Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1690 – mačka zachránila svojej majiteľke život v deň, kedy bola adoptovaná a v Severnej Kórei existuje zoznam povolených účesov

15678

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo jedlo v lietadle nám až tak nechutí a o futbalovom zápase, ktorý skončil výsledkom 149 – 0.

Prach v domácnosti obsahuje množstvo odumretých kožných buniek. Ľudia neustále „strácajú“ odumreté bunky z povrchu svojej pokožky, a tieto bunky sa usadzujú na rôznych častiach domácnosti. Tieto odumreté kožné bunky sú iba jednou z viacerých zložiek, ktoré prispievajú k tvorbe prachu. Okrem odumretej kože sa prach skladá aj z rôznych ďalších častíc, ako sú vlasy, zvieracia srsť, peľ, mikroorganizmy, častice znečistenia a iné drobné materiály. Prach môže byť aj nesený vzduchom z vonkajšieho prostredia a usádzať sa na povrchoch vo vnútri domu.

Podľa Guinessovej knihy rekordov bol prvým obvineným z prekročenia rýchlosti Walter Arnold z anglickej dediny Paddock Wood, Kent. 28. januára 1896 bol Arnold spozorovaný, ako vo svojom Benz z 19. storočia išiel štvornásobne vyššou rýchlosťou, než bola povolená rýchlosť – ale keďže rýchlostný limit v tom čase bol iba 3 kilometre za hodinu, znamenalo to, že podľa dnešných štandardov nešiel príliš rýchlo. Strážnik ho musel prenasledovať na bicykli, pričom mu vystavil pokutu za £4 (asi 260 libier v dnešných peniazoch).

To by mohlo vysvetľovať, prečo má jedlo z lietadla takú zlú povesť. Nadmorská výška v lietadle môže mať škodlivý vplyv na našu schopnosť ochutnávať veci. Podľa štúdie z roku 2010, ktorú vykonal nemecký Fraunhoferov inštitút pre stavebnú fyziku, sucho vo vysokej nadmorskej výške, ako aj nízky tlak, znižuje citlivosť chuťových pohárikov človeka na sladké a slané jedlá asi o 30 percent. Je potrebné dodať, že suchý vzduch v kabíne ovplyvňuje našu schopnosť cítiť vôňu a naša schopnosť chuti sa ešte viac znižuje.

Najvyššie zaznamenané skóre vo futbalovom zápase bolo 149-0. Tento neuveriteľný výsledok sa odohral v roku 2002 v zápase medzi dvoma tímami z Madagaskaru, AS Adema a SO l’Emyrne. Tím AS Adema začal strieľať vlastné góly na protest proti rozhodnutiam rozhodcov v predchádzajúcich zápasoch, ktoré viedli k ich prehre. Hráči úmyselne kopali lopty do vlastnej brány, aby vyjadrili svoj nesúhlas s arbitrážou. Týmto spôsobom sa im podarilo dosiahnuť výsledok 149-0, ktorý je doteraz jedným z najneobvyklejších a nezapamätateľných výsledkov v histórii futbalu.

Slony sú mimoriadne spoločenské a inteligentné zvieratá, ktoré majú komplexné emócie a vzťahy. Je známe, že slony majú schopnosť prežívať smútok a spomínať na svojich zosnulých členov stáda aj mnoho rokov po ich smrti. Pri prechádzke okolo miesta, kde zomrel milovaný jedinec, sa slon môže zastaviť a urobiť si tichú pauzu, akoby si uctil pamiatku zosnulého. Slony sa môžu dotýkať kostí a pozostatkov zosnulého slona, pričom ich môže hmatom, chobotom alebo dokonca prevracaním skúmať, ovoniavať, či hladiť. Tieto pozorovania o spomienkach a smútku slonov podporujú názor, že tieto zvieratá majú vysoko vyvinuté emocionálne a sociálne prejavy.

V Severnej Kórei existuje zoznam schválených účesov, ktoré sú pre obyvateľov krajiny povolené. V minulosti bola táto prax zavedená ako súčasť kontroly vlády nad tým, ako sa ľudia oblečú a ako vyzerajú. Zoznam schválených účesov je pomerne obmedzený a občania Severnej Kórei majú len malú voľbu pri voľbe svojho vzhľadu. Vydaté ženy si majú udržiavať vlasy krátke, zatiaľ čo slobodným dámam je dovolené mať o niečo dlhšie alebo kučeravé vlasy. Muži majú zakázané pestovať si vlasy dlhšie ako 5 cm, zatiaľ čo starším mužom je dovolené nechať vlasy narásť do 7 cm. V posledných rokoch sa však zdá, že existuje viac priestoru pre rôznorodosť v účesoch, ale zoznam stále existuje a je súčasťou vládnych noriem a regulácií týkajúcich sa vzhľadu.

Keď Amy Jung a jej syn zachránili mourovatú mačku Pudding z útulku, netušili, že Pudding ju na oplátku čoskoro zachráni. Neskôr v tú istú noc Jung v spánku upadla do diabetického záchvatu a Pudding ju zobudil, kým nemohla zavolať na svojho syna. Keď nepočul jej volanie, Pudding vošiel do svojej izby a vrhol sa na neho, kým sa nezobudil a nezavolal lekársku pomoc.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre