Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1688 – núdzové pristátie lietadla spôsobené plynatosťou pasažierky a závislosť na cukre je rovnaká, ako závislosť na kokaíne

5255

V dnešných Zaujímavostiach ku káve zistíte, či je pravda, že počas spánku zjete ročne približne 8 pavúkov a dozviete sa o incidente z roku 2006, kedy si žena v lietadle prdla, čo nakoniec videlo k núdzovému pristátiu a vyšetrovaniu FBI. 

11 46

Kondor veľkozobý alebo inak kondor kalifornský je dravec z čeľade kondorovitých, ktorý je najväčším vtákom Severnej Ameriky. Vo voľnej prírode takmer vyhynul v roku 1987, keď boli odchytené všetky zostávajúce voľne žijúce jedince, aby sa predišlo úplnému vyhynutiu. Počty sa zvýšili vďaka chovu v zajatí a od roku 1991 boli kondory znovu vypustené do voľnej prírody. Odvtedy sa ich populácia rozrástla, no kondor kalifornský stále zostáva jedným z najvzácnejších druhov vtákov na svete. V decembri 2020 žilo vo voľnej prírode alebo v zajatí 504 kalifornských kondorov, pričom v decembri 2022 bola populácia celkom 537, z toho 336 vo voľnej prírode. 

21 44

Tvrdenie, že človek zje priemerne 8 pavúkov ročne, je skutočne mýtus a nepravdivá informácia. Táto mylná predstava sa šírila medzi ľuďmi dlhší čas a stala sa jedným z príkladov toho, ako môžu nepravdivé informácie rýchlo cirkulovať a prijímať sa ako fakty. Avšak v skutočnosti sa toto tvrdenie objavilo niekoľkokrát v rôznych zdrojoch a médiách, čo poukázalo na tendenciu ľudí akceptovať a šíriť informácie bez overovania. Ako reakcia na túto situáciu sa tento „mýtus“ stal akýmsi sociálnym experimentom, ktorý mal ukázať, ako sa falošné alebo zavádzajúce informácie šíria na internete a v spoločnosti celkovo.

31 16

Okinawa, japonský ostrov, je známy svojou vysokou priemernou dĺžkou života a relatívne zdravým spôsobom života jeho obyvateľov. Je to jedno z miest, kde sa vyskytuje relatívne veľa ľudí dožívajúcich sto rokov. Existuje pomerne veľa výskumov a štúdií, ktoré sa zaoberajú dlhovekosťou a zdravím obyvateľov Okinawy. Títo dlhovekí jedinci sú často považovaní za príklad tzv. modrého zóny, čo je termín používaný na označenie oblastí na svete, kde žije výrazne vyšší podiel starších ľudí a kde sa zdá, že majú lepšiu šancu na dlhý a zdravý život. Okinawa sa často skúma pre jeho životný štýl, ktorý zahŕňa nižšiu kalorickú konzumáciu, konzumáciu zdravej stravy založenej na rybách, zelenine a ovocí, fyzickú aktivitu a sociálnu interakciu.

41 15

Spánok hrá hlavnú úlohu pri regulácii nálady.  V sedemdesiatych rokoch minulého storočia psychológovia poznamenali, že ľudia trpiaci depresiou mimo iného uvádzajú viac snov, ako je priemer. V skutočnosti ľudia s klinickou depresiou môžu snívať trikrát alebo štyrikrát toľko. Kvalita REM snov (nazývaných aj „paradoxný spánok“) je tiež iná: intenzívnejšie emócie, negatívnejšie témy, viac nočných môr a celkovo nepríjemnejšie sny. Tieto nepríjemné sny sú často zmiešané s nespavosťou a menej pomalým spánkom: „hlboký“ spánok, ktorý nám dáva pocit regenerácie a sviežosti. Namiesto toho, aby sa zobúdzal svieži, človek s klinickou depresiou sníva a prebúdza sa s pocitom, že celú noc bojoval a teraz musí vstať a urobiť to znova v bdelom živote.

51 17

Existuje niekoľko štúdií, ktoré naznačujú, že pobyt v poľnohospodárskom prostredí v detstve môže mať ochranné účinky proti vývoju atopických ochorení, ako je astma, ekzém a iné alergické ochorenia. Tento jav je známy ako „poľnohospodárska hypotéza“ a bol študovaný viacerými výskumnými pracoviskami. Podľa tejto hypotézy je možné, že vystavenie detí rôznym mikroorganizmom a faktorom v životnom prostredí vidieckych oblastí môže ovplyvniť ich imunitný systém takým spôsobom, ktorý znižuje riziko vývoja atopických ochorení. Modernejšie, sterilné prostredie a znížený kontakt s mikroorganizmami a infekciami môžu prispieť k zvýšeniu alergických reakcií.

61 16

Výskum publikovaný v British Journal of Sports Medicine tvrdí, že rafinovaný cukor má podobný účinok na mozog ako nelegálne drogy, ako napríklad kokaín. V štúdiách na potkanoch sa zistilo, že existujú významné podobnosti medzi jedením cukru a účinkami podobnými drogám, ako je prejedanie, chuť do jedla, tolerancia, odvykanie, závislosť. Vedci tvrdia, že cukor mení náladu a môže vyvolať odmenu a potešenie, rovnako ako drogy ako kokaín ovplyvňujú mozog. Uskutočnili štúdie na potkanoch, kde sa ukázalo, že cukor bol uprednostňovaný pred kokaínom, a štúdie na myšiach, kde mali myši abstinenčné príznaky.

71 14

Lietadlo bolo odklonené z dráhy a prinútené pristáť po tom, čo si pasažierka začala zapaľovať zápalky, aby zakryla svoju plynatosť. Tento incident sa stal v roku 2006 pri internom lete medzi Washingtonom a Dallasom, kedy bolo lietadlo nútené núdzovo pristáť v Nashville, keď cestujúci hlásili palubnému personálu, že cítia horiace zápalky. Po núdzovom pristátí boli cestujúci z lietadla evakuovaní kvôli bezpečnostnej kontrole, batožinový priestor bol uvoľnený a do lietadla boli poslané psy, ktoré hľadali bomby. Psy nakoniec našli pod sedadlom jednej pasažierky množstvo zhorených zápaliek.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.