Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1691 – násilné sterilizácie vo Švédsku a muž, ktorého krv zachránila 2,4 milióny detí

12527

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo robil Salvador Dalí, ak nechcel v reštaurácii platiť a kto je James Harrison, prezývaný aj „Muž so zlatou rukou„?

Salvador Dalí bol šikovný chlapík, ktorý vedel, ako využiť svoju publicitu. A takisto miloval peniaze. Pre jeho prílišnú lásku k peniazom sa hovorí, že počas svojich neskorších rokov vyvinul rôzne spôsoby, ako udržať svoje bohatstvo nedotknuté. Jedným z nich bol jeho šikovný spôsob, ako sa vyhnúť plateniu v reštauráciách. Na párty alebo v reštaurácii so svojimi priateľmi alebo študentmi Dali vypísal šek na celé jedlo. Ale ako sa čašník pozeral, rýchlo urobil kresbu na zadnej strane šeku. Vedel, že majiteľ nebude chcieť preplatiť šeky, pretože jeho kresby boli príliš cenné. Týmto spôsobom sa Dali vyhol tomu, aby zaplatil veľký účet, ale stále vyzeral veľkoryso voči svojim priateľom.

Harris Rosen, milionár a podnikateľ, sa stal známym tým, že sa aktívne zapojil do zlepšovania komunity a významne prispel k zlepšeniu pomerov v štvrti Tangelo Park na Floride. V roku 1993 sa Harris Rosen rozhodol investovať do komunity Tangelo Park, ktorá mala vysokú mieru kriminality a nízku úroveň vzdelania. Zaviedol program, ktorý zahrňoval viacero opatrení, vrátane bezplatnej predškolskej starostlivosti, podpory stredných škôl a poskytovania štipendií pre absolventov. Tieto opatrenia mali za cieľ zlepšiť vzdelanie a perspektívy mladých ľudí v tejto komunite. Jeho snaha priniesla veľmi pozitívne výsledky. Miera kriminality sa znížila na polovicu a percento absolvovania stredných škôl sa zvýšilo z 25 % na 100 %. Tangelo Park sa stalo príkladom úspešnej spoločenskej iniciatívy, ktorá zlepšila životy ľudí a prispela k celkovému pozdvihnutiu komunity.

Zatiaľ čo mnohí futbalisti majú rôzne tetovania, najznámejší z nich, ktorý nemá žiadne tetovanie, je Cristiano Ronaldo. Nie je to však preto, že by sa mu táto myšlienka nepáčila, v skutočnosti existuje konkrétnejší dôvod, prečo sa do toho nikdy nepustil. „Nemám tetovania, aby som mohol darovať krv častejšie,“ povedal Cristiano Ronaldo v jednom rozhovore. Portugalský futbalista často propaguje darcovstvo krvi na svojich platformách sociálnych médií, a ak máte tetovanie, musíte na darovanie krvi čakať štyri až šesť mesiacov po každom tetovaní.

Švédsko vykonávalo násilné sterilizácie v rámci svojich eugenických politík v priebehu rokov 1934 až 1976. Tieto sterilizácie postihli tisíce ľudí, medzi nimi aj etnické menšiny, ako napríklad Rómovia, a aj osoby považované za sociálne nepriateľské alebo rebelujúce. Tento kontroverzný program bol súčasťou švédskej snahy o „čistotu“ a „lepšiu rasu“ a bol zameraný na zabezpečenie toho, aby osoby s dedičnými ochoreniami alebo nízkym sociálnym postavením nemali deti. V priebehu času začal byť švédsky program eugeniky a násilných sterilizácií kritizovaný a po roku 1976 bol zastavený. Švédsko sa odvtedy vyjadrilo k tejto histórii a prijalo kroky smerujúce k odškodneniu a uznaniu neprávosti, ktorá sa týkala tých, ktorí boli touto politikou postihnutí.

Hoci sa všeobecne verí, že túto pieseň napísal Bob Marley (text je veľmi osobný a spomína sa v ňom, že Georgie pripravuje kašu z kukuričnej múky, Marleyho obľúbené jedlo), alebo aspoň melódiu, zásluhy na písaní piesní boli pripísané Vincentovi Fordovi. Marleyho dobrý priateľ prevádzkoval vývarovňu v Trenchtowne, gete Kingstonu na Jamajke, kde Marley vyrastal. Platby licenčných poplatkov, ktoré dostal Ford, zabezpečili, že jeho úsilie bude pokračovať.

Zamilované páry často zdieľajú rovnaké záujmy, dokončujú si vety a smejú sa na rovnakých vtipoch. Nová štúdia naznačuje, že aj ich srdcia môžu biť v rovnakom rytme. Vedci zistili, že dýchacie vzorce a srdcová frekvencia páru sa zhodujú, aj keď len sedia blízko seba. Na to, aby sa to stalo, sa ani nemuseli držať za ruky alebo rozprávať. Podobný efekt však medzi neznámymi ľuďmi nebol. Vedci tiež tvrdia, že ženy sú empatickejšie, pretože majú tendenciu viac sa prispôsobovať rytmu svojich partnerov.

James Harrison je austrálsky darcca krvi, ktorý sa stal významnou osobnosťou v oblasti darcovstva krvi a záchrannej medicíne. Po tom, čo v mladom veku potreboval veľký počet transfúzií krvi na záchranu svojho života, sa zaviazal, že keď dosiahne 18 rokov, bude darovať krv pravidelne. Zistilo sa, že jeho krv obsahovala vzácny antigén známy ako anti-D alebo Rh imunoglobulín, ktorý bol veľmi dôležitý pre liečbu Rhesusovej choroby, ktorá môže postihovať nenarodené deti. James Harrison sa stal jedným z najaktívnejších darcov krvi na svete. Jeho krv a anti-D protilátky pomohli zachrániť množstvo životov a prevenciu Rhesusovej choroby u mnohých detí. Jeho darcovstvo krvi pomohlo zachrániť odhadovaných 2,4 milióna životov nenarodených detí. Jeho prínos k medicíne a záchrannej liečbe je obdivuhodný, a tak je právom prezývaný ako „Muž so zlatou rukou“.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre