Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1705 – v roku 1913 bolo legálne posielať deti poštou a dedina v Nigérii, ktorá je známa ako „svetové hlavné mesto dvojčiat“

10223

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o obrovskej lodnej katastrofe, ktorá sa udiala iba dva roku po stroskotaní Titancu, a o dedine v Nigérii, ktorá je známa ako svetové hlavné mesto dvojčiat“.

RMS Empress of Ireland bol britský zaoceánsky parník, ktorý sa potopil v blízkosti ústia rieky Svätý Vavrinec v Kanade po zrážke v hustej hmle s nórskou loďou na uhlie Storstad v ranných hodinách 29. mája 1914. Hoci loď bola vybavená vodotesnými priehradkami a po katastrofe Titanicu dva roky pred tým niesla viac než dosť záchranných člnov pre všetkých na palube, stroskotala len za 14 minút. Z 1 477 ľudí na palube zahynulo 1 012, čo z neho robí najhoršiu námornú katastrofu v kanadskej histórii v čase mieru.

Rusko a Japonsko dodnes nepodpísali mierovú zmluvu ukončujúcu druhú svetovú vojnu medzi týmito dvoma krajinami. Konkrétna otázka týkajúca sa územia, a to spor o Kurilské ostrovy, je jedným z hlavných dôvodov, prečo tieto dve krajiny nemajú mierovú zmluvu. Kurilské ostrovy, známe aj ako Kurily, sú skupinou ostrovov nachádzajúcich sa v Severozápadnom Tichom oceáne. Po druhej svetovej vojne ich sovietske vojská obsadili, a odvtedy sú v ruskom držaní, čo vyvolalo nezhody s Japonskom. Japonsko má nároky na niektoré z týchto ostrovov, najmä na ostrovy Kunashir, Iturup, Habomai a Shikotan, ktoré sú blízko japonského pobrežia.

V roku 1913 bolo legálne posielať deti poštou. S pečiatkami pripevnenými na oblečení sa deti v sprievode listových doručovateľov viezli vlakmi do svojich destinácií. Jedny noviny informovali, že rodičov stálo 53 centov poslať svoju dcéru poštou jej starým rodičom na rodinnú návštevu. Keď sa po celej krajine objavili správy a fotografie, netrvalo dlho, kým sa presadil dostal, ktorý zakazuje posielanie detí poštou.

Igbo Ora je známe ako „svetové hlavné mesto dvojčiat“. Dvojičky sú bežné v etnickej skupine Yoruba, ktorá dominuje tejto časti Nigérie. Štúdia britského gynekológa zo 70. rokov minulého storočia zistila, že z každých 1 000 pôrodov na juhozápade sa narodilo približne 50 dvojčiat, čo je jedna z najvyšších mier pôrodov dvojčiat na svete. V yorubskej kultúre sú dvojčatá také bežné, že sa im tradične dávajú špecifické mená. Volajú sa buď Taiwo alebo Kehinde podľa toho, či sa narodili ako prví alebo ako druhí. „Je tu toľko dvojčiat kvôli listom okry, ktoré jeme,“ povedala 15-ročná Kehinde Oyedepo, jedno z dvojčiat, a zopakovala názor, ktorý sa bežne v meste vyskytuje. Listy sa používajú na prípravu guláša, ktorý je v Igbo Ora veľmi obľúbený.

Tieto údaje z prieskumu z roku 2013, v ktorom 46 % matiek uviedlo, že ich manželia im spôsobujú väčší stres ako ich deti, poukazujú na to, že rodičia môžu v rodinnom živote čeliť rôznym zdrojom stresu. Je dôležité si uvedomiť, že rodinný život prináša so sebou mnoho záťaže a zodpovednosti pre obidvaja rodičovské partnerky a partnerov. Rôzne faktory môžu prispievať k stresu v rodine, vrátane finančných problémov, náročného pracovného života, nedostatku podpory od partnera alebo nedostatočného zdieľania domácich úloh a starostlivosti o deti. Je dôležité, aby partneri v rodine komunikovali a podporovali sa navzájom pri riešení stresových situácií a záťaže spojenej s vedením rodiny. Rodinná terapia alebo partnerská terapia môže byť užitočným prostriedkom na zlepšenie komunikácie a riadenia stresu v partnerskom vzťahu.

Takmer všetci psi milujú škrabkanie uší. Uši sú jedným z mála nervových centier na tele psa, ktoré sú mimoriadne citlivé na dotyk. Jediné ďalšie miesta, ktoré sú takmer rovnako citlivé, sú ich brucho a zákutia medzi prstami na nohách. Ich uši obsahujú nervové vetvy, ktoré siahajú do vnútorných orgánov, hovorí. Keď si ich pošúchate, váš pes sa necíti dobre len na temene hlavy. Potešenie pochádza aj z vnútra jeho tela. Nie je nezvyčajné, že psy sú tak uvoľnené a blažené, keď im hladíte uši, že skĺznu do spánku. Nie je to len preto, že sa cítia pohodlne. škrabanie uší vysiela nervové impulzy do hypotalamu a hypofýzy. Tieto žľazy vylučujú endorfíny, hormóny utišujúce bolesť, vďaka ktorým sa psy cítia uvoľnene, dokonca euforicky. Keď svojmu psovi poškrabkáte uši, v podstate sa jej zvýši hladina vlastných hormónov.

Tvrdí sa, že banány na rybárskych lodiach prinášajú smolu nebo nešťastie, a že ak sa na lodi nájdu, loď sa vráti do prístavu a banány sa z lodi odstránia. Táto povera sa môže vyskytovať v niektorých rybárskych komunitách a je považovaná za tradičnú poveru, ktorá sa preniesla z minulosti.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre