Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1697 – Mussoliniho vylúčili zo školy, keď mal iba 10 rokov za pobodanie spolužiaka a pomáha soľ uvariť vodu rýchlejšie?

12407

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, či je zebra v skutočnosti biela s čiernymi pruhmi, alebo čierna s bielymi pruhmi? A tiež sa dozviete o Mussoliniho vyčíňaní už ako malého chlapca.  

11 1

Strava aligátora závisí od toho, čo má k dispozícii, čo znamená, že bude jesť takmer všetko vrátane rýb, žiab, vtákov, korytnačiek, hmyzu, hadov, malých cicavcov, iných aligátorov, jeleňov, divých prasiat… Keď je korisť chytená, zvyčajne sa prehltne celá. Aligátory majú ohromne silné čeľuste, ktoré dokážu rozdrviť panciere korytnačiek a kosti malých cicavcov. Keď je korisť príliš veľká na to, aby sa dala prehltnúť celá (jeleň, divé prasatá), aligátor ukryje svoju korisť pod vodu, pripne ho pod ponorené poleno alebo kdekoľvek, kde sa dá zakliesniť a bezpečne uschovať. Aligátor potom musí počkať, kým koža koristi nebude zhnitá a dostatočne mäkká, aby si mohol odtrhovať kusy. Zuby aligátora sú určené na drvenie a na silné uchopenie koristi. Nemajú ostré zuby ako má napríklad rys alebo vlk na trhanie mäsa.

21 1

Pruhy zebry sú spôsobené najmä selektívnou pigmentáciou. Embryá zebry sú zo začiatku úplne čierne. Bunky nazývané melanocyty produkujú čierny pigment melanín, ktorý farbí srsť a kožu zebry. Po produkcii sa melanín dostane do kožných buniek a vlasových korienkov. Táto pigmentácia je riadená aktiváciou alebo inhibíciou určitých génov podieľajúcich sa na produkcii a transporte melanínu. V poslednom štádiu vývoja embryí u zebry majú melanocyty v určitých oblastiach vypnuté gény produkujúce melanín, výsledkom čoho sú biele pruhy, ktoré vidíme u zebry. Tento vzor pigmentácie sa nazýva selektívna pigmentácia.  Koža zebry teda zostáva čierna, zatiaľ čo srsť môže byť biela alebo čierna.

31 1

Ak chcete, aby voda vrela rýchlejšie, pridajte trochu soli. Je to však pravda? Pekná predstava, ale pravda to nie je. Nielenže to nepomôže, ale soľ má na vriacu vodu v skutočnosti opačný účinok. Soľ zvyšuje bod varu vody alebo teplotu, ktorú musí dosiahnuť, aby sa uvarila. Deje sa to prostredníctvom javu nazývaného zvýšenie bodu varu, ku ktorému dochádza, keď sa do rozpúšťadla, ako je voda, pridá to, čo je známe ako neprchavá látka, ako je soľ, aby sa zvýšil jej bod varu. Môže sa to stať s akoukoľvek kombináciou neprchavej rozpustenej látky a rozpúšťadla, nielen so slanou vodou. Tento nový roztok slanej vody potrebuje viac tepla na to, aby začal vrieť ako čistá voda, takže čas potrebný na varenie sa mierne predlžuje. Vaša voda je teda teplejšia, ale nevarí sa rýchlejšie. 

41 1

27. júla 1890 sa Van Gogh vo veku 37 rokov strelil revolverom do hrude. Streľba sa mohla odohrať na pšeničnom poli, na ktorom maľoval, alebo v miestnej stodole. Guľka bola vychýlená rebrom a prešla mu hrudníkom bez zjavného poškodenia vnútorných orgánov – možno ju zastavila chrbtica. Bol schopný ísť späť do hostinca Auberge Ravoux, kde sa mu venovali dvaja lekári. Jeden z nich, doktor Gachet, slúžil v roku 1870 ako vojnový chirurg a mal rozsiahle znalosti o strelných ranách. O Vincenta sa v noci staral syn doktora Gacheta Paul Louis Gachet a hostinský Arthur Ravoux. Nasledujúce ráno sa k nemu ponáhľal jeho brat Theo a našiel ho v dobrej nálade. Ale v priebehu niekoľkých hodín sa Vincentovo zdravie začalo zhoršovať, pretože trpel infekciou spôsobenou ranou. Zomrel v ranných hodinách 29. júla. Podľa Thea boli posledné Vincentove slová: „Smútok bude trvať navždy“.

51 1

Prísna výchova môže z detí urobiť šikovných klamárov, pretože sa necítia bezpečne hovoriť pravdu, tvrdia odborníci. Psychoterapeutka Philippa Perry povedala, že dieťa by nemalo niesť vinu len za klamstvo, ale výchovný štýl môže mať veľký vplyv na jeho schopnosť a pripravenosť na klamstvá.

61 1

V roku 2014 bývalý šampión televízneho programu Countdown, Richard Brittain, napadol 18-ročnú Paige Rollandovú fľašou vína po tom, čo negatívne zhodnotila jeho knihu na internete. Brittain bol obžalovaný a priznal sa k útoku, kedy spôsobil ťažké zranenia slečne Rollandovej. Súd odložil trestanie na neskôr. Brittain bol tiež už v minulosti obvinený z prenasledovania inej ženy predtým, čo viedlo k obavám a strachu u Rollandovej. Advokát obvineného tvrdil, že Brittain sa pokúsil ospravedlniť svoje konanie a požiadal Rollandovú, aby odstránila svoje komentáre, ale ona to odmietla.

71 1

Mussolini sa narodil 29. júla 1883 a počas svojho detstva si získal zlú povesť kvôli šikanovaniu a bitkám. Vo veku 10 rokov bol vylúčený z náboženskej internátnej školy za pobodanie spolužiaka do ruky a ďalší bodný incident sa odohral na jeho ďalšej škole. Priznal sa aj k tomu, že porezal nožom priateľku do ruky. Medzitým údajne štípal ľudí v kostole, aby ich rozplakal, viedol gangy chlapcov pri nájazdoch na miestne farmy a nakoniec sa stal zručným v súbojoch s mečmi. Keď New York Times informovali o Mussoliniho súboji v máji 1922 proti konkurenčnému redaktorovi novín, spomenuli, že v boji utrpel viac ako 100 rán.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.