Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1695 – Číňan zabehol maratón, kedy celých 42 km bez prestávky fajčil a bohatí ľudia sú v živote skutočne šťastnejší

16649

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o žene, ktorá si 23 dní po sebe zabudla vybrať jednorazové šošovky z oka a každé ráno tam vložila nové, a o prvej poľskej encyklopédii, ktorá mala veľmi zaujímavé definície.

Je dobre známe, že fajčenie cigariet brzdí šporotvý, či bežecký výkon, ale 6. novembra 2022 bežec na maratóne Xin’anjiang v Jiande v Číne dokázal opak. Bežec, ktorý vystupuje pod prezývkou „strýko Chen“, zabehol maratón za tri hodiny a 28 minút, pričom reťazovo vyfajčil krabičku cigariet. Chen skončil celkovo na 574. mieste s časom 3:28:45 z takmer 1500 bežcov. Nebolo to prvýkrát, čo bol 50-ročný bežec z Guangzhou odfotografovaný pri fajčení počas maratónu – fotografie, na ktorých si Chen zapálil, sa objavili z maratónu v Guangzhou v roku 2018 a maratónu v Xiamen v roku 2019. V roku 2018 dosiahol čas 3:36 a v roku 2019 zabehol 3:32. Jedna neoficiálna správa uvádza, že Chen zjavne fajčí, len keď beží.

Pacientka, ktorá má okolo 70 rokov, sa vyhýbala pravidelným návštevám svojho očného lekára, pretože sa bála, že sa nakazí Covid-19. Sťažovala sa však, že v oku cíti niečo „cudzie“. Kalifornská očná doktorka Katerina Kurteeva, oftalmologička z Newport Beach povedala, že staršia pacientka, ktorá sa sťažovala na rozmazané videnie, mala v oku 23 jednorazových kontaktných šošoviek. Fotografie a video odstraňovania kontaktných šošoviek z oka ženy sa odvtedy stali virálnymi na Kurteevovej Instagrame a vyvolali vlnu zdesených správ. Nájdenie pacienta s 23 jednorazovými kontaktnými šošovkami v jednom oku nie je podľa Americkej oftalmologickej akadémie rekordné číslo. V roku 2017 lekári pripravujúci 67-ročnú Britku na operáciu sivého zákalu našli v jej oku šokujúcich 27 kontaktných šošoviek.

Nowe Ateny (Nové Atény) je skrátený názov prvej encyklopédie v poľskom jazyku, ktorej autorom je poľský kňaz Benedykt Joachim Chmielowski z 18. storočia. Prvé vydanie vyšlo v rokoch 1745–1746 vo Ľvove; druhé vydanie bolo aktualizované a rozšírené v rokoch 1754–1764. V knihe je použitý poľský jazyk ako hlavný text a predovšetkým latinčina ako riadkové odkazy. Chmielowski do textu zaradil aj anekdoty a rozprávky o zvláštnych a exotických témach.Encyklopédia bola v období osvietenstva kontroverznou témou. Nowe Ateny je zdrojom niekoľkých nezabudnuteľných a zábavných „definícií“, ktoré sa v Poľsku dodnes často citujú:

Kôň: Každý vidí, čo je kôň. (pol. Koń jaki jest, każdy widzi)
Kozy, páchnuce zviera. (pol. Kozy, śmierdzący rodzaj zwierząt)

Pápež František bol zachytený na videu, ako vyhlasuje, že škótska whisky je „skutočná svätená voda“ – dobrý vtip pre skupinu hosťujúcich škótskych študentských kňazov, ktorí mu darovali fľašu. Vatikán sa však snažil vyhnúť vysvetľovaniu cenzúrou záberov pred pripravovaným dokumentom o seminaristoch na Scot College v Ríme. Video ukazuje, ako pápež František prijíma fľašu sladu Oban 14 od študentov počas akcie v Apoštolskom paláci v roku 2019, ale vatikánske médiá uviedli, že spomínaný klip bol vystrihnutý z hodinového dokumentu BBC „Priest School“.

Elvis nenapísal žiadne vlastné piesne, aj keď mal počas svojej hudobnej kariéry nahrané stovky skladieb. Aj keď sám nenapísal žiadne piesne, bol spoluautorom niekoľkých jeho skladieb, vrátane Heartbreak Hotel, Return To Sender a That’s Someone You Never Forget. Nahrávacie vydavateľstvo Hill And Range Publishing požadovalo, aby sa skladatelia za všetkými skladbami vzdali 50% zásluh na písaní a dali ich Elvisovi. Potom išiel do štúdia a nahral piesne, keď obe strany uzavreli dohodu. Niektoré dohody boli menej ako 50/50 zásluh za písanie piesní, pričom spevák niekedy dostával len 30 %.

Archie Moore bol americký profesionálny boxer a najdlhšie vládnuci majster sveta v poloťažkej váhe všetkých čias (december 1952 – máj 1962). Mal jednu z najdlhších profesionálnych kariér v histórii športu, súťažil v rokoch 1935 až 1963. V istom momente bol najstarším boxerom, ktorý vyhral majstrovstvá sveta v ľahkej ťažkej váhe, bol považovaný za jediného boxera, ktorý profesionálne boxoval v časoch Joe Louisa, Rockyho Marciana a Muhammada Aliho. Je jedným z mála boxerov, ktorých kariéra trvala štyri desaťročia a odchádza do dôchodku s konečnou bilanciou 185 víťazstiev, 23 prehier, 11 remíz s 131 oficiálnymi knockoutmi.

Dve vzorky viac ako 4 000 milionárov odhaľujú dve hlavné zistenia: Po prvé, iba pri vysokej úrovni bohatstva – presahujúcej 8 miliónov USD (Štúdia 1) a 10 miliónov USD (Štúdia 2) – sú bohatší milionári šťastnejší ako milionári s nižšou úrovňou bohatstva, hoci tieto rozdiely sú skromné. Po druhé, pri kontrole celkového bohatstva sú milionári, ktorí svoje bohatstvo zarobili, mierne šťastnejší ako tí, ktorí ho zdedili. Celkovo tieto výsledky naznačujú, že medzi milionármi sa bohatstvo môže pravdepodobne vyplatiť väčším šťastím len pri veľmi vysokej úrovni bohatstva a vtedy, keď bolo bohatstvo skôr zarobené ako zdedené.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre