Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1707 – v roku 762 sa v Bagdade za knihy platilo zlatom a bola mrkva vždy oranžová?

7387

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo je mrkva oranžová, a či to tak bolo odjakživa a iba 20% celkového ťaženého diamantového materiálu sa používa na výrobu šperkov. 

11 9

Okolo roku 762 sa Bagdad stal intelektuálnym hlavným mestom impéria a vydal žiadosť o knihy z celého sveta. Obchodníci dostali váhu knihy v zlate. V priebehu času Bagdad nazhromaždil množstvo vedomostí a mnoho kľúčových geografických diel od Grékov a Rimanov. Dve z prvých preložených kníh boli Ptolemaiov „Almagest“, ktorý bol odkazom na umiestnenie a pohyb nebeských telies a jeho „Geografia“, opis sveta a prehľad miest. 

21 9

Diamanty majú široké spektrum použití a nie všetky sú určené na výrobu šperkov. Odhaduje sa, že približne 20% celkového ťaženého diamantového surového materiálu sa skutočne používa na výrobu šperkov, ako sú náušnice, prstene a náhrdelníky. Zvyšných 80% diamantov sa využíva na rôzne priemyselné účely. Diamanty majú výnimočné fyzikálne vlastnosti, ako je extrémna tvrdosť, a preto sa používajú v priemysle na výrobu vŕtacích a rezacích nástrojov, brúsnych kotúčov, zubných vrtákov a iných aplikácií, kde je potrebný odolný a ostrý materiál. Diamanty sa tiež využívajú v rôznych vedeckých a technických odvetviach, vrátane optiky a elektroniky.

31 9

V roku 2001 došlo k hroznému a šokujúcemu incidentu v Austrálii, v ktorom žena, Katherine Knight, brutálne 37 krát bodla svojho partnera Johna Pricea a následne sa ho ním pokúsila nakŕmiť jeho deti. Tento prípad patrí k jednému z najhroznejších zločinov v dejinách Austrálie. Katherine Knight bola odsúdená za vraždu svojho partnera Johna Pricea a neskôr bolo zistené, že v tomto prípade došlo k extrémnemu násiliu a barbarským činom. Katherine Knight bola v roku 2001 odsúdená na doživotný trest väzenia bez možnosti podmienečného prepustenia.

41 9

Mark Twain sa narodil 30. novembra 1835 a ľudstvo mohlo byť svedkom preletu Halleyovej kométy okolo Zeme v tom istom roku. Jeho slová o očakávaní, že odíde „s ňou,“ sa interpretujú ako symbolický spôsob vyjadrenia jeho životných očakávaní. Halleyova kométa mala svoj ďalší prelet blízko Zeme v roku 1910, konkrétne 20. – 21. apríla 1910. Mark Twain zomrel 21. apríla 1910, deň po prelete kométy. Tento súvis je často citovaný ako symbolický spôsob, ako opísať koniec života jedného z najslávnejších amerických spisovateľov.

51 9

 

Z 270 mesačných skál Apollo 11 a Apollo 17, ktoré Nixonova administratíva odovzdala národom sveta, je približne 180 neznámych. Mnohé z týchto hornín, o ktorých sa hovorí, boli zamknuté v sklade po celé desaťročia. Poloha skál bola sledovaná výskumníkmi a fanúšikmi kvôli ich vzácnosti a ťažkostiam pri získavaní ďalších. Mesačné horniny boli tiež predmetom krádeží a falšovania.

61 10

Oranžová mrkva bola vyšľachtená v Holandsku počas 17. storočia zo staršieho bieleho a fialového kmeňa (ktoré sú teraz opäť v móde ako „dedičné“ odrody), aby prejavili podporu dynastii Orange-Nassau.

71 6

Väčšina krabíc od pizze má recyklačné symboly a sú tradične vyrobené z vlnitej lepenky. Sú samy osebe recyklovateľné, ale ešte pred použitím. Potraviny sú jednou z najhorších kontaminantov v procese recyklácie papiera. Tuk a olej nie sú pri recyklácii plastov, kovov a skla takým veľkým problémom, pretože tieto materiály sa spracovávajú tepelným procesom. Keď sa však papierové výrobky, ako je lepenka, recyklujú, zmiešajú sa s vodou a premenia sa na kašu. Všetci vieme, že voda a olej sa nemiešajú. Mastnota zo znečistených papierových produktov spôsobuje tvorbu oleja na vrchu kaše a papierové vlákna sa nemôžu oddeliť od olejov počas procesu rozvlákňovania. Olejový kontaminant v podstate ničí celú dávku papierových vlákien. To je tiež dôvod, prečo sú ostatné položky súvisiace s potravinami nerecyklovateľné (ako napríklad použité papierové taniere, poháre alebo použité papierové utierky).

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.