Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1702 – černošská zoologická záhrada so 400 černochmi v klietkach a každý den umiera na rakovinu okolo 20 000 ľudí

2414

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aká bola priemerná dĺžka života v starovekom Ríme a prečo by ste mali mať orgazmus aspoň 3 krát do týždňa?

Svetová výstava v Paríži v roku 1889, ktorá je známa svojou najvýznamnejšou atrakciou, Eiffelovou vežou, skutočne zahŕňala „černošskú zoologickú záhradu“ s africkými ľuďmi v klietkach. Táto neľudská atrakcia, ktorá bola súčasťou výstavy, je dnes považovaná za znepokojujúcu a neetickú a odzrkadľuje rasistický a koloniálny kontext toho obdobia. Táto ľudská zoologická záhrada bola príkladom exhibičného a diskriminačného zachádzania s ľuďmi z Afriky v európskom koloniálnom kontexte.

Biela čokoláda neobsahuje kakaový prášok, primárnu beztukovú zložku konvenčného čokoládovej hmoty – čokolády v jej surovej, nesladenej forme. Tie sú však nahradené sušeným mliekom. Počas výroby sa tmavo sfarbená sušina kakaových bôbov oddelí od obsahu tuku, ako pri mliečnej čokoláde a tmavej čokoláde, ale na rozdiel od iných foriem čokolády sa späť nepridáva kakaová hmota; kakaové maslo je jedinou kakaovou zložkou bielej čokolády. Biela čokoláda obsahuje len stopové množstvá stimulantov teobromínu a kofeínu, ktoré sú prítomné v kakaovej hmote, ale nie v kakaovom masle. Biela čokoláda je typ čokolády, ktorý obsahuje najvyššie percento sušeného mlieka, zvyčajne okolo alebo viac ako 30 percent, zatiaľ čo mliečna čokoláda má len okolo 25 percent.

Je to smutná a alarmujúca skutočnosť, že rakovina je jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete. Rakovina je komplexná skupina chorôb, ktoré sa môžu vyskytovať v rôznych orgánoch a tkanivách a majú rôzne formy a typy. Každý deň na svete zomiera na rakovinu veľký počet ľudí a to okolo 20 000 , a preto je dôležité podporovať výskum, prevenciu a liečbu tejto vážnej choroby. Prevencia, včasná diagnostika a liečba sú kľúčovými faktormi pri snahách o zníženie počtu úmrtí spôsobených rakovinou.

V starovekom Ríme bola priemerná dĺžka života pre väčšinu obyvateľov pomerne nízka, približne od 20 do 30 rokov. Je dôležité mať na pamäti, že tento priemerný vek bol výrazne ovplyvnený vysokou úmrtnosťou v detskom veku, čo znamená, že mnoho detí zomrelo vo veľmi mladom veku, čo ovplyvnilo priemerný vek obyvateľov. Existovali však aj jednotlivci, ktorí žili dlhšie, a dĺžka života mohla byť ovplyvnená sociálnym postavením, prístupom k lekárskej starostlivosti a inými faktormi. Pre väčšinu obyvateľov v starovekom Ríme však životná očakávaná dĺžka nebola v porovnaní s dnešnými štandardmi veľmi dlhá.

Holokaust (v hebrejčine nazývaný aj Ha-Shoah) označuje obdobie od 30. januára 1933 – kedy sa kancelárom Nemecka stal Adolf Hitler – do 8. mája 1945, kedy sa vojna v Európe oficiálne skončila. Počas tohto obdobia boli Židia v Európe vystavení postupne tvrdšiemu prenasledovaniu, ktoré nakoniec viedlo k zavraždeniu 6 000 000 Židov (1,5 milióna z nich boli deti) a zničeniu 5 000 židovských komunít. Tieto úmrtia predstavovali dve tretiny európskeho židovstva a jednu tretinu celého svetového židovstva. Židia, ktorí zomreli, neboli obeťami bojov, ktoré spustošili Európu počas druhej svetovej vojny. Boli skôr obeťami nemeckého úmyselného a systematického pokusu zničiť celú židovskú populáciu Európy, plán, ktorý Hitler nazval „konečné riešenie“.

Ak nemôžete ísť do posilňovne, skúste sa poblázniť. Vaše srdce vám môže poďakovať. Štúdia s 2 500 mužmi vo veku 49 až 54 rokov zistila, že orgazmus aspoň trikrát týždenne znižuje pravdepodobnosť úmrtia na ischemickú chorobu srdca o polovicu. Podľa niektorých odhadov môže intenzívny sex zdvojnásobiť srdcový tep a spáliť asi 200 kalórií, čo je ekvivalent rýchleho 15-minútového behu. Takže zostať v posteli môže byť presne to, čo lekár nariadi.

Delfíny dokážu prekonať nedostatok spánku a zostať neustále v strehu celé dni tak, že jedna polovica ich mozgu oddychuje, zatiaľ čo druhá polovica zostane pri vedomí. Keďže delfíny potrebujú pravidelne vychádzať na vzduch a dávať pozor na potenciálnych predátorov, nemôžu sa v noci skrútiť a spať ako suchozemské cicavce. Takže musia zostať trochu pri vedomí a spať s jedným okom otvoreným.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre