Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1698 – mrazené homáre môžu po rozmrazení opäť ožiť a Verdingkinder, alebo „zmluvné deti“, ktoré boli rodičom odobraté a využívané ako lacná pracovná sila

19596

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o víťazovi maratónu na prvých moderných OH a o scéne z filmu „Vykúpenie z väznice Shawshank“, kedy sa Andy Dufresne plazil tunelom plným „čokoládových výkalov“. 

11 2

Na prvých moderných olympijských hrách v roku 1896 v Aténach grécky bežec Spyridon Louis vyhral maratón. Počas pretekov sa skutočne zastavil v miestnom hostinci na pohár vína. Táto udalosť sa stala súčasťou legendy o tomto historickom maratónskom behu. Spyridon Louis sa stal gréckym národným hrdinom a jeho víťazstvo v maratóne na týchto prvých moderných olympijských hrách má významnú historickú hodnotu.

21 2

Brazília je jednou z krajín s najväčším počtom ľudí libanonského pôvodu na svete. Od konca 19. storočia a počas 20. storočia prišlo do Brazílie veľa libanonských prisťahovalcov, ktorí hľadali lepšie ekonomické príležitosti a utekali pred politickou a hospodárskou nestabilitou v Libanone. Táto libanonská komunita v Brazílii sa úspešne integrovala do brazílskej spoločnosti a zanechala hlboký kultúrny a hospodársky vplyv na krajiny. Dnes žije v Brazílii viac ľudí libanonského pôvodu než v samotnom Libanone. Táto komunita zahrňuje rôzne generácie, od potomkov pôvodných prisťahovalcov až po tých, ktorí sa narodili v Brazílii.

31 2

Spoločnosť Trufresh začala mraziť homáre technikou, ktorú pôvodne používala na lososoch. Niektoré homáre po rozmrazení ožili, čo viedlo k hľadaniu obchodných partnerov pre ich komerčné predávanie. Výstava morských plodov v Bostone prezentovala videá s oživenými homármi po krátkom zmrazení v chemickom náleve s teplotou mínus 40 stupňov. Výsledky testovania však ukázali obmedzený úspech, pričom len 12 z 200 homárov prežilo zmrazenie. Spoločnosť zdôraznila, že jej cieľom nie je predávať homáre, ktoré sa vždy vrátia k životu, ale ponúkať čerstvé homáre s chutným mäsom. Mrazený homár je považovaný za čerstvejší ako „stále nažive“, a preto spoločnosť zdôrazňuje jeho regeneračné vlastnosti. Súčasne plánuje dodávať homáre s gumičkami na pazúroch na ochranu spotrebiteľov.

41 2

V roku 2008 spoločnosť Speedo v spolupráci s NASA predstavila plavky nazývané „Speedo LZR Racer,“ ktoré boli vytvorené s využitím pokročilých materiálov a technológie s cieľom zlepšiť hydrodynamiku a výkon plavcov. Plavky LZR Racer boli prvé celotelové plavky s celotelovým lepením s ultrazvukovo zvarenými švami. Proces spájania švov ultrazvukom namiesto prekrývania a zošívania látky pomohol znížiť odpor o 6 percent. Tieto plavky vzbudili veľký záujem v plaveckom svete a boli nosené mnohými vrcholovými plavcami. Získali si však aj kritiku a kontroverzie, pretože sa tvrdilo, že mohli poskytnúť plavcom nespravodlivú výhodu.  Nakoniec v roku 2009 prijala medzinárodná plavecká federácia FINA pravidlá, ktoré obmedzovali dizajn a materiály plaviek, aby zabezpečila spravodlivú súťaž.

51 2

V 10. storočí si muži v Európe osvojili dnes už rodovú módnu voľbu podpätkov, aby im pôvodne uľahčili jazdu na koňoch: Pridanie podpätkov k čižmám uľahčilo pobyt v strmeňoch. Perzská kavaléria nosila centimetrové opätky a tento trend sa neskôr rozšíril aj do Európy. Keďže ukázali, že nositeľ vlastnil a udržiaval kone, vysoké podpätky sa začali spájať s vyššou triedou.

61 2

Verdingkinder, „zmluvné deti“ alebo „detskí robotníci na základe zmluvy“ boli deti vo Švajčiarsku, ktoré boli odobraté svojim rodičom, často z dôvodu chudoby alebo morálnych dôvodov (napr. matka bola slobodná, veľmi chudobná, jenského pôvodu atď.) a poslali bývať do nových rodín, často chudobných farmárov, ktorí potrebovali lacnú pracovnú silu. Začiatkom roku 2000 mnohé z týchto detí, vtedy už dospelých, verejne vyhlásili, že s nimi ich nové rodiny vážne týrali, trpeli zanedbávaním, bitím a iným fyzickým a psychickým týraním. Schéma Verdingkinder bola vo Švajčiarsku bežná až do 60. rokov 20. storočia. Vyšetrovanie ukázalo, že v roku 1930 bolo asi 35 000 indentovaných detí; hoci je podozrenie, že skutočný počet bol dvakrát taký vysoký a medzi rokmi 1920 a 1970 sa predpokladá, že viac ako 100 000 bolo umiestnených do rodín alebo domovov. 

71 2

Výkaly, cez ktoré sa Andy plazí v kanalizačnej scéne, boli v skutočnosti čokoládový sirup. Nie že by sme čakali, že to bude skutočný trus alebo niečo podobné. Zaujímavé je, že fanúšik, ktorý navštívil Mansfield Reformatory, bývalú väznicu Shawshank, si všimol, že časť tohto tunela stále vonia čokoládou. Podľa oficiálnej stránky miesta išlo v skutočnosti o zmes pilín, čokoládového sirupu a vody. Áno, môžete navštíviť polepšovňu Mansfield, Ohio, ktorá slúžila ako miesto pre fiktívny Shawshank.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.