Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1704 – dvojník Harryho Pottera bol počas natáčaniu filmu zranený a následne ostal na vozíku a najvyšší požadovaný trest odňatia slobody bol 384 912 rokov

7151

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko minút denne potrebujú žirafy na spánok a prečo bol najvyšší požadovaný trest odňatia slobody bol 384 912 rokov väzenia a komu bol udelený? 

11 7

„Miestnosť na plač“ bola priestor určený na to, aby si ľudia vzali bábätká alebo malé deti do súkromia alebo aby obmedzili rušenie ostatných. Začali v 50. rokoch 20. storočia a zvyčajne sa nachádzali v kostoloch, divadlách a kinách. Na niektorých miestach sa im hovorilo „izby starostlivosti o dojčatá“. Miestnosti na plač sú často navrhnuté so zvukotesnými stenami, ktoré tlmia zvuky, ktoré v nich vznikajú. Mnohé sú vybavené reproduktorovým systémom, ktorý umožňuje obyvateľom pokračovať v počúvaní hlavnej prezentácie, či už ide o bohoslužbu alebo predstavenie v divadle. V dnešných kinách, či divadlách už takmer neexistujú žiadne „miestnosti na plač“, čo je spôsobené najmä rozmachom multikina začiatkom 70. rokov 20. storočia.

21 7

Počas obdobia od narodenia až po nácvik používania toalety sa v priemere vymení plienka dieťaťu až 8000-krát. Toto je nevyhnutná starostlivosť, ktorá vyžaduje pozornosť a údržbu zo strany rodičov alebo opatrovateľov. S rastúcim vekom dieťaťa sa táto rutina postupne mení, keď sa učí samostatne používať toaletu. Podľa Environment Canada sa v Kanade každý deň vyhodí viac ako štyri milióny jednorazových plienok. Pravdepodobne trvá 500 rokov, kým sa jednorazová plienka na skládke rozloží.

31 7

Žirafy majú výnimočný spánkový režim, ktorý sa výrazne líši od mnohých iných cicavcov. Vo väčšine prípadov potrebujú iba krátky spánok, ktorý trvá od 5 do 30 minút denne. Tento krátky čas strávený v spánku im umožňuje byť neustále ostražitými voči svojmu okoliu a zvyšuje ich schopnosť rýchlo reagovať na prípadné nebezpečenstvá. Je to dôležité, pretože žirafy sú veľkými zvieratami a musia sa chrániť pred predátormi. Žirafy môžu odpočívať v stoji, ale niekedy si aj ľahnú s hlavou položenou na zadku. To je však pre žirafu zraniteľná pozícia, takže zvyčajne jeden člen stáda zostáva na stráži.

41 7

Budova Flatiron v New Yorku, vďaka svojej nezvyčajnej architektúre, spôsobovala silný prievan, ktorý občas nadvihol sukne okoloidúcich žien, odhalujúc ich členky a nohy. Tento jav sa stal známym a prilákal pozornosť mladých mužov, ktorí sa pravidelne zhromažďovali na 23. ulici, aby sledovali túto „zaujímavosť“.

51 7

Gabriel March Granados, 22-ročný poštár v Palma de Mallorca, je spomenutý ako osoba odsúdená na najdlhší trest odňatia slobody v histórii. Nedoručil 42 784 listov, pričom 35 718 z nich otvoril a ukradol ich obsah v hodnote 50 000 eur (hodnota z roku 2010). V dôsledku toho bol March obvinený z tisícov podvodov, neoprávneného privlastnenia si dokumentov (jeden na nedoručený list) a krádeže, čo viedlo k bezprecedentnej žiadosti o 384 912 rokov väzenia a pokutu 19 miliónov eur (hodnota z roku 2010). Skutočný uložený trest bol 14 rokov a 2 mesiace väzenia a pokuta 9 000 španielskych pesiet.

61 8

David Holmes (nar. 1981) je britský hostiteľ podcastov a bývalý herec a kaskadér. Holmes bol kaskadérom Daniela Radcliffa ako Harryho Pottera v prvých šiestich filmoch Harryho. Počas testovacieho natáčania filmu Harry Potter a Dary smrti v januári 2009 si Holmes pri jednom z kaskadérskych kúskov pri nehode poranil chrbticu. Hoci pôvodne dúfal, že sa vráti do práce, Holmes je dnes paralyzovaný a používa invalidný vozík. V hotovom filme je uvedený ako kaskadér. S dvoma priateľmi – tiež ochrnutými – Holmes založil Ripple Productions, ktorá v roku 2020 spustila podcast s Danielom Radcliffom s názvom Cunning Stunts, v ktorom viedli rozhovory s ďalšími kaskadérmi, aby zvýšili povedomie o rizikách, ktorým čelia.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123456

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.