Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1699 – obyvatelia Mongolskej ríše si nikdy neprali oblečenie ani sa neumývali a v Poľsku sa udeľuje medaila za dlhý manželsky život

15164

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o vrakoch lietadiel z druhej svetovej vojny, s ktorými je zakázané hýbať, alebo ich odstraňovať a čo je to medaila za dlhý manželský život?

Andulka menom Puk bola v roku 1995 zapísaná do Guinessovej knihy rekordov ako „vták s najväčšou slovnou zásobou na svete“. Keď sa Guinnessova kniha dostala do tlače, uznali, že ovládala 1 728 slov. Dokumentácia k jeho výkonu prebiehala počas šesťmesačného obdobia, keď si 21 dobrovoľných pozorovateľov na 21 samostatných stretnutiach robilo poznámky o tom, čo počuli Puck povedať. Puckova majiteľka/opatrovateľka Camille Jordan z Petalumy v Kalifornii má asi 30 hodín nahrávok, videí a podrobných záznamov o každom slove, ktoré počula.

Hornaté a divoké oblasti Škótska majú nezvyčajnú, málo známu a mierne strašidelnú črtu; menovite trosky mnohých lietadiel, ktoré sa zrútili a z dôvodu svojej polohy neboli nikdy úplne odstránené. Predstavujú tiež miesta, kde zomrelo veľa letcov, a hoci v niektorých prípadoch je miesto označené pamätníkom, väčšinou zostáva len skrútený a vplyvom počasia vybielený kov. Ďalším dôvodom, prečo tieto trosky zostali nevyzdvihnuté príslušnými orgánmi, je poskytnúť určitý druh trvalého ukazovateľa smrti pilotov a zúčastnenej posádky. Je samozrejme potrebné poznamenať, že odstraňovanie kúskov trosiek z ktorejkoľvek z týchto lokalít bez dobrého dôvodu (napríklad ako trofeje alebo suveníry) je hlboko nezodpovedná vec – a môže to byť nezákonné. Zákon o ochrane vojenských pozostatkov z roku 1986 zakazuje manipuláciu s vojenskými troskami . Tieto miesta sú lokalitami „kultúrneho dedičstva“ popísanými v zákone o pozemkovej reforme z roku 2003, ktorý výslovne uvádza, že odstraňovanie predmetov z týchto lokalít je zakázané.

Astronaut misie Apollo na Mesiaci Neil Armstrong sa vyhrážal žalobou majiteľovi holičstva Marx’s Barber Shop v Libanone, ktorý v máji 2004 predal jeho vlasové odstrižky za 3000 dolárov. Kupujúci, John Reznikoff z Westportu, Connecticut, je zberateľom zapísaným v Guinessovej knihe rekordov, ktorý má najväčšiu zbierku vlasov od historických celebrít. Jeho zbierka, poistená na 1 milión dolárov, údajne obsahuje vlasy od Abrahama Lincolna, Marilyn Monroe, Alberta Einsteina a Napoleona. Sizemore, majiteľ holičstva dostal list od právneho zástupcu bývalého astronauta, ktorý tvrdil, že predaj porušuje zákon Ohia určený na ochranu práv slávnych ľudí. V liste sa vyhrážal súdnym konaním, ak Sizemore nevráti vlasy alebo neprispeje svoj zisk na charitu. Sizemore však na zaplatenie nemal a tak Reznikoff daroval 3 000 dolárov na charitu, ale vlasy nevrátil.

Medaila za dlhý manželský život (poľ. Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie) je poľská medaila založená 17. februára 1960. Udeľuje sa párom, ktoré sú v manželskom zväzku najmenej 50 rokov. Je to okrúhla strieborná medaila so šiestimi lúčmi. Lícna strana má ružovo smaltovaný stred s dvoma prekrývajúcimi sa ružami s prepletenými stonkami. Zadná strana má v strede písmená RP. Okolo tohto sú slová: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE v kruhu. Medaila má priemer 35 mm. Stuha je široká 37 mm so 4 mm širokým bielym pásikom v strede stuhy.

29. marca 2012 počas charitatívnej aukcie v Kyjeve na Ukrajine Kličko vydražil svoju zlatú olympijskú medailu z roku 1996 kupcovi, ktorý ponúkol 1 milión dolárov. Kličko povedal, že peniaze použije na pomoc snom státisícov ukrajinských detí. Po predaji kupec medailu okamžite vrátil z úcty ku Kličkovi a pretože chcel, aby zostala rodine Kličkovcov.

Počas Mongolskej ríše ľudia sa ľudia neumývali ani si neprali bielizeň. Zdržiavali sa toho, pretože to bolo ich tradičné presvedčenie, že umývaním znečistia vodu a nahnevajú drakov, ktorí riadia kolobeh vody. Preto sa oblečenie často neprezlieklo, kým nespadlo alebo sa nerozpadlo, okrem sviatkov, keď sa nosili špecializované rúcha. Z tohto dôvodu bola vôňa/pach oblečenia považovaná za dôležitý aspekt nositeľa. Napríklad, ak by Veľký chán odovzdal svoje predtým nosené oblečenie (s jeho pachom) lojálnemu subjektu, považovalo by sa to za veľkú česť mať nielen jeho oblečenie, ale aj jeho pach.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre