Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1706 – každoročná súťaž krásy kurčiat v Malajzii a 120 ton rumunského pokladu nachádzajúceho sa v Rusku, ktorý dodnes nebol vrátený

2281

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o rumunskom poklade nachádzajúcom sa v Rusku už od prvej svetovej vojny, ktorý dodnes nebol vrátený a prečo sú ženy náchylnejšie na migrény ako muži? 

V roku 1994 v Bolívii došlo k zemetraseniu, ktoré malo výrazný vplyv na veľkú časť amerického kontinentu. Toto zemetrasenie sa stalo 9. februára 1994 a malo epicentrum v blízkosti bolívijského mesta Aiquile. Jeho magnitúda bola odhadovaná na približne 8,2 stupňov Richterovej škály. Zemetrasenie bolo tak silné, že jeho vplyv bol cítiť vo veľkej časti Južnej Ameriky a strednej časti Severnej Ameriky. Niektoré miesta dokonca pocítili mierny pohyb pôdy až do Kanady, vrátane Toronta. Toto zemetrasenie spôsobilo vážne materiálne škody a straty na životoch v Bolívii a okolitých oblastiach. Bolo to jedno z najvýznamnejších zemetrasení, ktoré postihlo Latinskú Ameriku v 90. rokoch 20. storočia.

 

Podľa štatistík sú ženy náchylnejšie na migrény až približne trikrát častejšie ako muži. Neurológ Jan Lewis Brandes hovorí, že migrény môžu byť vyvolané hormonálnymi výkyvmi. Migrény sú o niečo častejšie u chlapcov ako u dievčat, kým dievčatá nezačnú menštruovať. A akonáhle dievčatá začnú menštruovať a hormóny začnú kolísať hore a dole, počet ich migrén sa dramaticky zvýši. Hlavným vinníkom je estrogén, hoci vedci si myslia, že na tom môžu byť aj iné hormóny. Ale neistota prispieva k obtiažnosti liečby migrény. Existujú lieky na zníženie bolesti a dĺžky migrény. Alebo zníženie frekvencii migrén. Ale neexistuje liek. 

Pred viac ako 500 rokmi desaťtisíce Židov utiekli zo Španielska kvôli prenasledovaniu. Teraz sú ich potomkovia pozvaní, aby sa vrátili. Pred neslávne známou španielskou inkvizíciou v 15. storočí žilo v Španielsku asi 300 000 Židov. Bola to jedna z najväčších komunít Židov na svete. Španielsky minister spravodlivosti Alberto Ruiz-Gallardon prišiel s plánpm poskytnúť potomkom pôvodnej španielskej židovskej komunity – známej ako sefardskí Židia – rýchlu cestu k španielskemu pasu a španielskemu občianstvu. Každý, kto dokáže svoj španielsky židovský pôvod, by podľa neho dostal španielske občianstvo. Táto správa sa šírila rýchlosťou blesku medzi sefardskými Židmi po celom svete a len za prvý mesiac bolo okolo 6000 žiadostí.

Garry Hoy (28. januára 1954 – 9. júla 1993) bol kanadský právnik, ktorý zomrel pri páde z 24. poschodia svojej kancelárskej budovy v Toronto-Dominion Center v Toronte, Ontario. V snahe dokázať skupine budúcich študentov, že sklenené okná budovy sú nerozbitné, vrhol sa na sklo. Sklo sa pri náraze nerozbilo, ale okenný rám povolil a Hoy vypadol z okna a zomrel. 

Serama je malé plemeno hydiny, ktoré pochádza práve z Malajzie, a je známe svojou malou veľkosťou a zhustenou postavou. Dospelí jedinci tohto plemena môžu vážiť menej ako 500 gramov, čo ich robí jednými z najmenších plemien hydiny na svete. V Malajzii sa každoročne koná súťaž krásy pre tieto kurčatá Serama, kde sa hodnotia rôzne estetické a fyzické vlastnosti tohto plemena a a víťaz si domov odnesie 10 000 dolárov.

Rumunský poklad (rumun. Tezaurul României) je zbierka cenných predmetov a zlatých rezerv (120 ton) rumunskej vlády poslaných do Ruska na úschovu počas 1. svetovej vojny. Po vstupe rumunskej armády do Besarábie, v tom čase súčasť Ruskej ríše, začiatkom roku 1918 nová sovietska vláda, ktorej sa podarilo ovládnuť Rusko, prerušila všetky diplomatické vzťahy a skonfiškovala rumunský poklad. K dnešnému dňu bola vrátená iba časť predmetov a žiadna zo zlatých rezerv.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123456

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre