Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1689 – zlaté pilulky z 24-karátového zlata a žiarovka svietiaca 122 rokov

18262

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o žiarovke s najdlhšou životnosťou na svete, ktorá svieti už 122 rokov a o mužovi, ktorý sa po diagnóze rakoviny presťahoval do modrej zóny a žil ešte 45 rokov. 

11 48

Podobne ako posadnutosť našej kultúry luxusom a spotrebou, tieto kapsuly z 24 karátového zlata premenia vaše najvnútornejšie časti na komnaty bohatstva. Pilulky sa predávajú za vysokú cenu – 425 dolárov za balenie obsahujúce 3 kusy. Ak tieto zlaté pilulky skonzumujete, malo by to zmeniť vaše výkaly tak, že by získali „trblietavý zlatý“ vzhľad. 

21 47

William James Morrison (1860–1926) bol americký zubár a vynálezca, ktorý sa preslávil najmä vývojom stroja na výrobu cukrovej vaty. Morrison z Nashvillu v štáte Tennessee bol zanieteným vynálezcom a má na konte množstvo vynálezov. Jedným z nich je prvý stroj na výrobu cukrovej vaty, ktorý vynašiel v roku 1897 v spolupráci s cukrárom Johnom C. Whartonom. Tento elektrický stroj roztopil cukor a potom ho pomocou umelého vzduchu pretlačil cez drôtené sito. Bol predstavený na Svetovej výstave v St. Louis v roku 1904 a mal veľký úspech.

31 17

V roku 2013 investoval Dubaj približne 6 miliónov dolárov do dosiahnutia svetového rekordu v kategórii najväčšieho ohňostroja. Celkovo bolo spustených 400 000 ohňostrojov v priebehu 6 minút. Táto ohňostrojová prehliadka zaznamenala nezvyčajný záblesk svetla a farieb na oblohe, čím vytvorila dojemne vizuálneho zážitku pre divákov. Tento ohňostrojový zážitok sa stal symbolom Dubaja, ktorý je známy svojou schopnosťou prinášať na svetlé denné svetlo grandiózne projekty a udalosti.

41 16

V roku 2016 Francúzsko prijalo legislatívu, ktorá zakazuje supermarketom vyhadzovať alebo ničiť nepredané potraviny. Táto opatrenie bolo súčasťou snahy o znižovanie potravinového odpadu a zabezpečenie toho, aby potraviny, ktoré ešte sú v dobrom stave na konzumáciu, boli radšej darované charitatívnym organizáciám a potravinovým bankám. Táto opatrenie sa stalo vzorom pre iné krajiny a organizácie, ktoré sa snažia riešiť problém potravinového odpadu a zabezpečiť, aby sa potraviny využívali čo najefektívnejšie. Darovanie nepredaných potravín charitatívnym organizáciám a potravinovým bankám je dôležité nielen pre boj proti hladu, ale aj pre zníženie environmentálneho zaťaženia spojeného s potravinovým odpadom.

51 18

 

V roku 2005 sa Irán pokúsil vytvoriť najväčší sendvič na svete, ktorý by sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Organizátori podujatia plánovali napchať 1500 metrov dlhý sendvič 700 kg pštrosieho mäsa a 700 kg kuracieho mäsa a vystaviť ho v parku v hlavnom meste Teherán. Keď sa však sendvič meral, nastal chaos, keď sa diváci vrhli dopredu a začali ho jesť. Táto situácia zavinila, že sa pokus o rekord nesplnil, a výsledný sendvič sa zjedol skôr, ako mohol byť riadne zmeraný.

61 17

Storočné svetlo, ktoré sa nachádza na hasičskej stanici v Livermore v Kalifornii, nepretržite svieti od roku 1901, čo jej vynieslo titul žiarovky s najdlhšou životnosťou na svete. 8-centimetrové majstrovské dielo ručne vyrobil Adolphe Chaillet, zakladateľ Shelby Electric Company v 90. rokoch 19. storočia. Žiarovka si odvtedy vyslúžila miesto v Guinessovej knihe rekordov ako žiarovka s najdlhšou životnosťou a možno ju sledovať v priamom prenose vďaka kamerám inštalovaným na mieste požiarnej stanice. Žiarovka dodnes zhasla iba dva krát. Prvýkrát v roku 1976, keď sa hasičská zbrojnica presťahovala na nové miesto, čo spôsobilo dočasný výpadok. Druhýkrát to bolo 20. mája 2013 večer, keď na krátke obdobie prestala fungovať. Pri vyšetrovaní nasledujúceho dňa sa však ukázalo, ž e príčinou tejto chvíľkovej pauzy nebola samotná žiarovka, ale skôr malá chyba v napájacom zdroji.

71 15

Muž „podvádzal smrť“ takmer 45 rokov po tom, čo dostal iba 9 mesiacov po diagnóze rakoviny a povedal, že je to všetko preto, že žije v „modrej zóne“. Stamatisovi Moraitisovi lekári v roku 1976 povedali, že po diagnóze rakoviny pľúc mu zostáva len šesť až deväť mesiacov života. Po rokoch práce a budovania rodiny v USA sa rozhodol vrátiť domov do Ikarie, pretože pohreb v Amerike by bol príliš drahý. Rozhodol sa vrátiť na svoj rodný ostrov, aby „začal piť víno a počkal na svoj deň“. Po jeho návrate do Ikarie ubehli mesiace a pán Moraitis cítil, že je čoraz silnejší. Po diagnóze rakoviny vydržal 45 rokov a zomrel vo 102 rokov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.