Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1696 – 1 milión dolárová zlatá minca a efekt vracajúceho sa vojaka

16821

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo je to „efekt vracajúceho sa vojaka“ a výhody a nevýhody sobáša Darwina s jeho sesternicou Emmou Wedgwoodovou.

Prvýkrát bola minca vydaná Kráľovskou kanadskou mincovňou v máji 2007 a bola zapísaná v Guinessovej knihe rekordov pre svoju rýdzosť: 99,999 percent zlata. Minca s názvom „Veľký javorový list“ má hrúbku tri centimetre a priemer 53 centimetrov. Na jednej strane má portrét kráľovnej a na druhej javorové listy. Má nominálnu hodnotu 1 milión dolárov, ale len podľa hmotnosti by mala hodnotu približne 4 milióny amerických dolárov za trhové ceny. V marci 2017 bola táto vzácna minca ukradnutá z Bodeho múzea v Berlíne, kde bola vystavená. Zlodeji použili lopaty a kolieskové vozíky na prepravu 100-kilogramovej zlatej mince z múzea a upršanou cestou sa im podarilo uniknúť. Napriek rozsiahlej polícii a medzinárodnej pátracej kampani sa minca dodnes nenašla.

Maryvale, štvrť Phoenixu, bola zaplavená túlavými čivavami. Spôsobovali zmätok a narúšali pokoj. Ale nielenže tieto čivavy behali ako divé, štekali, všade sa vyprázdňovali a obťažovali deti, ktoré sa len snažili chodiť do školy, ale tiež sa zdá, že naverbovali aj ďalšie väčšie psy, aby behali a vyčíňali s nimi. Miestne agentúry pre kontrolu zvierat dostávali tisíce hovorov od znepokojených občanov vyzývali obyvateľov, ktorí zbadali niektorého z týchto zatúlaných zvierat, aby ich držali na svojich dvoroch a potom zavolali kontrolu nad zvieratami, ktorá ich odchytávala a kastrovala.

Charles Darwin sa oženil so svojou sesternicou Emmou Wedgwoodovou v januári 1839. V mesiacoch, ktoré predchádzali jeho návrhu na sobáš v novembri 1838, viedol popredný prírodovedec množstvo zoznamov načmáraných do svojho denníka, venovaných výhodám a nevýhodám manželstva a vplyvu, ktorý tieto dve rozdielne cesty môžu mať na jeho osobnú povahu a profesionálny život. Napriek tomu sa vzali a Darwin a jeho manželka zostali manželmi počas jeho vysoko produktívnej kariéry až do svojej smrti a mali spolu desať detí.

Výskumníci v Seattli odhalili, že ulovené vrany si pamätajú tvár svojho únoscu. Aj keď ubehli roky, odkedy videli hrozivú tvár, vrany sa v experimente svojmu únoscovi posmievali a bombardovali ho, čo naznačuje, že vtáky sa pevne držia negatívnej asociácie. Následná štúdia vedcov teraz ukazuje, že mozgy vtákov sa rozsvietia podobne ako ľudská myseľ, keď uvidia tvár, ktorú poznajú.

Della Káčerová je kreslená postavička, ktorú v roku 1937 vytvorili Al Taliaferro a Ted Osborne. Je kľúčovým členom Káčerova, ako neter Strýka Držgroša, mladšia sestra dvojčaťa Káčera Donalda a matka Hui, Dui a Lui Della je antropomorfná biela kačica so žlto-oranžovým zobákom, nohami a chodidlami. Je jednou z hlavných postáv v reboote Káčerova, kde zvyčajne nosí leteckú čiapku, bomber so svetlomodrým šálom, hnedé nohavice a ako dospelá robotickú nohu. Della je známa svojím búrlivým a dobrodružným duchom ako dobrodruh. Je po amputácii v nových dieloch a je pozitívnym vzorom pre ostatné ženy a ľudí so zdravotným postihnutím.

Efekt vracajúceho sa vojaka je fenomén, ktorý naznačuje, že viac chlapcov sa rodí počas vojen a bezprostredne po nich. Tento jav si prvýkrát všimol v roku 1883 Carl Düsing z Univerzity v Jene, ktorý naznačil, že ide o prirodzenú reguláciu súčasného stavu. Výskum publikovaný v roku 1954 Brianom MacMahonom a Thomasom F. Pughom ukázal, že pomer pohlaví bielych živonarodených detí v Spojených štátoch ukázal výrazný nárast v prospech chlapcov medzi rokmi 1945 a 1947, pričom vrchol dosiahol v roku 1946. V roku 2007 Kanazawa Satoshi publikoval článok, v ktorom sa teoretizovalo, že účinok bol spôsobený „skutočnosťou, že vyšší vojaci s väčšou pravdepodobnosťou prežijú bitku a že vyšší rodičia majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať synov“. Valerie Grantová to pripisovala meniacej sa hladine hormónov u žien počas vojny, pretože mali tendenciu „prijímať dominantnejšie úlohy“.

Medzinárodná skupina vedcov uvádza, že vdychovanie bohatej, teplej arómy horúcej šálky kávy môže zmeniť aktivitu niektorých génov v mozgu, čím sa znížia účinky nedostatku spánku – a to aj bez pitia. Vedci vykonali množstvo štúdií, ktoré skúmali priaznivé aj nepriaznivé účinky, ktoré môže mať káva na zdravie, od antioxidantov, ktoré má, až po možné škody spôsobené nadmerným množstvom kofeínu. Značný prínos kávy sa pripisuje jej obsahu kofeínu. Ale „existuje len málo štúdií, ktoré sa zaoberajú priaznivými účinkami kávovej arómy,“ povedal vedúci štúdie Han-Seok Seo zo Soulskej národnej univerzity v Južnej Kórei. Seo a jeho kolegovia umožnili laboratórnym potkanom, z ktorých niektoré boli v strese z nedostatku spánku, vdychovať vôňu kávy. Vedci potom porovnali expresiu určitých génov a proteínov v mozgu potkanov. Niektoré z génov exprimovaných pri šnupaní kávy a vystresovaných potkanoch exprimovali proteíny, ktoré majú zdravé antioxidačné vlastnosti, o ktorých je známe, že chránia nervové bunky pred poškodením spôsobeným stresom. Ich vystresovaní kolegovia, ktorí nemohli čuchať kávu, tieto génové prejavy nevykazovali.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre