Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1701 – prvý Honda motocykel v roku 1949 a varan komodský bol do roku 1912 považovaný za mýtické stvorenie

10010

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o pokuse predať tajné ingrediencie Coca Coly Pepsi a o aplikácii na zoznamovanie, ktorú využívajú ľudia na Islande, aby náhodou nešli na rande so svojim príbuzným. 

11 4

Honda vyrobila svoj prvý kompletný motocykel s názvom „Dream D“ v roku 1949. Postupne si získala renomé a popularitu v oblasti výroby motocyklov svojou spoľahlivosťou a inováciami. V roku 1964 sa stala najväčším svetovým výrobcom motocyklov podľa počtu vyrobených jednotiek. Tento úspech bol čiastočne spôsobený úspešnými modelmi, ako napríklad Honda Super Cub, ktorý sa stal najpredávanejším motocyklom v histórii. Honda tiež vstúpila na trh s automobilmi a stala sa významným hráčom v odvetví automobilového priemyslu. Honda si udržala svoje významné postavenie v oblasti výroby motocyklov aj v ďalších rokoch a stala sa jedným z popredných výrobcov motocyklov a automobilov na celom svete.

21 4

Podľa ministerstva spravodlivosti boli zatknutí traja ľudia za údajný pokus predať tajomstvá spoločnosti Coca-Cola spoločnosti PepsiCo. V máji 2006 PepsiCo povedala Coca-Cole, že dostala list od osoby, ktorá si hovorila „Dirk“, ktorá ponúka „veľmi podrobné a dôverné informácie“ o produktoch Coca-Cola za 1.5 miliónový poplatok. FBI zapojila svojich tajných agentov do prípadu a v priebehu budúceho mesiaca dala údajným podvodníkom obálky s peniazmi výmenou za tajomstvá koly. Ibrahim Dimson z New Yorku a Edmund Duhaney a Joya Williams z Georgie tak boli bez incidentov zatknutí v Atlante a obvinení z podvodu a nezákonnej krádeže a predaja obchodných tajomstiev. Williams bol zamestnancom Coca-Coly. Hovorca PepsiCo uviedol, že spoločnosť bola rada, že môže pomôcť pri vyšetrovaní. „Urobili sme to, čo by urobila každá zodpovedná firma,“ povedal hovorca. „Konkurencia môže byť tvrdá, ale musí byť aj spravodlivá a legálna.“

31 4

Na Islande, v krajine s 370 000 obyvateľmi, kde je väčšina ľudí vzdialene príbuzní, neúmyselne sa bozkávajúci príbuzní predstavujú skutočné riziko. K dispozícii je preto aplikácia pre smartfóny s názvom BUMP, ktorá Islanďanom pomôže vyhnúť sa náhodnému incestu. Aplikácia umožňuje používateľom „naraziť“ na telefóny a ak sú úzko spriaznení, vydá varovný alarm.

41 4

Pred rokom 1912 bol varan komodský (Varanus komodoensis) považovaný za mýtické stvorenie, až kým ho neobjavil a vedecky opísal nizozemský odborník a dobrodruh Dr. W. Douglas Burden. Počas svojej expedície na ostrov Komodo v Indonézii objavil Dr. Burden tohto veľkého plaza a priniesol o ňom informácie do západného sveta. Týmto objavením sa varan komodský stal predmetom vedeckého výskumu a získal pozornosť svetovej verejnosti. Dnes je varan komodský dobre známy ako jeden z najväčších a najznámejších suchozemských plazov na svete.

51 4

Čajová kanvica, ktorá má potenciálnu podobnosť s Adolfom Hitlerom, dostalaa firmu J.C. Penney do poriadnej kaše. Kalifornský billboard propagujúci varnú kanvicu navrhnutú Michaelom Gravesom vyvoláva u ľudí otázku, či im nacistický diktátor nezdraví počas toho, ako čakajú, kým im sa im zohreje voda. Billboard, ktorý si prvýkrát všimli v blízkosti diaľnice 405 v Culver City, vyvolal otázku, či podobnosť je len náhodná. Spoločnosť však dala jasne najavo, že akákoľvek podobnosť je úplne „neúmyselná“ a s Hitlerom to nemalo žiadne spojenie.

61 4

Tim Wong, biológ zo San Francisca, sa stal známym pre svoje úsilie o zachovanie ohrozeného druhu motýľa lastovičníka kalifornského (Battus philenor hirsuta), ktorý sa vyskytuje v Kalifornii. Aby pomohol zachrániť tento druh, zorganizoval vysadzovanie vhodných rastlín na svojom dvore, kde sa môžu motýle živiť a klásť vajíčka. Následne zachytil húsenice a preniesol ich do svojej miestnej botanickej záhrady, kde boli starostlivo chované a kde sa začal ich veľký návrat. Tento príbeh ilustruje význam ochrany ohrozených druhov a znovunávratné úsilie jednotlivca pri zachovaní biodiverzity. Tim Wong sa stal inšpiráciou pre mnohých ľudí, ktorí sa snažia pomáhať ohrozeným druhom a ich životnému prostrediu.

71 3

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 12345, 67

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.