšená úmrtnosť mužov v Rusku

18036

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo štvrtina mužov v Rusku umiera len krátko po dosiahnutí päťdesiatky a aké právne kroky podnikla matka Eminema, ktorý bol na základnej škole brutálne šikanovaný.

V roku 2012 spôsobil hurikán Isaac zaujímavý fenomén na rieke Mississippi, keď sa jej tok na 24 hodín zmenil na spätný prúd. Hurikán Isaac bol pomerne silným tropickým cyklónom, ktorý ovplyvnil niekoľko oblastí, vrátane Južnej Floridy, Kuby a pobrežných oblastí Mexického zálivu. Rieka Mississippi je veľká a mohutná rieka, ktorá sa tiahne od severu kontinentu na juh a ústi do Zálivu Mexického. Keď hurikán Isaac zasiahol oblasť, prúdy vetra a tlak ovplyvnili tok rieky. Tieto meteorologické vplyvy spôsobili, že rieka sa na chvíľu začala pohybovať smerom hore, proti jej bežnému toku. To znamená, že voda začala tiecť „späť“ proti svojmu prirodzenému smeru.

Ako študent základnej školy v metropole Detroit bol mladý Marshall Mathers (Eminem) terčom tak silnej šikany, že jeho matka zažalovala miestnu školskú radu za to, že dostatočne nechránila jej dieťa. Vo svojej sťažnosti na obvodný súd z roku 1982, Deborah Mathers tvrdila, že jej deväťročné dieťa znášalo opakované útoky, od kedy sa zapísalo na základnú školu Dort. Ako uviedla, jej syna zbili tak silno, že utrpel otras mozgu, posttraumatické bolesti hlavy, občasnú stratu zraku a sluchu a ďalšie zranenia hlavy, tváre, chrbta a krku. Žaloba, ktorá požadovala odškodné viac ako 10 000 dolárov, bola nakoniec zamietnutá na základe vládnej imunity.

Štvrtina všetkých ruských mužov zomiera krátko po dosiahnutí päťdesiatky a z veľkej časti je na vine ich vášeň pre alkohol – najmä vodku. Štúdia na viac ako 150 000 ľuďoch zistila mimoriadne vysokú predčasnú úmrtnosť medzi mužmi Rusmi, z ktorých niektorí uviedli, že vypijú tri alebo viac fliaš za týždeň čistej liehoviny. Možno nie je prekvapením, že úmrtia medzi ťažkými pijanmi boli spôsobené najmä otravou alkoholom, nehodami, násilím a samovraždou, ako aj chorobami ako rakovina hrdla a pečene, tuberkulóza, zápal pľúc, pankreatitída a ochorenie pečene. Kvôli alkoholových obmedzeniam Michaila Gorbačova z roku 1985 klesla spotreba alkoholu približne o 25 percent – a rovnako aj úmrtnosť. No keď sa v Rusku zrútil komunizmus, spotreba alkoholu prudko vzrástla, rovnako ako úmrtnosť.

V Turkménsku, krajine nachádzajúcej sa v strednej Ázii, boli voda, elektrina a plyn poskytované bezplatne obyvateľom od roku 1991.Toto rozhodnutie bolo súčasťou politiky podporujúcej obyvateľstvo a bolo to jedno z mnohých opatrení, ktoré mala vláda na zmiernenie ekonomických ťažkostí po rozpade Sovietskeho zväzu a hospodárskych reformách. Táto politika však viedla k vážnym hospodárskym problémom a plytvaniu zdrojmi, pretože neexistovala priama závislosť medzi spotrebou a cenou. Odborníci argumentovali, že to brzdilo efektívnosť a inovácie, keďže neexistoval finančný stimul pre úsporné využívanie týchto zdrojov. Preto sa od 1. januára 2019 sa zaviedli poplatky za vodu, elektrinu a plyn. Týmto krokom sa Turkménsko pokúsilo zlepšiť svoju ekonomickú situáciu a efektívnosť využívania týchto dôležitých zdrojov.

Thajsko má množstvo nezvyčajných zákonov, ktoré treba dodržiavať, ale tento je asi najzábavnejší – je nezákonné vychádzať z domu bez spodnej bielizne. Aby ste sa doma vyhli nepríjemným rozhovorom o tom, prečo ste sa kvôli tomu dostali do problémov, nezabudnite si na cestu do Thajska zbaliť dostatok spodnej bielizne, ktorá vám vystačí na celú cestu. Jedinou otázkou, nad ktorou sa zamýšľame, je, ako presadzujú tento zákon?

Voľby v Severnej Kórei sa konajú každé štyri až päť rokov do Najvyššieho ľudového zhromaždenia (SPA), národného zákonodarného zboru krajiny, a každé štyri roky do miestnych ľudových zhromaždení. Podľa oficiálnych správ je účasť takmer 100% a schválenie kandidátov Demokratického frontu je jednomyseľné alebo takmer také. Severokórejské voľby mnohí kritizovali ako falošné voľby. Na každom hlasovacom lístku sa objaví iba jeden kandidát. Voľby sa zdanlivo konajú tajným hlasovaním a volič môže škrtnúť meno kandidáta, aby hlasoval proti nim. Hlasovanie je povinné a účasť sa zvyčajne blíži 100 %.

Príbeh o pôvode PIN kódu je zaujímavým príkladom toho, ako náhodné a osobné faktory môžu ovplyvniť technologické inovácie. Táto anekdota sa často spája s vynálezcom a britským inžinierom menom John Shepherd-Barron, ktorý navrhol systém PIN kódu (Personal Identification Number) pre bankomaty. Pôvodne John plánoval 6 ciferný kód, ale manželka Johna Shepherda – Barrona povedala, že si bude pamätať iba štyri číslice, a preto bol PIN kód zredukovaný na tento počet čísel. Z tohto dôvodu sa štandardný šesťciferný PIN skrátil na štyri číslice, ktoré sa stali bežným spôsobom overenia identity pri používaní bankomatov a rôznych finančných transakcií.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre