Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1687 – korytnačka, ktorá zachránila svoj druh pred vyhynutím a „vôňa“ nového auta je len zmes toxických výparov

12746

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o korytnačke menom Diego, ktorá splodila asi 800 potomkov a ak máte radi čierny humor, pravdepodobne máte vyššie IQ než tí, ktorí mu neprišli na chuť. 

11 43

Asi pred 50 rokmi žili na Españole len dvaja samci a 12 samíc z Diegovho druhu. Aby zachránil svoj druh, Chelonoidis hoodensis, Diego bol privezený z kalifornskej zoo v San Diegu, aby sa zúčastnil šľachtiteľského programu. Služba Galapágskych národných parkov (PNG) verí, že Diego bol odvezený z jeho rodnej Españoly začiatkom 20. storočia vedeckou expedíciou. Predpokladá sa, že Diego vo veku 100 rokov splodil už stovky potomkov, podľa niektorých odhadov asi 40 % z 2 000 dnes žijúcich obrovských korytnačiek. Diego váži asi 80 kg, je takmer 90 cm vysoký a 1,5 m dlhý v plnom rozsahu.

21 41

Kto by nemiloval tú sviežu továrenskú „vôňu nového auta“? Ale to, čo môžete v skutočnosti cítite, sú toxické výpary z chemikálií používaných pri výrobe interiéru auta. „Výskum ukazuje, že interiéry vozidiel obsahujú jedinečný koktail stoviek toxických chemikálií, ktoré sa uvoľňujú v malých, stiesnených priestoroch,“ uviedol v písomnom vyhlásení Jeff Gearhart, riaditeľ výskumu v Ekologickom centre. Výskumníci z Ekologického centra testovali viac ako 200 najpopulárnejších automobilov v rokoch 2011-2012 na chemikálie, ktoré „uvoľňujú plyn“ z vnútorných častí automobilov, ako je volant, prístrojová doska, lakťové opierky a sedadlá. Výskumníci našli v interiéroch áut viac ako 275 rôznych chemikálií. Niektoré znepokojujúce chemikálie zahŕňajú bróm z brómovaných spomaľovačov horenia (BFR), ktoré sa pridávajú do plastov, aby boli menej horľavé, chlór používaný na polyvinylchlorid (PVC) používaný na plasty a čelné sklá, olovo a ťažké kovy.

31 14

Americké vlajky, ktoré nie sú vyrobené v Amerike, sú zakázané vo vojenských zariadeniach USA. Kalifornský poslanec Mike Thompson, ktorý je členom Snemovne reprezentantov USA od roku 2023, veterán z vietnamskej vojny a príjemca Purpurového srdca, napísal legislatívu, ktorá vyžaduje, aby každá vlajka zakúpená ministerstvom obrany bola 100-percentne vyrobená v Amerike.

41 14

51 15

Veveričky majú tendenciu zabúdať na miesta, kde skrývajú svoje zásoby orechov a semien. Tento jav je známy ako „scatter-hoarding“, čo znamená, že veveričky skrývajú svoje potraviny na rôznych miestach po celom ich území. Týmto spôsobom môže dochádzať k tomu, že niektoré zásoby sú zabudnuté a neskôr klíčia a tak vznikajú nové rastliny a stromy. Ekológovia sa zhodujú na tom, že veveričky sú jedným zo zvierat, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na šírenie a reprodukciu rastlín v lesoch a iných biotopoch. Zabudnuté orechy a semená sa môžu stať základom pre nové rastliny, čo zvyšuje biodiverzitu a udržateľnosť ekosystémov.

61 15

V roku 2012 sa stala tragická udalosť, ktorá súvisela s pokusom o záchranu portrétov Kim Ir-sena a Kim Čong-ila v Severnej Kórei. Kim Ir-sen a Kim Čong-il boli vodcovia Severnej Kórey a mali v tejto krajine kult osobnosti, kde boli zobrazovaní ako neomylní vodcovia. Pri pokuse o záchranu portrétov týchto dvoch vodcov utopilo 14-ročné dievča zo Severnej Kórey. Udalosť sa stala, keď sa dievča pokúsilo zachrániť portréty, ktoré sa považujú za veľmi cenné. Táto tragédia vyvolala veľký ohlas a následne sa meno školy, ktorú dievča navštevovalo, zmenilo na počesť nej.

71 13

Pochopenie niektorých vtipov si vyžaduje istú dávku mentálnej obratnosti, pretože musíte rozpoznať náhly významový posun alebo oceniť miešanie zvláštnych súvislostí, ktoré bežne nejdú dokopy. Nová štúdia v časopise Cognitive Processing testovala, či inteligencia hrá rovnakú úlohu pri oceňovaní chorého alebo čierneho humoru: takého druhu vtipov, ktoré zľahčujú smrť, chorobu a zraniteľných. V súlade s minulým výskumom spájajúcim inteligenciu s ocenením vtipov, účastníci, ktorí mali najradšej karikatúry založené na čiernom humore, dosiahli najvyššie skóre aj v oblasti verbálneho a neverbálneho IQ.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.