Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1703 – medveď Wojtek slúžiaci v poľskej armáde počas druhej svetovej vojny a do roku 1974 banky odmietli vydať kreditnú kartu žene, ktorá nebola vydatá

6897

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o popularite Charlieho Chaplina a o medveďovi menom Wojtek, ktorý slúžil v poľskej armáde počas druhej svetovej vojny.

Maeshowe je staroveký kamenný hrob na Orknejských ostrovoch v Škótsku. Pri jeho prvom vykopávaní v roku 1861 sa zistilo, že pôvodný vstup do komory bol neprístupný. Bagre museli vytvoriť nový vstup cez vrchol kopca. Vo vnútri hrobu objavili steny pokryté runovými graffiti, ktoré sú dnes jednou z najväčších zbierok známych rún v Európe. Údajne sa pred viac ako 800 rokmi skupina vikingských bojovníkov, ukrývala v Maeshowe pred hroznou snehovou búrkou počas Vianoc. Vo vnútri hrobu si oddýchli a vyrezali do kamenných stien graffiti. Je možné, že ich priviedli legendy o ukrytom poklade. Nápisy sú jednoduchým starodávnym graffiti a obsahujú mená osôb, ktoré ich vyrezali, ako napríklad „Ofram, syn Sigurda, vyrezal tieto runy.“ Medzi runovými nápismi sa nachádzajú aj tieto preklady:

  • „Ingebjork, krásna vdova – veľa žien ju uctievalo ako veľmi okázalú osobu“.
  • „Ingigerth je najkrajšia zo všetkých žien“.
  • „Táto kopa bola postavená skôr, ako Ragnarr Lothbrock, jeho synovia boli statoční muži s hladkou pokožkou.“

Charlie Chaplin bol v roku 1917 nesmierne populárny a jeho postava bola tak ikonická, že deväť z desiatich mužov, ktorí sa zúčastnili na kostýmových plesoch v tomto roku, sa oblieklo ako Charlie Chaplin. Tento fakt poukazuje na výnimočný vplyv a popularitu, ktorú tento komik a herec mal v tej dobe.

Chris Brown mal v minulosti problémy so zákonom a bol obvinený z rôznych trestných činov, vrátane napríklad útoku na bývalú partnerku Rihannu v roku 2009. To mohlo mať za následok obmedzenia na jeho cestovanie do niektorých krajín. V minulosti mu bolo zakázané vstúpiť do niektorých krajín, vrátane Spojeného kráľovstva, Austrálie a Nového Zélandu, kvôli jeho kriminálnej minulosti a obavám o verejnú bezpečnosť.

Prvým človekom, ktorý prišiel s nápadom umiestniť kolieska na stoličku, bol Charles Darwin. Odtiaľ bola úplne omylom vynájdená kancelárska stolička, ktorú poznáme dnes! Tieto kolesá umožnili Darwinovi pohybovať sa po svojej pracovni oveľa jednoduchšie, bez toho, aby musel pravidelne vstávať a sadať. To je dôvod, prečo majú tieto stoličky aj dnes kolesá! Samozrejme, pôvodne to bol Thomas Jefferson, kto vynašiel otočnú stoličku, ktorá nám umožňuje ľahko sa pohybovať zo strany na stranu.

Novorodenci majú viac kostí než dospelí. Pri narodení má novorodenec približne 270 kostí. S rastom dieťaťa sa niektoré z týchto kostí začnú spojovať do väčších kostí, a to postupom času. Keď dosiahne dospelosť, počet kostí v tele sa zvyčajne zníži na približne 206, pretože niektoré kosti sa spoja do väčších celkov. Tento proces spojovania kostí sa nazýva osifikácia. Takže novorodenci majú približne o 60 kostí viac ako dospelí, ale ich telo sa vyvíja a mení sa, aby sa tieto kosti spojili do konečného stavu.

Wojtek (1942 – 2. december 1963); bol sýrsky medveď hnedý, ktorého si ako mláďa kúpili na železničnej stanici v Hamadane v Iráne vojaci II. poľského zboru, ktorí boli evakuovaní zo Sovietskeho zväzu. Nakoniec bol oficiálne zaradený ako vojak v hodnosti vojaka a následne bol povýšený na desiatnika. Sprevádzal väčšinu II. zboru do Talianska, slúžil u 22. delostreleckej zásobovacej roty. Počas bitky pri Monte Cassino v Taliansku v roku 1944 Wojtek pomáhal presúvať debny s muníciou a stal sa celebritou s návštevou spojeneckých generálov a štátnikov. Po vojne bol odobratý z poľskej armády a zvyšok života prežil v Zoo v Škótskom Edinburghu.

Táto praktika bola pomerne bežná pred prijatím zákona o rovnakých úverových príležitostiach v Spojených štátoch v roku 1974. Tieto pravidlá súviseli so starými predsudkami a predsudkami o ženách a ich schopnostiach riadiť svoje finančné záležitosti nezávisle. Bola to obdoba tzv. „manželovho podpisu“ (marital consent), ktorým sa žiadalo povolenie manžela na rôzne finančné transakcie jeho manželky. Zákon o rovnakých úverových príležitostiach bol významným krokom v zabezpečení, aby ženy mohli mať rovnaký prístup k finančným službám bez ohľadu na svoj civilný stav. Týmto spôsobom sa zmenili pravidlá pre vydaní kreditných kariet a iných finančných služieb tak, aby nediskriminovali ženy na základe ich manželského stavu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre