Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1700 – mysteriózny „Krivý les“ a sú ľudské plyny ozaj neškodné?

7080

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o najstaršej mačke aká kedy žila a zistíte, či sa v ľudských plynoch nachádzajú zárodky baktérii alebo iba zapáchajú a sú neškodné? 

11

Gitarista Guns N‘ Roses, Slash (skutočným menom Saul Hudson), neumožnil použitie hudby Guns N‘ Roses v televíznej relácii „Glee“. Producenti relácie sa pokúšali získať povolenie na použitie piesní Guns N‘ Roses v jednej z epizód „Glee,“ ale Slash a iní členovia kapely odmietli udeliť súhlas. Slash neskôr vysvetlil svoje rozhodnutie tým, že cítil, že by to bolo nevhodné a nechcel, aby ich hudba bola súčasťou tejto show.

21

Creme Puff (3. augusta 1967 – 6. augusta 2005) bola zmiešaná mourovatá domáca mačka, ktorú vlastnil Jake Perry z Austinu, Texas, USA. Bola to najstaršia mačka, aká kedy bola zaznamenaná, podľa vydania Guinessovej knihy rekordov z roku 2010, keď zomrela vo veku 38 rokov a 3 dni. Perry mal ďalšiu mačku, Granpa Rex Allen, o ktorej povedal, že sa narodila v Paríži v Texase 1. februára 1964 a zomrela vo veku 34 rokov a 59 dní 1. apríla 1998. Granpa, šiesta najstaršia známa mačka, bola posmrtne ocenená v roku 1999 ako Mačka roka, podľa časopisu Cats & Kittens. Bola uvedený v staršej verzii Guinessovej knihy rekordov ako (vtedy) najstaršia mačka vôbec.

31

Prax prijímania konzervovanej potraviny ako platby za pokuty za parkovanie s cieľom pomôcť bezdomovcom nie je nezvyčajná v niektorých mestách, ale nemusí byť univerzálne uplatňovaná. Lexington, Kentucky, ako aj mnoho iných miest, zaviedlo takéto programy s cieľom podporiť dary na dobrú vec a zároveň riešiť porušenia parkovacích predpisov. Tieto programy sú zvyčajne dočasné alebo sezónne iniciatívy a často sú organizované miestnymi orgánmi alebo neziskovými organizáciami.

41

Dr Kruszelnicki opísal metódu, pomocou ktorej zistil, či sa v ľudskom plyne nachádzajú zárodky baktérii alebo iba zapáchajú. S kolegom spoločne vymysleli experiment. Dr Kruszelnicki požiadal kolegu, aby si prdol priamo na dve Petriho misky zo vzdialenosti 5 centimetrov, najprv úplne oblečený, potom so stiahnutými nohavicami. Potom pozoroval, čo sa stalo. Cez noc na druhej Petriho miske vyklíčili viditeľné hrudky dvoch druhov baktérií, ktoré sa zvyčajne nachádzajú iba v čreve a na koži. Ale plyn, ktorý prešiel cez oblečenie, nespôsobila vyklíčenie baktérií, čo naznačuje, že oblečenie funguje ako filter. Zdá sa teda, že plynatosť môže spôsobiť infekciu, ak je človek nahý, ale nie, ak je oblečený. Ale výsledky experimentu by sa nemali považovať za alarmujúce, pretože ani jeden typ baktérie nie je škodlivý. V skutočnosti sú podobné „priateľským“ baktériám, ktoré sa nachádzajú v jogurte.

51

Dobrodružstvá Pinocchia (taliansky: Le avventure di Pinocchio) bol taliansky animovaný film režisérov Raoula Verdiniho a Umberta Spana. Táto karikatúra bola založená na slávnej detskej knihe z roku 1883 Dobrodružstvá Pinocchia od Carla Collodiho. Mal to byť prvý celovečerný animovaný film z Talianska, ale nikdy nebol dokončený, pretože sa ním nakoniec stali The Dynamite Brothers v roku 1949. Bol by to tiež vôbec prvý celovečerný animovaný film, ktorý by porazil Snehulienku a sedem trpaslíkov a prvé animované filmové spracovanie podľa Collodiho románu. Teraz sa považuje za stratený; z filmu sa zachoval iba pôvodný scenár a niektoré zachované statické snímky.

61

Príčina zvláštneho ohybu 400 borovíc v „Krivom lese“ neďaleko Gryfina v Západnom Pomoransku v Poľsku zostáva dodnes záhadou. Stromy vysadené okolo roku 1930 vo vtedajšej nemeckej provincii Pomoransko majú vo svojej základni ostrý 90-stupňový ohyb a potom rastú priamo k oblohe. Napriek tomuto neprirodzenému zakriveniu sú stromy zdravé a môžu dosiahnuť výšku až 15 metrov. Niektorí tvrdia, že za to mohla jedinečná gravitačná sila, ale to nie je podporované vedou, pretože gravitácia ťahá dole, nie po krivke. Iní naznačujú, že silné sneženie spôsobilo, že stromy rástli krivo, ale táto teória nevysvetľuje, prečo neboli ovplyvnené iné stromy v oblasti. Niektorí veria, že stromy boli pestované pre drevené odťahovacie kolesá, ale najrozšírenejšia teória hovorí, že miestni farmári manipulovali so stromami, keď ich sadili v roku 1930. Stromy mali okolo 7-10 rokov, keď sa začali zakrivovať.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123456

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.